Świętowanie rozpoczęto na Mszy św. w bazylice św. Franciszka, gdzie modlono się m.in. o odwagę w codziennych działaniach ekologicznych, o siłę przebicia dla katolickiej troski o życie oraz za zmarłych przyrodników i działaczy ekologicznych. Mszy przewodniczył o. Zbigniew Świerczek, współzałożyciel REFA, misjonarz i ekolog a kazanie wykłosił wykładowca dogmatyki we franciszkańskim seminarium duchownym o. dr Mariusz Orczykowski. Nawiązując do czytanego w liturgii proroctwa Izajasza Iz 11,1-10 kaznodzieja zauważył, że w proroczym widzeniu prorok zapowiada czasy mesjańskie a jego spojrzenie koncentruje się na panowaniu Mesjasza Izraela jako namaszczonego Duchem Pańskim Króla sprawiedliwości i pokoju. Jednakże, tym co przykuwa szczególna uwagę to obraz mesjańskiego królestwa które nie ogranicza się jedynie do relacji społecznych między Władcą a poddanymi, ale dotyczy również stworzenia. Symbolika tego fragmentu wykracza poza naukowe przesłanki, przede wszystkimi odnosi nas do teologicznego znaczenia tych obrazów. A jest nim temat Nowej Ziemi przemienionej wraz z objawieniem się Bożego Królestwa i panowania Mesjasza. Mesjańska nadzieja na powrót Króla na końcu czasów, jest więc ubogacana o temat odnowy całości stworzenia w harmonii i pokoju.

Następnie w sali klasztornej miała miejsce debata o współczesnych eko-wyzwaniach dla ekologów i aktualności inspiracji franciszkańskiej w której o. dr Kasper Kaproń z Boliwii zaprezentował latynoamerykańską perspektywę chrześcijańskiego spojrzenia na ekologię, Janusz Tomasiewicz, dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, fascynująco opowiadał o gorczańskiej przyrodzie, Tadeusz Kopta z Polskiego Klubu Ekologicznego pokazywał przykłady polityki transportowej (zwłaszcza samochodowej) według zasad ekorozwoju a Kasper Jakubowski z REFA, koordynator projektu Ogrodów św. Franciszka, zachęcał do tworzenia przyrodniczych enklaw w mieście pokazując liczne przykłady z miasta całego świata. Całość prowadził o. Stanisław Jaromi, szef REFA.

Debata pokazała duży pastoralny potencjał chrześcijańskiej i franciszkańskiej duchowości stworzenia, bowiem w praktycznych działaniach na rzecz ochrony przyrody i całego życia często brak właściwych motywacji i priorytetów. Przypomniano tez, że akt św. Jana Pawła II ogłaszający św. Brata Franciszka patronem ekologów wprowadził w narrację ekologiczną nową perspektywę i nowe cele, których realizacja należy dziś do współczesnych miłośników przyrody i wszystkich zatroskanych o kondycję współczesnego świata.

Świętowanie miało również swój czas artystyczny i refleksyjny dzięki koncertowi piosenek Julii Zaryckiej z zespołem a zakończone zostało ekologicznym posiłkiem darów małopolskiej ziemi.

REFA/sj

Zobacz więcej na Święto Stworzenia-portalu chrześcijańskich ekologów (TUTAJ