06.06.20, 11:10

Temat Pachamamy powraca? Franciszek pisze o ,,matce Ziemi’’

Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska papież Franciszek wysłał list do prezydenta Kolumbii Ivana Duque Marqueza. Główne obchody tego dnia miały odbyć się w Bogocie, jednak ze względu na pandemię zostały przeniesione do Internetu. W swoim liście Ojciec Święty pisze między innymi, że „rany zadane naszej matce Ziemi to rany, które krwawią też w nas”.

W swoim liście papież Franciszek oświadczył, że troska o ekosystem wymaga spojrzenia w przyszłość, które nie koncentruje się na szybkim i łatwym zysku. Podkreśla, że nie wolno milczeć w obliczu „bardzo wysokich kosztów destrukcji i wyzysku ekosystemu”.

-„To nie jest czas, by patrzeć w inną stronę i być obojętnym wobec znaków świadczących o tym, że nasza planeta jest łupiona i dręczona przez żądzę zysku, bardzo często w imię postępu. Mamy szansę zmienić kurs, poświęcić się na rzecz lepszego, zdrowszego świata i przekazać go przyszłym pokoleniom” – pisze Franciszek.

Kontrowersje w papieskim liście budzą jego słowa na temat „matki Ziemi”. Zdaje się, że używanie akurat takiego sformułowania, które ma określać stworzony przez Boga świat, jest ze strony biskupa Rzymu przynajmniej niezręcznością. „Matka Ziemia” była przez wieki czczona przez pogan jako bogini odpowiadająca za płodność i urodzaj. Oddawano jej cześć m.in. we wierzeniach Inków, Asyryjczyków, Babilończyków, Słowian czy Indusów.

Przed popadnięciem w bałwochwalczy kult Matki Ziemi ostrzegał niedawno kard. Paul Josef Cordes, w swoim artykule poświęconym relacjom pomiędzy Bogiem a stworzeniem.

Na podstawie Pisma Świętego hierarcha wykazuje niebezpieczeństwo popadnięcia w idolatrię, poprzez czynienie z tzw. „Matki Ziemi” obiektu kultu:

-„Ten krótki przegląd biblijny jest krytyczny dla wszelkich mistycyzmów natury. Homogeniczne religie planetarne, ezoteryka i szamanizm wyznaczają drogę. Światło Objawienia zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiemu uwielbieniu, które nie jest skierowane do Boga. Kuszony na pustyni Pan odpowiada diabłu cytatem ze Starego Testamentu: Nie będziesz się kłaniał przed innymi bogami i nie będziesz się im zobowiązywał do służenia. Gdyż Ja, Pan, wasz Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym – pisze teolog.

-„Byłoby jednak fatalnie, gdybyśmy zapomnieli o Stwórcy w świetle stworzenia, ukłonili się przed dziełem zamiast przed jego autorem. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek można powiedzieć: Nasze obywatelstwo jest w niebie" – dodaje.

kak/PAP, nczas.com, LifeSiteNews.com, PCh24.pl

Komentarze

lol2020.06.7 16:15
Ziemia to matka, księżyc to wujek a swoją drogą ciekawe kto jest ojcem?
Rudy Hes2020.06.9 14:12
buk:)
ed2020.06.7 15:59
Świecenie wianków, ziół, pól, jaj....itp. to też Pachama tylko oswojona
Wojtek Polak2020.06.8 8:03
święcenie pul pokarmu czy ziół to nie jest nic innego jak Błogosławienie. oswojona pachamzmo
obserwator katolik2020.06.7 11:50
matka Ziemia i wyzysk ekosystemu....czyli polaczenie neomarksistowskiego belkotu z pogaństwem.... Lewaccy neomarksisci (postkomuniści) zinfiltrowali nasz Kosciol... Franciszek, Holownia (Podobne skrzyżowanie Paczamamy i Grety Thunberg jak u Franciszka), Szustak, abp Rys, Kramer, Siepsiak, Guzynski, prymasPolak, Lemanski etc etc...
emerytka2020.06.7 9:14
troche sie ukryli ALE TO CALY CZAS JEST!!JAK BYLO NAPRAWDE Z ODEJSCIEM BENEDYKTA i jak bylo naprawde z wyborem tegoz DOWIEMY SIE ale po 100 latach!!to nieslychane PAN JEZUS CHODZIL BOSO PO ZIEMI,nie wyjadal smakolykow,nie jezdzil limuzynami nie opowiadal o poganskich posążkach,tylko o ludziach z krwi i kosci ,nauczal wszystko zawarte w BIBLII to tenze powinien prezentowac wykladac A NIE TWORZYC ,tenze niszczy kosciol katolicki od srodka,JAK WIDAC MODLITWY ZA NIEGO NIE POMAGAJA.trzeba czekac az sie rozwiaze CZAS,CZAS,CZAS!!
Urszula2020.06.7 8:07
"Światło Objawienia zdecydowanie sprzeciwia się wszelkiemu uwielbieniu, które nie jest skierowane do Boga." [email protected] kak " To Maryja jest Matką i Królową nieba i ziemi ( V tajemnica chwalebna różańca świętego)" - @wandzia Z jednej strony katole piszą, że tylko Bogu należy się uwielbienie, z drugiej, że królową nieba i ziemi jest Maryja. Trzeba się na coś zdecydować. :D Zrobiliście boga ze zwyklej kobiety, o której Biblia niewiele mówi i adorujecie ją przy każdej okazji. Jak się to ma do słów Jezusa, który mówi, że tylko Bogu należy się chwała. Osądzacie Franciszka, a sami czynicie to samo. Boga wyrzuciliście na dalszy plan, a to On jest panem i właścicielem Ziemi, którą niszczycie w pogoni za mamoną.
ABA2020.06.7 10:19
Twoja wiedza na temat wiary i katolicyzmu jest żałosna, ale ciągle się produkujesz na ten temat i ośmieszasz. Nawet nie wiadomo od czego zacząć, żeby odpowiedzieć na te bzdury, które wypisujesz. Może na początek przeczytaj sobie Katechizm opublikowany za czasów Jana Pawła II, a może przestaniesz walczyć z własnym umysłem, który produkuje wymysły i głupoty na temat wiary i katolicyzmu, a ty je dzielnie obalasz. Tyle, że z katolicyzmem te głupoty niewiele mają wspólnego; dzielnie walczysz z samym sobą.
Urszula2020.06.8 7:30
A co mnie obchodzi jakiś tam katechizm. Podstawą mojej wiary jest Biblia i tylko ona. Jeśli ty prawdy biblijne nazywasz głupotą to jest to twój problem. Nie narzucaj innym swojej bałwochwalczej wiary. Zgadzam się co do jednego: katolicyzm nie ma nic wspólnego z prawdami zawartymi w Biblii, które ty, przypominam, nazywasz głupotą. Zamiast odnieść się do tematu robisz osobiste wycieczki. Brakuje argumentów, no nie? :D
ala wilk2020.06.7 6:31
Ten kto nie wycina drzew, nie wyrzuca śmieci do lasu i nie pali butelkami w piecu jest satanistą.
John2020.06.6 23:42
A Platforma to niemiecka ladacznica.
jokR2020.06.6 23:23
No prosze jaki niepoprawny Franciszek. Należy pisać o "Matce - Ziemi Ojczystej" i można ją nawet całować na lotnisku, bez posądzania o bałwochwalstwo, ale Matka Ziemia??? Matka jest tylko jenda. Ojczyzna! A właściwiej, to chyba ojciec
ABA2020.06.7 10:12
Szkoda, że rozumiesz różnicy między matką-ziemią, a Ojczyzną. To niestety przekracza twój lewacki umysł. Poczytaj sobie, co Jan Paweł II pisał na temat Ojczyzny, może jednak coś do ciebie dotrze.
John2020.06.6 21:01
Poniekąd ma rację, bo w imię postępu miast podczas pandemii leżeć krzyżem w kościołach twarzą do ziemi by prosić Boga o litość nad światem, wierni przy kawie i biszkoptach bawili się smartfonami w eucharystię online.
bink2020.06.6 21:01
jak można było stworzyć i dopuścić do używania np. auta zanieczyszczające ołowiem, kadmem? jak można było dopuścić kopalnie bez procesu oczyszczania węgla z substancji toksycznych? to barbarzyństwo...jak można było naprodukować plastiku, który się nie rozkłada?...jak można było wprowadzić do żywności cukier, który powoduje najcięższe choroby?...jak można było zaglutenić chleb i zmieniać genetycznie pszenicę, która aż pęka w szwach od nadmiaru chromosomów?
ala wilk2020.06.7 6:33
po to żeby nie było głodu na świecie
ABA2020.06.7 10:09
Można było, jak widać. O szkodliwości niektórych pierwiastków ludzie przez długi czas nie mieli pojęcia - tych jeszcze można usprawiedliwić. Ale jest też niestety mnóstwo złych ludzi, dla których liczy się tylko kasa i nic więcej. Wykorzystują bez skrupułów innych ludzi i naturę - i takie właśnie postawy należy ostro piętnować, nazywać tych zbrodniarzy po imieniu, karać; ale póki co nikt tego nie robi.
Znajdz laske juz dzis2020.06.6 20:54
|Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Moly2020.06.6 19:04
Bogowie pzrychodz i odchodza. A Ziemia trwa...
Znajdz laske juz dzis2020.06.6 17:00
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
brat Hyeronim2020.06.6 14:26
heretyk
\\\\\\\\305\\\\\\\\202awka 2020.06.6 15:53
Tak siebie określasz?
CO22020.06.6 13:53
"Kiedy ludzie będą wiedzieli, że oni ten świat szykują dla siebie, gdyż w kolejnym wcieleniu na Ziemi przyjdzie im zasmakować piekła, które robią dzisiaj niszcząc środowisko naturalne i wręcz mordując życie na naszej planecie, wtedy być może zatrzymają się. Innej metody na to nie ma. No może poza... interwencją samej Ziemi, czego mały przedsmak już mamy w tym roku, ale to zupełnie inna sprawa."
Prosta logika2020.06.6 13:44
Przypominam Panie Bergoglio, naszą matką jest Niepokalana Maryja Dziewica a nie ziemia a Papieżem Benedykt XVI.
wandzia2020.06.6 13:44
Wasza Świątobliwość zestarzała się w swojej przewrotności. To Maryja jest Matką i Królową nieba i ziemi ( V tajemnica chwalebna różańca świętego)
Zkrak2020.06.6 13:26
Katolicy, nie dajcie się oszukać kłamstwom którzy sieją... Jakby tak dosadnie interpretować słowa papieża Franciszka to równie dobrze św Fraciszka z Asyżu też można by nazwać heretykiem ze względu na że najbliższe otoczenie i zwierzęta nazywał naszymi braćmi i siostrami, ba nawet Ziemia i Księżyc też urosła do rangi osoby... Czytajcie u żródła a nie w ścieku...
Franciszek2020.06.6 12:45
Na szczęście nasz umiłowany brat Księżyc jest jeszcze bezpieczny ...
Randki z ex...2020.06.6 11:54
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.paniedzis.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
anonim2020.06.6 11:53
Gdy papież Franciszek był z wizytą w Polsce miałam okazję przyjrzeć mu się dłużej . Po tej wizycie napisałam w GW " to jeden z niewielu ludzi , który WIE " . Nie pomyliłam się . Jego wypowiedzi ciągle to potwierdzają , chociaż jego umysł ciągle jeszcze jest przyciemniony religią . Trudno się temu dziwić skoro od dziecka jest z nią związany i to ona go kształtowała . Poza tym jest głową tego pełnego ciemności i zła Kościoła Rzymsko Katolickiego . Rany zadane matce Ziemi już są nie do uleczenia a nas nie ranią lecz nas unicestwią . Nie do końca napisał prawdę , chociaż WIE . I ja to rozumiem . Nie może . Jeszcze w swojej naiwności sądzi , że coś ludzie potrafią zmienić . Już nie mogą . Objawienia Maryjne wyraźnie to powiedziały . Jeżeli ludzie się nie nawrócą ku Bogu będzie taka czy inna katastrofa . Nie nawrócili się ku Bogu . Nadal wierzą religiom . Tylko miłość mogła ludzi zmienić a tej na świecie nie ma . Sporadycznie . Miłość to wyrzeczenie się samego siebie dla obiektów swej miłości . To światło , które ludzi rozświetla . A ile jest jasnych ludzi wśród tych milionów widzianych w mediach ? Garstka . Papież Franciszek też do nich nie należy .On tylko WIE ( eksces z kobietą szarpiącą go za rękaw na Pl. Św. Piotra dużo mi o nim powiedział ) . Człowiek dąży do wygód a nie wyrzeczeń . A więc totalna porażka .
nie ślepy2020.06.6 18:03
Ty się POdobnie znasz na papieżach jak Budka...o czym JPII miał kazanie...o kremówkach... Twoim bogiem jest mamona a biskupem jąkała...
ROMAN 2020.06.6 20:25
Jakie rany ? Jakiej Matce Ziemi ?
ABA2020.06.7 10:02
Nie rozumiem, jak ktoś może wydawać z siebie taki bełkot, gdzie wszystko jest pomieszane ze wszystkim. Oby Duch Święty cię oświecił!!!
katolicka kretynizacja polski2020.06.6 11:52
Pachamama ,Matka Boska itp. bajkowe postacie to tylko wymysł oszustów żerujących na ludzkiej głupocie!
Jerzy2020.06.6 11:17
Franek to taki watykański odpowiednik naszego Szumowskiego, mason, że aż przykro patrzeć... w dyby dziadów i niech błagają o przebaczenie...
Jana2020.06.6 15:52
Niestety masz fisia na punkcie tzw szumowskiego.
MT(*)2020.06.6 11:15
Dla wiernych Pismu Świętemu Franciszek od dawna nie jest papieżem.
Frond Man Fun2020.06.6 12:53
A co powiedział z czym się nie zgadzasz, lub co jest nieprawdą?
anonim2020.06.6 16:19
A gdzie Ty w Piśmie Świętym znalazłaś/eś jakąkolwiek wzmiankę o papieżach rzymskich ? Obudź się i przeczytaj tę Księgę . Nie pisz głupot . A tych piętnastu też . Ludzka ignorancja a co za tym idzie ciemnota nie zna granic .
MT(*)2020.06.6 17:51
Nie bądźcie żałośni, lewaccy kretyni. Wy, możecie paranoicznie bajdurzyć co najwyżej o tęczy, choć w tej waszej nawet ilość kolorów się nie zgadza. Chrystus uczynił Piotra liderem apostołów i kościoła (Ew. Mateusza 16:18-19). Przez wręczenie Piotrowi “kluczy królestwa,” Chrystus nie tylko uczynił go liderem lecz również uczynił go nieomylnym kiedy działał albo mówił jako przedstawiciel Chrystusa na ziemi (mówiąc z miejsca autorytetu, lub „ex cathedra”). Ta możliwość działania w imieniu kościoła w nieomylny sposób podczas przemawiania “ ex cathedra” została przekazana innym następcom Piotra, dając w ten sposób kościołowi nieomylnego przewodnika na ziemi. Celem papiestwa jest nieomylne przewodzenie kościołowi.
La donna mobile2020.06.6 20:39
Nieomylne to są babcie gdy pieką ciasto.. A od idioty wyzwij swojego starego wierzący barani dudku.
Wojtek Polak2020.06.8 7:20
a gdzie w Piśmie Świętym jest mowa o setkach zborach rewolucji protestanckiej?? Pan nasz Jezus Chrystus założył jeden Kościół {jedną Owczarnie}. a Papież jest następcą Św Piotra {ty jesteś Piotr czyli skała i na tej skale zbuduje Mój Kościół}.
anonim2020.06.7 13:52
Może być tylko jeden żyjący Papież każdy inny jest antypapieżem