Jest już pierwszy sondaż przeprowadzony po porozumieniu Lewicy z rządem ws. KPO. Badanie przeprowadzone przez Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 dowodzi temu, czego większość się spodziewała. W siłę rośnie partia rządząca. Zyskuje też Hołownia i Lewica. Koalicja Obywatelska ma natomiast bardzo poważny problem.

Według sondażu przygotowanego przez Kantar dla TVN, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, Zjednoczona Prawica zwyciężyłaby zdobywając 30 proc. głosów. To o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu tej pracowni.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, jednak ugrupowanie Borysa Budki nie ma powodów do radości. Tracąc aż 4 punkty względem sondażu z listopada KO może liczyć na 21 proc. głosów. Trzecia jest Polska 2050, na którą wskazało 20 proc. respondentów. Na Lewicę zagłosować chce 9 proc. ankietowanych (wzrost o 1 punkt procentowy), a na Konfederację 7 proc. PSL może liczyć na 3 proc., a Kukiz-15 na 2 proc. 8 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

Pracownia zaznacza, że badanie przeprowadzono w dniach 27-28 kwietnia, a więc po zawarciu wstępnego porozumienia pomiędzy Lewicą a Zjednoczoną Prawicą ws. KPO.

kak/gazeta.pl