Dziś w nocy Sejm przegłosował poprawki do ustawy dotyczącej tarczy antykryzysowej, które zaproponował Senat. Zgodzono się między innymi na to, aby państwo pomogło także firmom założonym między 1 lutego a 1 kwietnia tego roku.

Łącznie Senat zaproponował 95 poprawek do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Sejmowa komisja finansów zarekomendowała przyjęcie 45 z nich.

W sprawie poprawek głosowano z podziałem na bloki – jeden dotyczący tych, których przyjęcie komisja rekomendowała i drugi z tymi, których komisja nie rekomendowała.

Wśród zmian popartych przez Sejm znalazła się również ta przewidująca zwolnienie ze składki ZUS wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Zgodzono się także z poprawkami, które będą znosić opodatkowanie przychodu firm z tytułu umorzenia pożyczki czy tymi, które będą pozwalać jednostkom samorządu terytorialnego na podejmowanie decyzji za pomocą kanałów elektronicznych.

Poparto też stworzenie mechanizmów mających usprawnić wdrożenie tarczy finansowej, kolejnego programu wsparcia dla gospodarki.

Nie wraca natomiast handel w niedzielę, odrzucono także choćby poprawkę, która przewidywała niepobieranie zaliczek na podatki w trakcie trwania epidemii.

Ustawa trafia teraz na biurko prezydenta.

dam/PAP,money.pl