05.01.21, 16:49Fot. BIiPWUM, via: Wikipedia CC 4.0

Szczepienia to wierzchołek góry lodowej. Rzeczywistość na WUM: Mobbing, zastraszanie, poniżanie…

Na fali afery ze szczepieniem celebrytów poza kolejnością wypływają również inne problemy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziennikarze Polsat News zapytali o sytuację na uczelni studentów. Okazuje się, że codziennie spotykają się oni z mibbingiem i zastraszaniem ze strony swoich wykładowców.

Warszawski Uniwersytet Medyczny wzbudza od kilku dni ogromne emocje w Polsce. Wszystko za sprawą informacji o specjalnych przywilejach, jakie w prowadzonych przez niego placówkach mają osoby ze świata kultury i sztuki. Kiedy zgodnie z programem szczepień w Polsce trwają szczepienia pracowników służby zdrowia, WUM przed medykami zaszczepił grupę celebrytów.

Afera związane ze szczepionkami okazała się jednak jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Studenci i rezydenci WUM opowiedzieli dziennikarzom Polsat News o mobbingu, zastraszaniu, wywieranej presji i niestosownych żartach niektórych wykładowców, z którymi związana jest, okazuje się, dość szara rzeczywistość zdobywania medycznego wykształcenia na warszawskiej uczelni.

O tych nieprawidłowościach postanowili informować opinię publiczną sami studenci, którzy założyli na Facebooku stronę „ZUM na WUM”.

- „Mamy 10 tys. studentów, więc - tak naprawdę - 10 tys. dziennikarzy. Podjęliśmy próbę przeciwstawienia się systemowi, gdzie pewne osoby na uczelni mogą więcej. Ukrywamy tożsamość. Dzięki anonimowości strony, nikt nie może nam zarzucić, że sprzyjamy takiej czy innej opcji politycznej. Mieć dobrych informatorów ufających nam to dla nas podstawa. Przykładowo - informację ws. szczepionek dostaliśmy od lekarzy. Piszą do nas także profesorowie i wykładowcy WUM. Rektor próbował dowiedzieć się, kim jesteśmy” – mówi jeden z założycieli strony.

Portal Polsatnews.pl opublikował m.in. relację jednego z lekarzy rezydentów, który opowiada, jak sytuacja na uczelni odbija się na jego psychice.

- „Presja, że powinniśmy już wszystko umieć, chodzić na dyżury, wiedzieć, jak ma wyglądać nasza kariera zawodowa. Rzucane teksty, że nie będziemy dobrymi lekarzami. Minimalna liczba praktyk i to w wielkich podgrupach oraz maksymalna liczba źle przygotowanych seminariów niezwiązanych z tematem. Nie mówiąc o tym, że przez wiele dni studiów siedzieliśmy często w ciemnej, zimnej sali bez okien, bez przerw. Oczekiwania są wielkie. Obciążali nas hasłami, że pacjent by umarł, mimo że np. przez dwa tygodnie nie wiedzieliśmy ani jednego pacjenta (podczas zajęć praktycznych - red.). Jak mieliśmy się tego nauczyć?” – pyta młody lekarz.

Jak mówi, studia na WUM skończyły się w jego przypadku depresją.

- „Znam kilkanaście osób uważających tak samo. Dla mnie najgorszy jest ten wszechobecny strach, że jak się nie przyjdzie na zajęcia - nawet mimo choroby - będą same problemy. Tydzień po śmierci mojej mamy na raka poszedłem na zajęcia z onkologii. Z perspektywy czasu nikogo bym nie skazał na coś takiego. Oczywiście musiałem, bo nie było kiedy odrobić tygodniowych zajęć” – mówi.

Inna lekarka opowiada natomiast o swoim kolokwium z interny.

- „Z koleżanką byłyśmy w spodniach. Usłyszałam, że tak nie należy ubierać się na kolokwia i, że na piątkę to pani nie wygląda. Postawił mi tróję”.

Kolejny rozmówca zdradza, jak wykładowcy obrażają studentów.

- „Kolokwium ustne połączone z praktycznym. Pacjenta zbadałem, rozpoznanie postawiłem. Potem, jeśli moje odpowiedzi były złe, słyszałem: Ja pier**le, gó**no umiesz, Wiesz ty, ku**a, cokolwiek?, łącznie z tym, że odpowiadałem, a on w pewnym momencie położył na biurku głowę, zakrył się rękami, bełkocząc coś pod nosem. Na koniec stwierdził, że egzamin i tak uwalę, gdyż zesram się, a nie douczę”.

Polsat News próbował w tej sprawie skontaktować się z rzeczniczką uczelni. Do tej pory jednak nie odpowiedziano na telefony i maile.

kak/polsatnews.pl, interia.pl

Komentarze

Student2021.01.6 17:54
Dodajmy gwałty,kradzieże morderstwa sodomia,nekrofilia,pedofilią,obżarstwo,pijaństwo,narkomanię,prostytucję,sutenerstwo,hejt i brak higieny po korzystaniu z toalety. Tfu ,zgroza
KROL2021.01.6 14:05
Przecież to takie POWSKIE
grimm2021.01.6 13:09
Reforma Gowina daje o sobie znać..
Anonim2021.01.6 12:50
https://www.bitchute.com/video/9N4TuZ8OCiyJ/
Gość2021.01.6 12:32
ZUM na ŚUM (Śląski Uniwersytet Medyczny). Sytuacja podobna...
Hania2021.01.6 10:22
tam gdzie panuje lewactwo, a panuje we wszystkich uczelniach w Polsce, to jest patologia, nepotyzm, kumoterstwo i wiele innych chorych plag
Matka2021.01.6 17:58
Mój synek mimo że miał na maturze 5 % z biologi nie dostał się na studia medyczne bo nie zapłaciłam
Leo2021.01.6 8:03
Jak ktos przypomina sobie wystapienie zieby z kilkoma lekarzami w tv,na temat leczenia pacjentow,to przypomina sobie rowniez zachowanie tego lekarza,ktory belkotal i przeklinal pod nosem. A wiec moge sobie wyobrazic tych ,,bogow,, i slowa jakie wychodza z ich ust.
Karol2021.01.6 18:00
Zieby to zrozumieć cza mieć łeb jak bania
Zimny lech.2021.01.6 7:49
RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE.RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. i PEDALSTWO PEDALSTWO=ksiądz, tfu. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE.RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. i PEDALSTWO PEDALSTWO=ksiądz, tfu.
Look2021.01.6 9:47
Wygląda na to, że twoja kuracja na oddziale psychiatrycznym nie powiodła się.
SZCZEPIENIA2021.01.6 5:22
https://www.youtube.com/watch?v=13Ty6eW5uu8
Już jutro Kościół2021.01.6 1:36
obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia. Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21; 20, 6; 2 Krn 33, 6; Dn 1, 20; 2, 2. 10. 27; 4, 4; 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry.
c.d2021.01.6 1:37
Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód. Za czasów Chrystusa Pana przez Wschód rozumiano cały obszar na wschód od rzeki Jordanu - a więc Arabię, Babilonię, Persję. Legenda, że jeden z Magów pochodził z murzyńskiej Afryki, wywodzi się zapewne z proroctwa Psalmu 71: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary. Królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie... Przeto będzie żył i dadzą Mu złoto z Saby". Przez królestwo Szeby rozumiano Abisynię (dawna nazwa Etiopii). Na podstawie tego tekstu powstała także tradycja, że Magowie byli królami. Tak ich też powszechnie przedstawia ikonografia. Prorok Izajasz nie pisze wprost o królach, którzy mają przybyć do Mesjasza, ale przytacza dary, jakie Mu mają złożyć: "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). Kadzidło i mirra były wówczas na wagę złota. Należały bowiem do najkosztowniejszych darów. Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.
KaitlinBegay2021.01.5 23:21
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........... workreviews10.com
Polak2021.01.5 22:40
Czas na wycięcie chwastów
Zimny lech.2021.01.5 21:42
RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE.RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE. i PEDALSTWO PEDALSTWO=ksiądz, tfu.
NIE OŚMIESZAJ SIĘ Lechu K...!2021.01.5 23:51
ZAMKNIJ SIĘ "ZIMNY LECHU", BO CAŁKIEM ZAMARZNIESZ!...ILE RAZY MOŻNA TO POWTARZAĆ!? ZATKAŁO CIĘ!? NA NIC CIĘ NIE STAĆ? PRZECIEŻ TYCH WYPOCIN NIKT NIE CZYTA! NIE WIDZISZ, ŻE KAŻDY MA CIĘ W d...........!
Zimny lech.2021.01.6 7:47
wystarczy, że ty czytasz śmieciu.
Już jutro Kościół2021.01.5 21:29
obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.
c.d2021.01.5 21:29
Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21; 20, 6; 2 Krn 33, 6; Dn 1, 20; 2, 2. 10. 27; 4, 4; 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry. Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód. Za czasów Chrystusa Pana przez Wschód rozumiano cały obszar na wschód od rzeki Jordanu - a więc Arabię, Babilonię, Persję. Legenda, że jeden z Magów pochodził z murzyńskiej Afryki, wywodzi się zapewne z proroctwa Psalmu 71: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary. Królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie... Przeto będzie żył i dadzą Mu złoto z Saby". Przez królestwo Szeby rozumiano Abisynię (dawna nazwa Etiopii). Na podstawie tego tekstu powstała także tradycja, że Magowie byli królami. Tak ich też powszechnie przedstawia ikonografia. Prorok Izajasz nie pisze wprost o królach, którzy mają przybyć do Mesjasza, ale przytacza dary, jakie Mu mają złożyć: "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). Kadzidło i mirra były wówczas na wagę złota. Należały bowiem do najkosztowniejszych darów. Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.
Jasna cholera2021.01.5 21:28
K.Kat. umiera.
Zimny lech.2021.01.5 21:26
RZECZYWISTOŚC W KOŚCIELE: GWAŁCENIE DZIECI, PYCHA, LENISTWO, OBŻARSTWO, ALKOHOLIZM, ZŁODZIEJSTWO, ZNECANIE SIE, ZASTRASZANIE.
Zaszczepiony miler ze zdechłym synem2021.01.5 22:41
niprawda - ja jestem pedofilem
fx2021.01.6 6:27
weź podgrzej to piwo to może ci mózg odmrozi
Już jutro Kościół2021.01.5 20:38
obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego. Pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Dziecięciu Jezus, opisywany w Ewangelii przez św. Mateusza (Mt 2, 1-12), symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi, którzy klękają przed Bogiem Wcielonym. To jedno z najstarszych świąt w Kościele. Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę - znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Herod, podejmując ich, dowiaduje się o celu podróży. Podejrzewa, że narodził się rywal. Na podstawie proroctwa w księdze Micheasza (Mi 5, 1) kapłani jako miejsce narodzenia Mesjasza wymieniają Betlejem. Tam wyruszają Mędrcy. Odnajdując Dziecię Jezus, ofiarowują Mu swe dary. Otrzymawszy we śnie wskazówkę, aby nie wracali do Heroda, udają się do swoich krajów inną drogą. Uroczystość Objawienia Pańskiego należy do pierwszych, które uświęcił Kościół. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. Tego właśnie dnia obchodził Kościół grecki święto Bożego Narodzenia, ale w treści znacznie poszerzonej: jako uroczystość Epifanii, czyli zjawienia się Boga na ziemi w tajemnicy wcielenia. Na Zachodzie uroczystość Objawienia Pańskiego datuje się od końca IV w. (oddzielnie od Bożego Narodzenia). W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Uniwersalność zbawienia akcentują także: sama nazwa święta, jego wysoka ranga i wszystkie teksty liturgii dzisiejszego dnia.
c.d2021.01.5 20:39
Ewangelista nie pisze o królach, ale o Magach. Ze słowem tym dość często spotykamy się w Starym Testamencie (Kpł 19, 21; 20, 6; 2 Krn 33, 6; Dn 1, 20; 2, 2. 10. 27; 4, 4; 5, 7. 11). Oznaczano tym wyrażeniem astrologów. Herodot, historyk grecki, przez Magów rozumie szczep irański. Ksantos, Kermodoros i Arystoteles przez Magów rozumieją uczniów Zaratustry. Św. Mateusz krainę Magów nazywa ogólnym mianem Wschód. Za czasów Chrystusa Pana przez Wschód rozumiano cały obszar na wschód od rzeki Jordanu - a więc Arabię, Babilonię, Persję. Legenda, że jeden z Magów pochodził z murzyńskiej Afryki, wywodzi się zapewne z proroctwa Psalmu 71: "Królowie Tarszisz i wysp przyniosą dary. Królowie Szeby i Saby złożą daninę. I oddadzą Mu pokłon wszyscy królowie... Przeto będzie żył i dadzą Mu złoto z Saby". Przez królestwo Szeby rozumiano Abisynię (dawna nazwa Etiopii). Na podstawie tego tekstu powstała także tradycja, że Magowie byli królami. Tak ich też powszechnie przedstawia ikonografia. Prorok Izajasz nie pisze wprost o królach, którzy mają przybyć do Mesjasza, ale przytacza dary, jakie Mu mają złożyć: "Zaleje cię mnogość wielbłądów, dromadery z Madianu i Efy. Wszyscy oni przybędą ze Saby, ofiarują złoto i kadzidło" (Iz 60, 6). Kadzidło i mirra były wówczas na wagę złota. Należały bowiem do najkosztowniejszych darów. Św. Mateusz nie podaje także liczby Magów. Malowidła w katakumbach rzymskich z wieku II i III pokazują ich dwóch, czterech lub sześciu. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. Przeważa jednak w tradycji Kościoła stanowczo liczba trzy ze względu na opis, że złożyli trzy dary. Tę liczbę np. spotykamy we wspaniałej mozaice w bazylice św. Apolinarego w Rawennie z wieku VI. Także Orygenes podaje tę liczbę jako pierwszy wśród pisarzy chrześcijańskich. Dopiero od wieku VIII pojawiają się imiona Trzech Magów: Kacper, Melchior i Baltazar. Są one zupełnie dowolne, nie potwierdzone niczym.
klawisz2021.01.5 20:36
Uwaga!!!!! komuchy śmiecą na frondzie
KaitlinBegay2021.01.5 20:24
Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię..... smartlife3.com
Walter2021.01.5 19:56
Politycy z PiS-u nie mają moralności, ale wymagają jej od innych. Politycy z tej partii okradli PCK we Wrocławiu na kilka milionów i jest cicho. Bartłomiej Misiewicz robił przekręty w Ministerstwie Obrony Narodowej i jest cicho. Były afery w KNF-ie, Getback-u, Skokach i jest cicho. Austriak w prokuraturze zeznał, że Jarosław Kaczynski wyłudził od niego łapówkę w kwocie 50 tys zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzające wypłatę powyższej kwoty w banku. Prokuratura nie zajęła się sprawą. Tomasz Kaczmarek publicznie przyznał, że był zmuszany do pomawiania byłego Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jarosław Kaczynski w czasie pandemii koronawirusa chodził bez maski na cmentarzu w tłumie, a innym nie było wolno. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Jacek Sasin wydal z budżetu panstwa 70 mln zł na wybory bez podstawy prawnej, a wyborów w dniu 10 maja 2020 roku nie było. Rząd miliony wydaje na przekopanie Mierzei Wiślanej, będą mogły tam wpływać statki o małym zanurzeniu, a takie po Bałtyku nie pływają. Wydano miliony na przygotowanie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który nigdy nie będzie zbudowany. Dyrektorzy zarabiają tam miesięcznie 50 tys zł za pilnowanie trawy. Rządzący doprowadzili do ruiny stadninę w Janowie. Zadłużenie finansów publicznych od 2015 roku tj. od czasu przejęcia władzy przez PiS wzrosło o 500 mld zł. Andrzej Duda złamał następujące artykuły Konstytucji: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 194. Przekazał z budżetu pastwa rocznie 2 mld zł na dotowanie TVP, która prowadzi za nasze podatki propagandę oczerniającą opozycję. Jednocześnie rządzący robią wielka aferę z powody przyjęcia poza kolejnością szczepionki przeciwko koronawirusowi przez Leszka Millera i kilku aktorów.
chłopka2021.01.5 23:08
Trochę za mało tych grzechów PiS wymieniłeś "Walterze " . Wymieniłeś tylko parę takich niedużego kalibru . Jest ich jeszcze cały wór ciężkich grzechów głównych za które grozi najwyższa kara .
Styki2021.01.5 19:46
Prawdopodobnie ludzie dzis zaszczepieni po trzech miesiacach beda swiecic.
x2021.01.5 19:41
Cały PiS...
Ty ladychapel2021.01.5 19:30
Izrael szczepi tylko Żydów/żydów a Palestyńczycy wymierają. Apartheid XXI wieku, rasizm iście nazistowski.
Pokręć2021.01.5 19:29
Niestety, medycyna, to nadal nauka, gdzie spora rolę pełni funkcja "autorytetu". Jak we filozofii. Pewnie wygląda to tak, że profesor jest monarchą, jego asystenci to książęta udzielni na włościach a reszta - nikt. Student to mniej niż nikt. Gdzie indziej jest podobnie, z mniejszym bądź większym natężeniem...
Beno2021.01.5 18:36
Gruba kreska i nierozliczenie się z komuną pokutuje do dziś. czas na dobrą zmianę również na uczelniach i to im szybciej tym dla Polski i Polaków lepiej.
frondziarze są zabawni2021.01.5 18:04
Dlaczego jesteście tacy niechlujni? „spotykają się oni z mibbingiem”
ALE BZDURY WYMYŚLIŁEŚ?2021.01.5 23:57
Przecież ty też jesteś "frondziarzem"! Nie zauważyłeś tego? Aj, waj, Lesiu! Przecież jak tu piszesz na "Frondzie", tzn. że tak jak my jesteś frondziarzem!
Foster2021.01.5 17:48
....a ja cierpliwie poczekam na polską szczepionkę, bo Polacy nie gęsi, też swój rozum mają.
Anonim2021.01.5 19:51
Oby Gut jej nie wyprodukował, albo Simon.
ladychapel2021.01.5 17:12
A moze poprosic Izrael by pomogl nam sporzadzic plan szczepien - oni sa liderem w ilosci zaszczepionych - a nam zajmie to lata
Anonim2021.01.5 17:14
Nie... My po swojemu wszystko robimy - drogi, mosty, szczepienia. Nie podpatrujemy jak buduje sie kolej w Danii np. tylko po polskiemu dziadowskiemu robimy wszystko
Stary2021.01.5 19:55
Ty naprawdę problem zdrowotny
Duda-Gracz2021.01.5 17:49
Tak. Izraelczycy zaszczepili już MILION osób pierwszą dawką, czyli 12% populacji. To tak jakby w Polsce zaszczepić 4 miliony osób.
BieS2021.01.5 19:29
To kołchoz unijny pod niemiecką rezydencją okazał się niezborny bo rozwalił logistycznie dystrybucję szczepionek. Same nienieckie gazety to piszą. Żydzi po prostu dostali szczepionkę z USA bez "solidarności unijnej". Dlatego trzeba pomyśleć czy więcej unia nam szkodzi czy daje.
Foster2021.01.5 19:14
Ja wiem jedno - to jest burdel na kółkach, a będzie jeszcze gorzej.
JonB2021.01.5 17:11
Sznepf, dwa, trzy, cztery. Sznepf, dwa, trzy, cztery. Sznepf, dwa, trzy, cztery. Sznepf, dwa, trzy, cztery.
Albert2021.01.5 17:05
Nie dość, że instytucje rządowe same przyznały rezerwę szczepionek dla celebrytów, to teraz wielkie oburzenie, że się celebryci zaszczepili. Krótko mówiąc, pisiorstwo zwęszyło świetną okazję, żeby znowu się ͏p͏r͏z͏y͏p͏i͏e͏r͏d͏o͏l͏ić do zupełnie niewinnych ludzi usiłując zakrzyczeć w ten sposób swoją własną nieudolność. Klasyczne zachowanie katoprawactwa, które widzieliśmy setki razy i zobaczymy kolejne setki.
BieS2021.01.5 19:33
Też nie masz telewizora cz siedzisz w Tworkach? Nawet twój tvn już to wyjaśnił a ty swoje; jakaś demencja czy inne paskudztwo przyćmiło ci w czerepie.
Anonim2021.01.5 19:56
PiS to nie katoprawactwo ,z katolikami nic nie mają wspólnego ,palą święczki na Chanuka .
jle_ffm2021.01.5 17:01
No tak, teraz to WUM wraz z celebrytami stali się wrogami nr 1 i trzeba na nich paszkwili naprodukować. Jakież to bolszewickie.
Beno2021.01.5 18:39
Oj, bolszewik się odezwał.
BieS2021.01.5 19:38
Ciebie to akurat znamy z neobolszewizmu więc nie ściemniaj.
Ruryk2021.01.5 16:56
Polacy (niestety lub stety) nie umieją żyć w równości! Wobec tego trzeba przywrócić feudualizm i oficjalnie zalegalizować różnego rodzaju kasty, które będą miały przywileje, w tym preferencyjny dostęp do szczepień!!!!
BieS2021.01.5 19:41
Kasty nadzwyczajne już się zalegalizowały np sądy , celebryty.
Ruryk2021.01.5 20:12
Wcale nie! W teorii dalej istnieje równość wobec prawa. Trzeba to zmienić. W systemie feudualnym jest zupełnie inaczej.