Według sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych dla portalu stanpolityki.pl w Sejmie znalazłaby się AgroUnia, na czele której stoi Michał Kołodziejczak. Wybory zaś wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość.

Na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 34,6 proc. badanych.

Spadki odnotowały Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 Szymona Hołowni.

Według tego sondażu KO może liczyć na poparcie rzędu 24,1 proc. badanych - to spadek o 2,1 proc. w porównaniu do poprzedniego badania.

Na Polskę 2050 zagłosowałoby z kolei 15,8 proc. Tutaj spadek w porównaniu do poprzedniego badania jest bardzo wyraźny i wynosi 3,9 proc.

W Sejmie znalazłyby się także Konfederacja z poparciem 9,7 proc. (wzrost o 2,3 proc.) oraz Lewica z poparciem 7,7 proc. ankietowanych (wzrost o 1,3 proc.).

Niespodzianką może być za to obecność w zestawieniu AgroUnii, której liderem jest związany z rolnikami Michał Kołodziejczak. Na AgroUnię głos oddałoby 5,1 proc. badanych, co przełożyłoby się na mandaty w Sejmie.

W sondażu założono wspólny start Polskiego Stronnictwa Ludowego i Porozumienia Jarosława Gowina. Partiom nie udałoby się jednak przekroczyć progu wyborczego. Mogą one liczyć na poparcie 2,6 proc. badanych.

jkg/stanpolityki