Protokół kontroli CBA, które zajmowało się reprywatyzacją w Warszawie zawiera zeznania byłego pracownika Biura Gospodarki Nieruchomościami, wedle których miasto od lutego 2011 roku miało świadomość, że roszczenia Holgera Martina, obywatela Danii i współwłaściciela nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 zostały zaspokojone w czasach PRL – pisze Wojciech Biedroń na portalu wpolityce.pl.

Mimo tego, Jakub R., były dyrektor BGN, który działał z upoważnienia prezydent Warszawy, 15 listopada 2012 roku ustanowił prawo użytkowania wieczystego dla nieruchomości przy Chmielnej 70 na 99 lat na rzecz „następców” prawnych dawnych właścicieli nieruchomości, a więc m.in. Marzeny K., „milionowej urzędniczki” z ministerstwa sprawiedliwości.

Gronkiewicz-Waltz jednak odpowiadając na protokół CBA twierdzi, że ratusz nie miał pewności co do tego, czy Holger był obywatelem Danii i czy roszczenie 2/3 nieruchomości przy Chmielnej było spłacone przez skarb państwa na podstawie umów indeminzacyjnych. Niestety dla prezydent Warszawy, zeznania Krzysztofa Śledziewskiego, byłego urzędnika BGN, który 7 lipca 2016 roku składał wyjaśnienia w ramach kontroli CBA w ratuszu, zadają kłam jej słowom:

Od 2011 r. mieliśmy wiedzę, że Holger Martin figuruje na liście osób, których roszczenia były zaspokojone na podstawie układów indemnizacyjnych. (…)Postępowanie administracyjne w sprawie ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dla gruntu położonego w Warszawie przy Chmielnej 70 (…) prowadziłem głównie ja, pod nadzorem kierownika Mariusza Pątkowskiego, naczelnik Gertrudy Jakubczyk -Furman, i ówczesnego zastępcy dyrektora Jakuba R. (…). Po zwrocie dokumentów z SKO zwróciłem uwagę, że w aktach przewija się nazwisko „Holger”, należące prawdopodobnie do obywatela duńskiego. Przeglądam teczki wracające z SKO i kiedy stwierdzę, że występuje w nich czynnik zagraniczny, wnioskuję o zwrócenie się do Ministra Finansów”

- mówił Śledziewski.

Jak dodaje dalej Biedroń, korespondencja między BGN a ministerstwem finansów w sprawie Holgera, nie trafiła do akt sprawy.

CBA w styczniu na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie zatrzymało 5 osób w śledztwie dot. reprywatyzacji w Warszawie – w tym adwokata Roberta N. orz byłego wicedyrektora w ratuszu Warszawy, Jakuba R. Postawiono im zarzuty dot. wręczenia przez prawnika łapówki urzędnikowi w wysokości 2,5 mln złotych za decyzje dotyczące wspomnianej Chmielnej 70. Jutro Komisja Weryfikacyjna będzie wyjaśniała kwestię właśnie tej działki. Mają zostać ujawnione dokumenty niewygodne dla Gronkiewicz-Waltz. Według Radia ZET stawić się mają przed Komisją przedstawiciele warszawskiego ratusza. 

dam/wpolityce.pl,Fronda.pl