Służba Kontrwywiadu Wojskowego doprowadziła do aresztowania w Afganistanie jednego z dowódców al-Kaidy, który tworzył struktury organizujące porwania cudzoziemców oraz współpracował z ugrupowaniami odpowiedzialnymi za porwanie i morderstwo Piotra Stańczaka.

Piotr Stańczak był pracownikiem Geofizyki Kraków. 28 września 2008 roku został porwany w Pakistanie przez ugrupowanie terrorystyczne. 7 lutego 2009 roku w niewoli, po odmowie przejścia na islam, został zamordowany.

Oświadczamy, że wojskowe służby specjalne zawsze będą dążyć do pociągnięcia do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za zamordowanie Piotra Stańczaka.

rzecznik prasowy MON

ppłk Anna Pęzioł – Wójtowicz

 ***

Służba Kontrwywiadu Wojskowego informuje, że afgańskie służby specjalne dzięki współpracy z SKW zatrzymały jednego z przywódców Al-Kaidy w Pakistanie Ibrahima PANJABI, który współdziałał z organizacją terrorystyczną odpowiedzialną za zamordowanie Piotra STAŃCZAKA. Oficerowie SKW pełniący służbę w ramach misji Resolute Support w Afganistanie uzyskali również informacje, które doprowadziły do zatrzymania przez afgańskie służby specjalne dr. Abdula MANANA - jednego z dowódców ugrupowania terrorystycznego z tzw. siatki HAQANIEGO. Ponadto ostatnie działania SKW umożliwiły neutralizację niebezpiecznych ładunków wybuchowych, w tym typu IED.

Ibrahim PANJABI jest odpowiedzialny m.in. za uprowadzenie w 2009 r. obywatela Anglii oraz za udział w zorganizowaniu w 2010 r. ataku terrorystycznego na amerykański konsulat w Peszawarze, w wyniku którego śmierć poniosła 1 osoba, a 10 w - tym 2 obywateli USA - zostało rannych. Ibrahim PANJABI działał w prowincji Kunar, z kolei w prowincji Nangarhar stworzył komórkę zajmującą się porwaniami cudzoziemców. Ibrahim PANJABI współpracował m.in. z terrorystyczną organizacją Tehrik-i-Taliban Pakistan, odpowiedzialną za uprowadzenie i zamordowanie w 2009 r. polskiego obywatela – Piotra STAŃCZAKA.

Natomiast zatrzymany dzięki SKW dr. Abdul MANAN był odpowiedzialny za dokonywanie zamachów na wyższych urzędników państwowych i członków parlamentu, m.in. na konsulat Indii w m. Dżalalabad z dnia 3 sierpnia 2013 r., w wyniku którego zginęło 9 osób, a 23 zostały ranne, w tym dzieci. Jego grupa prowadziła działania rebelianckie w wielu prowincjach Afganistanu.

Czynności SKW przyczyniły się do neutralizacji zagrożeń dla personelu Sił Zbrojnych RP oraz Sił Koalicji, realizujących zadania mandatowe w ramach misji Resolute Support. Dowodem powyższego było oficjalne podziękowanie wystosowane przez afgańskie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na podstawie uzyskanych przez oficerów SKW informacji wyprzedzających, zlokalizowano i zneutralizowano ładunki wybuchowe, umieszczone w przepuście drogowym oraz w pobliżu bramy wjazdowej do baz koalicyjnych w m. Bagram i Kabul, gdzie stacjonują żołnierze Sił Zbrojnych RP.

Centum Operacyjne MON

dam/mon.gov.pl