07.02.14, 16:20Flaga województwa śląskiego Fot. Wikipedia

Ślązacy walczą w ONZ o własną narodowość

„Liczymy przede wszystkim na zainteresowanie ze strony ONZ, nie na jakieś konkretne kroki. Mamy nadzieję na odzew ze strony organizacji międzynarodowych, skoro strona polska odpowiedziała nam w taki, a nie inny sposób” – powiedział Jerzy Ciurlok, rzecznik SONŚ, dla tvn24.pl.

Chodzi tu o wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia ubiegłego roku, który cofnął rejestrację stowarzyszenia ze względu na obecność „narodowości śląskiej” w nazwie. „Nie można zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje” – tłumaczył Sąd Najwyższy.

SONŚ napisało do dwóch komitetów ONZ: Prawa Człowieka oraz ds. Likwidacji Wszelakich Form Dyskryminacji Rasowej. Stowarzyszenie przesłało pełną dokumentację w sprawie nieudanej rejestracji swojej grupy.

Jak wskazuje tvn24.pl, SONŚ walczy też o uznanie swojej rzekomej narodowości w samym kraju. W styczniu ogłoszono, że do Sejmu trafi projekt nowelizacji ustawy, która ma stworzyć nową mniejszość etniczną. Obok istniejących dotąd czterech – kraimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej – pojawiłaby się piąta mniejszość – śląska. W kwietniu ma ruszyć akcja zbierania podpisów w tej sprawie. Aby projekt nowelizacji mógł znaleźć się w Sejmie, akcję musi poprzeć 100 tysięcy obywateli.

Całą inicjatywą kieruje Rada Górnośląska, która zrzesza 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń, np. SONŚ i Ruch Autonomii Śląska. Akcja jest wspierana przez senatora Kazimierza Kutza oraz dwóch posłów: Marka Plury z PO i Piotra Chmielowskiego z SLD.

Pac/tvn24.pl

Komentarze

anonim2014.02.7 18:23
Bardzo dobrze-popieram!!!
anonim2014.02.7 18:25
Jak jest w przysłowiu, "Ciągnie wilka do lasu" Dlaczego go ciągnie do tego lasu? Bo liczy na dobre życie, żarcie, ect. Tak jest z potomkami niemców, którzy przefarbowali się żeby ich nie rozpoznać w tłumie. Dziś Niemcom powodzi się kosztem m. in. Polski. Wiele zakładów zniszczyli, ludzie szukają pracy z tego powodu m. in w Niemczech. Ale jak jest w przysłowi "przysła kryska na matyska" i na Niemcy taka kara przyjdzie, że się już niej nie wygrzebią. Jako państwo przestaną istnieć. Niejeden powie "dużo wody upłynie" Bardzo się myli. Zaglada Niemiec wisi podobnie jak nad naszym premierem na bardzo cienkiej nitce, za moment może się zerwać, a wtedy mit wielkich Niemiec upadnie skończy się. Co będzie więc z naszymi tzw swojskimi ślązakami tk którzy mają korzenie niemieckie stracą wszystkie profity jakie mieli odebrać po włączeniu śląska do Rzeszy Niemieckiej. Przecież Niemcy planują powrót do dawnej nazwy. Dwógłowy czarny orzeł - chce przecież ruszyć na nowe krwawe łowy!
anonim2014.02.7 18:52
Polska jest jedna o co tu walczyć?
anonim2014.02.7 18:57
Tylko teraz pytanie, czy wszyscy Ślązacy? Jakaś część.
anonim2014.02.7 19:13
Niestety. Mają tam jak uważam Wielkie Szanse. "Nowy ONZ" jest obecnie reprezentacją jednej idei. Nie wspólnego dobra Narodów; dla wspólnego dobra należy zlikwidować ONZ - ale kto to zrobi jeżeli przedstawiciele narodów są tej samej idei.
anonim2014.02.7 19:53
gornoslazak, lumiel... za zdradę RP kula w głupi łeb!
anonim2014.02.7 20:35
@Lumiel Właśnie po to aby zaistniał Nowa Wieża Babel, nowy twór ludzi pod wpływem władzy Bestii z głębin otchłani i proroctw Bestii z Lądu (Ap. 13,1 nn) Ateizm już nie wymiarze narodowym jak w Rosji czy Niemczech, ale Globalnym chce się zniszczyć państwa narodowe, po to, aby Technokraci, zbudowali "obóż śmierci już dla całego świata" Co myślisz, obozów, łagrów śmierci już nigdy nie będzie. Taki scenariusz jest zaplanowany jeszcze w trakcie II wojny światowej. Powstaje nowy socjalizm zwany Demokratazmem, Bo rządzić tym globalnym ateistycznym spoleczeństwem będą tzw. światli Demokraci. Jak wiesz gdy jeden człowiek jest opętany przez jakąś Idee to jest jakaś nadzieja, Jaka będzie nadzieja dla ludzi gdy będzie multum opEtanych tą samą ideą tworzenia świata bez Boga. Czy świat który wyrzuci jak głosił K. Marks Boga kopniakiem przetrwa, co będzie się działo, gdy zostaną Przykazania roztrzaskane. To co bądzie normować życie społeczeństw, ludów. Egoizm, pycha, mord ect. Prawo Kaina stało się już życiem narodów, a co się stanie jeżeli spotęguje się moc zła. Kto ciebie ochroni, jeżeli stróż prawa, stwierdzi, że mu przeszkadzasz w życiu, lub spodoba mu się twój samochów, dom ect. Wiesz że Wieża Babel Bogu nie spodobała się i co się stało? ludzie poróżnili się, ale wówczas istniała przestrzeń ziemi wolna od ludzi, więc się rozproszyli po całym świecie. Czy to jest możliwe teraz? Jak myślisz, bo ja sądze że Nie jest możliwe, co więc się stanie?
anonim2014.02.7 20:46
Ślązacy walczą w ONZ o własną narodowość. To nie Ślązacy a osoby pochodzenia niemieckiego. Następnym krokiem ma być odłączenie się od Polski i połączenie z Niemcami.
anonim2014.02.7 20:51
anna m -mów za siebie-moją ojczyzną nie jest Polska, nie sa Niemcy -moją ojczyzną jest śląsk!!!!
anonim2014.02.7 21:28
Na Śląsku są śląscy Polacy, śląscy Niemcy i inne jak wszędzie mniejszości. Ci co chcą rozłamu to Polacy - ZDRAJCY POLSKI !!!
anonim2014.02.7 21:30
I takim zaprzańcem, zdrajcą Polski jest tu gornoslazak
anonim2014.02.7 21:32
zapomniałem dodać, że gornoslazak jak wszystko wskazuje pochodzi spod Sandomierza...
anonim2014.02.7 21:58
Mohero a Ty jesteś chińczykiem:) a tak na serio polecam jakieś leki uspokajające
anonim2014.02.7 23:02
do Anna MS: Piszesz, że Ojczyzną Ślązaków jest RZECZPOSPOLITA POLSKA i masz rację. Ale tak jest częściowo od 1921 roku a w pełni od 1945. A wcześniej ??? Piszę to jako rodowity (nie krojcowany) Ślązak z dziada, pradziada, mający swoje korzenie pół na pół w Mysłowicach i pod Opolem, wnuk Powstańca Śląskiego, kochający kulturę regionalną, posługująca się dobrze gwarą. Od pokoleń w mojej rodzinie było wielkie umiłowanie Polski.
anonim2014.02.7 23:05
Ale to nie zwalnia mnie z obowiązku realnego patrzenia na rzeczywistość która do końca nie jest ani w 100 % polska, niemiecka, czeska czy śląska. Tak jak fascynująca nasza historia
anonim2014.02.7 23:06
Jeśli chcesz pogadać na ten temat poza forum, zapraszam na [email protected]
anonim2014.02.8 0:17
A wszystkiego do kupy mała zgrają szkopów! Tytuł jest nieprawdziwy! Jestem Ślązakiem i to pniokiem, i nie życzę sobie aby zgraja pomyleńców mnie reprezentowała! Folklor tak, gwara tak, pracowitość i powściągliwość tak ale na Boga, nie antypolskość. Przecież Plura jest niepełnosprawny również na umyśle. Przepraszam, że to piszę ale fakt, że ktoś jest chory nie daje mu prawa do szkalowania mojej Ojczyzny. Żaden szwabski "hajmat" tylko Ojczyzna! Żaden język tylko gwara! Żadna narodowość tylko grupa etniczna! Trzy powstania aby Śląsk wrócił do Polski, tyle krwi przelanej, a ta chora, jawna opcja niemiecka pluje na naszą Ojczyznę? Mickiewicza i Sienkiewicza ze szkół chce rugować? Niedoczekanie twoje, szwabski pomiocie!
anonim2014.02.8 0:39
powinni ich wsadzić do więzienia za nastawanie na dobro państwa.