10.07.20, 09:40Łukasz Szumowski, minister Zdrowia/YT/KRM

Szumowski: Epidemia wygasa. Lockdown raczej niemożliwy

Epidemia koronawirusa w Polsce przebiega wyjątkowo mało szkodliwie dla Polaków. Mamy wyjątkowo niską śmiertelność oraz dość dużą wyleczalność osób zakażonych. Polska gospodarka na tle innych krajów też wypada bardzo dobrze.

Na temat dalszych prognoz rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce mówił minister Łukasz Szumowski, który określił jako szczątkową w niektórych województwach. Stwierdził też, że ewentualny wybór Rafała Trzaskowskiego stanowiłby zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli z dwóch względów, ponieważ polityka Trzaskowskiego na tematy zdrowotne po pierwsze nie jest znana, a drugie, że jego obietnice nie mają pokrycia.

Szumowski powiedział:

- Rafał Trzaskowski był członkiem rządu Platformy Obywatelskiej i wówczas nie zabierał za bardzo głosu na temat nakładów na ochronę zdrowia, a przecież rząd jednak jest ciałem kolegialnym. Przez osiem lat rządów PO-PSL była tu stagnacja. Nakłady, jeżeli rosły to w bardzo ograniczonym zakresie. Dlaczego przez osiem lat ich rządów nie uchwalono takiej ustawy jak „ustawa 6 proc.”?

Dodał też:

- Przypominam, że za rządów Zjednoczonej Prawicy i prezydentury Andrzeja Dudy taka ustawa powstała. Tylko do ubiegłego roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosły o 30 mld zł. Na samą onkologię do 7,3 mld zł w 2019 roku z 4,9 mld zł z 2015 roku. Liczba refundowanych leków w leczeniu raka piersi zwiększyła się z dwóch do jedenastu. Dlaczego pan Trzaskowski będąc ministrem administracji i cyfryzacji nie zdecydował się wprowadzić informatyzacji w ochronie zdrowia: e-recepty, e-wizyty, e-skierowania? My to wszystko wprowadziliśmy.

A także:

- Dopiero rząd Zjednoczonej Prawicy podjął realną pracę w zakresie zwiększania finansowania służby zdrowia. Zwiększyliśmy wynagrodzenia, w tym urealniliśmy płace w zawodzie pielęgniarki czy ratownika. Te płace podstawowe wzrosły w sposób istotny, choćby od lipca wzrasta minimalne wynagrodzenie w sektorze ochrony zdrowia. Wzrosły wynagrodzenia rezydentów. To realne działania. Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej, którego członkiem był pan Trzaskowski, nie widzieliśmy tego.

Na temat działań rządu w zakresie walki z epidemią koronawirusa w Polsce stwierdził:

- Decyzje ocenia się jednak po efektach. Jakie mamy efekty, każdy widzi. Spowolniliśmy rozprzestrzenianie się wirusa, zabezpieczyliśmy łóżka i niezbędny sprzęt. Każdy chory wymagający hospitalizacji otrzymywał miejsce w szpitalu. Każdy wymagający respiratora był do tego respiratora podłączany.

O możliwym nawrocie pandemii powiedział:

- W wielu krajach niestety obserwujemy ponowny wzrost zakażeń. Czytamy doniesienia o ponownym zamykaniu regionów i miast. W Polsce widzimy natomiast poprawę sytuacji i spadek zakażeń.

Szumowski podkreślił:

- Raporty wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych pokazują, że liczba zdiagnozowanych nowych przypadków ustabilizowała się na niższym poziomie niż jeszcze dwa, czy trzy tygodnie temu. W niektórych województwach są to już tylko pojedyncze przypadki. To pokazuje, że w wielu województwach epidemia jest w formie szczątkowej. Wirusa mamy znacznie, znacznie mniej.

Zauważył też:

- Jeśli popatrzymy na wyniki badań przesiewowych u osób jadących do sanatoriów to z 18,5 tys. przebadanych - to gigantyczna grupa - tylko 30 osób jest chorych. To jest mniej niż 1,7 promila. Zrobiliśmy też przesiew u policjantów. Przebadaliśmy 3 tys. z nich i okazało się, że nie było żadnego chorego. To pokazuje, że w przesiewie populacji, nie w wyselekcjonowanych grupach, tego wirusa jest naprawdę niewiele. Stan epidemiczny w kraju uważam, że jest niezły i to nie na podstawie wymysłów, widzimisię, hipotez, ale na podstawie wyników badań.

 

mp/pap

Komentarze

jery2020.07.11 9:30
Wirus odpuścił na chwilę . Szumowski swoim potężnym słowem zgromił wirusa bo w kraju wybory. Później dalej pozwoli mu hasać :)
...2020.07.10 15:53
Patrzę na wykresy i jedynie co można zauważyć to to,że może zaczyna się dopiero wypłaszczenie krzywej, o żadnym wygasaniu póki co nie ma mowy.
Krakus2020.07.10 15:21
Dziwne, panie Szumowski. Moja bliska mi osoba pracująca na oddziale zakaźnym w Krakowie mówi co innego. Od czasu zniesienia lockdownu nie ma już wolnych łóżek. A do końca kwietnia zawsze 2-3 były.
Maria Błaszczyk2020.07.10 13:56
To niesłychanie intrygująca teza. Liczba zachorowań w ostatnich dniach utrzymuje się nieco poniżej 300 potwierdzonych przypadków dziennie. Jest to tyle, co na początku kwietnia, kiedy rząd PiS wprowadził nieprawdopodobnie drakońskie obostrzenia z powodu tej epidemii.
gość2020.07.10 12:54
Pan minister Szumowski jest jednym z najlepszych ministrów zdrowia w Europie! Wie co mówi- tylko plewy społeczne o nierealnych aspiracjach wątpią i oszczekują wszystko co polskie i katolickie. Umiejętność reagowania i niewstrzymywanie inwestycji, utrzymanie zamówień, ogromne tarcze finansowe i antykryzysowe - szybko wdrożone - spowodowały, że gospodarka nie dostała tak silnej zadyszki jak mogłaby dostać.
Vox2020.07.10 10:25
Prezydent naszego kraju powinien być wyjątkowy, ponadprzeciętny, wierzący. Znać języki obce, być otwarty na wszystkich ludzi, elokwentny, szanujący innych. Taki JEST Andrzej Duda!!! Niech mu Pan Bóg błogosławi! :-}
Polak2020.07.10 10:49
Jakie właściwie języki obce zna cykor Adrianek? Bełkotanie z kartki w angielskopodobnym pidginie to nie jest "znajomość". A najlepszym przykładem jego elokwencji jest ucieczka przed debatą z prezydentem Trzaskowskim, gdy na swojej partyjnej ustawce w Końskich (na która, nawiasem mówiąc, nie wpuszczono żadnego mieszkańca, wyłącznie zwieziony aktyw partyjny) nie potrafił odpowiedzieć na żadne pytania bez pomocy promptera - a nawet wtedy zacinał się przy czytaniu.
Towariszcz Paljak2020.07.10 12:25
A co to jest " angielskopodobnym pidginie"?
Polak2020.07.10 14:14
Ucz się języków, to będziesz wiedział.
hehehe2020.07.20 18:16
"It's utterly useless to "talk" with an asshole. Practice your Pidgin English elsewhere, but memorize this: proper nouns - always capitalize, in sentences don't put the "cart before the horse" - it's called composition, English that is. This is quite common with every Russian-speaking bonehead." https://www.fronda.pl/a/laska-boza-a-piekno-sztuki-sredniowiecza,127287.html
Darek2020.07.10 10:57
Duda i języki obce? On z nimi skutecznie walczy, przecież cały świat się śmieje jak Duda gdzieś jedzie wszyscy czekają co znowu walnie po swojemu, udając że to angielski. Duda zna 3 języki: polski (z pominięciem koniugacji i odmiany liczebników porzaądkowych) i 2 od butów ;)
Waldemar2020.07.10 11:17
Nie zna języków obcych, jest otwarty wyłącznie na wyznawców PIS. Za to katolik, można powiedzieć bigot.
Jerzy2020.07.10 9:57
Dwa dni do wyborów, a ta menda ryża musiała łeb z szamba wynurzyć. Co kogo opinia takiego żałosnego pajaca jak ty interesuje. Zamknij się wreszcie, zniknij - jeśli Duda przegra to tylko przez ciebie - twoją chciwość, twoją nienawiść do Polski, i twój żałosny poziom wiedzy medycznej. Won!!!!