Biskupi w Szwajcarii sprzeciwiają się zmianom w prawie, które ostatnio przeszły tam w referendum. 

Siłę danej wspólnoty mierzy się tym, czy troszczy się o swych najsłabszych członków. Te słowa Konstytucji Szwajcarii przypominają biskupi tego kraju, ostro sprzeciwiając się diagnozie preimplantacyjnej, która przeszła w niedzielnym referendum. Ponad 60 proc. mieszkańców tego kraju zdecydowało, że zarodki otrzymane w wyniku sztucznego zapłodnienia będą mogły być poddane przesiewowym badaniom genetycznym przed ich implantacją w łonie kobiety, tak by wykryć ewentualne patologie czy uszkodzenia.

Szwajcarscy biskupi nazywają to jawnym atakiem na ludzkie życie. Zwracają uwagę, że dzieci obciążone chorobami w wyniku przyjętej w referendum praktyki będzie się po prostu eliminować, zamiast w jak najlepszy sposób zatroszczyć się o ich życie. Przypominają też o pełnej godności ludzkiej osób niepełnosprawnych.

Wyniki referendów są w Szwajcarii wiążące. Zgoda na badanie preimplantacyjne była jedną z pięciu spraw, o których mieszkańcy tego kraju decydowali w niedzielę 5 czerwca. Przepadła m.in. kwestia wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego, przyjęto za to ustawę przyspieszającą rozpatrywanie wniosków azylowych.

ds/pl.radiovaticana.va