11.12.19, 09:36(fot. wikipedia/Domena publiczna_Adrian Grycuk/Januarybratek)

Tomasz Terlikowski miażdży Nowicką. ,,Płód może być ludzki, koński, słoniowy''

Wanda Nowicka, polityk Lewicy stwierdziła, że "jeśli kobieta nie może zaakceptować swojej ciąży, ma prawo do jej przerwania". Jej zdaniem "płód to płód. Zostanie człowiekiem, gdy się urodzi i będzie dysponował pewnymi prawami." Do kontrowersyjnej wypowiedzi posłanki odniósł się Tomasz Terlikowski.


-To czy płody są ludźmi to kwestia ideologiczna. Płód to płód. Będzie człowiekiem, jak będzie urodzony i będzie dysponował pewnymi prawami - powiedziała Nowicka

Tomasz Terlikowski w dosadny sposób odpowiedział posłance Lewicy.

- Płód to nazwa etapu rozwoju organizmu. Płód może być ludzki, koński, słoniowy. Płód w łonie kobiety jest ludzkim, a to oznacza, że jest człowiekiem na płodowym etapie rozwoju. - pisze dziennikarz

- Człowiek na płodowym etapie rozwoju (zwany płodem) nie jest potencjalnym życiem, ale życiem aktualnym. Gdyby było jedynie życiem potencjalnym to zarodek nie stałby się embrionem a embrion płodem, płód zaś nie narodziłby się. Życie rozwija się i zmienia, nie jest więć w potencji,a w akcie. Proste, oczywiste i jasne. Z perspektywy języka, embriologii i filozofii. - podsumował

 

bz/Facebook/fronda.pl

Komentarze

ArcyKapłan2019.12.12 9:04
Zrozumcie KATOPATOLE, waszego boga nie ma! Żadne duszyczki nie krzyczą, że chcą się narodzić. Nikt tak naprawde nie chce być wpakowany w to goowno zwane życiem. Abortując człowieka robicie my PRZYSŁUGE!
leszczyna2019.12.12 11:52
Jesteś manichejczykiem?
ddd2019.12.11 20:58
Z tego co się orientuję to płód przed urodzeniem może być spadkobiercą majątku, ma więc "jakieś prawa" nawet przed urodzeniem. Więc jeśli ten płód ma te "jakieś prawa" przed urodzenie to jest człowiekiem czy nie?
wiesław2019.12.11 18:37
ten podły bab sztyl nawet u moich krów wywołuje obrzydzenie, stawiają kloce i rzygają na jej sztuczny wygląd, nawet krowa czuje, że będzie mieć małe a ta jak obłąkana nadaje swoje
Zygfryd2019.12.11 14:01
Co za Żenujaca baba i to coś takiego zasiada w sejmie az strach pomysleć kto wybierał takie indywiduła , pokraka człowieczeństwa i zwykłe dno pustego człowieka poziom Jahiry i całego tego towarzystwa PO Trzaskowskich Dulkiewicz i Nowackiej ze Środą i jej obywatelami psami żenada do kwadratu.
homo sapiens.2019.12.11 12:12
Ta kobieta, głosi nazizm, głosi rasizm, dyskryminacje! Depta ludzi małych, młodych, nie w pełni samodzielnych. Gdzie jest prokuratura?
antek.b2019.12.11 12:09
Czy papież franciszek mógłby wyjaśnić, co tak naprawdę powiedział tomasz terlikowski.
AB2019.12.11 16:05
Jak ktoś nie umie czytać ze zrozumieniem, temu i Papież Franciszek nie pomoże.
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 10:18
Nie zmiażdżył i nie odniósł się nawet do słów Nowickiej w sposób merytoryczny. Ma rację, że "płód jest aktualnym życiem", jednak z perspektywy naukowej to takie samo życie jak życie plemnika, komórki jajowej, zygoty. Tak jest aż do momentu wykształcenia się układu nerwowego, bez którego nie działa mózg, nie ma uczuć, osobowości, procesów myślowych, wyłączone są wszystkie organy, w tym nie bije serce. To jest ciało przygotowywane do zostania człowiekiem, dzieckiem, samo w sobie jednak jest dojrzewającą roślinką z potencjałem. Dlatego nikt o zdrowych zmysłach nie nazwie płodu na tym etapie dzieckiem. Psychologicznie wiele matek mówi o dzidziusiu już na drugi dzień od zapłodnienia, ale to tylko filozoficzne mrzonki. Terlikowski w konfrontacji z twardymi faktami nauki jest na pozycji straconej, nawet jeśli Nowicka użyła sformułowania mało precyzyjnego.
LL2019.12.11 12:07
" jednak z perspektywy naukowej to takie samo życie jak życie plemnika, komórki jajowej" Nieprawda, bo sam plemnik pozostanie plemnikiem, nic z niego nie powstanie. Tak samo jest z komórką jajową. "Terlikowski w konfrontacji z twardymi faktami nauki jest na pozycji straconej" Nie, bo "twarde fakty naukowe" przemawiają za stanowiskiem Terlikowskiego. Sprawdź.
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 14:09
No nic nie zostanie z plemnika, jeśli ten niezakotwiczy się w komórce jajowej. Tak samo nic nie zostanie z dojrzewającego płodu, jeśli nie zacznie działać układ nerwowy, bez którego nie ma człowieczeństwa. Terlikowski wciska swoje filozoficzne mrzonki, których podstawą jest teologia, a więc bajka. Nie ma to z nauką medyczną nic wspólnego.
K.K.2019.12.11 14:34
Czy ty w ogóle rozumiesz co sam piszesz? Jak to jeśli nie zacznie działać układ nerwowy? Przecież działanie układu nerwowego jest naturalną konsekwencją połączenia sie męskiej i żeńskiej komórki rozrodczej. Podczas połączenia się tych komórek następuje skokowa zmiana. Od tego momentu możemy mówić o itnieniu człowieka w najwcześniejszef fazie rozwoju.Codo teologicznych, czy też filofoficznych przesłanek, to właśnie są one niezbędne do pełnego rozumienia tego zagadnienia. Nauki ścisłe nie są w stanie określić czym jest życie w swojej najgłębszej podstawie, nie są w stanie tez określić kim jest człowiek. Przekracza to ich kompetencje.
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 14:51
Nie nie możemy mówić o człowieku na tym etapie i nauka tego też nie robi. Mówi o płodzie, przygotowaniu ciała z potencjałem do wykształcenia się człowieka. Antyaborcjoniści domagają się, żeby potencjał miał te same prawa co ludzie. To niedorzeczność, równie dobrze możecie mówić, że stosowanie prezerwatyw to zabijanie plemników z potencjałem do stworzenia nowego dziecka. To jest dokładnie to samo. Chcielibyście nadawać prawa obywatelskie "na zaś", przed faktem dokonanym, zanim jeszcze wykształci się dziecko z płodu.
leszczyna2019.12.12 1:04
Skoro napisałeś taką bzdurę wyżej: "nie działa mózg, nie ma uczuć, osobowości, procesów myślowych, wyłączone są wszystkie organy, w tym nie bije serce." - to sam się wyłącz z dalszej dyskusji, bo nawet nie dotarł do Ciebie fakt, że serce bije wcześniej zanim ukształtował się mózg u zarodka. Narządy człowieka to nie roboty, które można wyłączyć. Jak wyłączysz sobie nerki, to możesz się nie obudzić więcej. A żeby coś wyłączyć, to coś musiało wcześniej działać, nawet to Ci umknęło, taki jesteś "naukowy".
K.K.2019.12.12 7:15
Skoro nie dostrzegasz różnicy między plemnikiem, a połączeniem plemnika z żeńską komórką rozrodczą, to napisz czym jest zapłodnienie, co konkretnie się wtedy dokonuje.
Bob2019.12.11 13:07
Polak Ateista Dumny gej w konfrontacji z twardymi faktami nauki jest na pozycji straconej, bo źle rozumie do czego służy odbyt
Niejestemrobotem2019.12.11 13:53
Tia, a cycki służą temu, żeby dziecko miało co jeść, a nie temu, żebym miał się na co patrzyć na randce :D Słuchaj, każdy korzysta z tego co mu natura dała jak uważa.
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 14:11
Nie wiem gdzie sobie wydumałeś moje opinie nt. odbytów. Nie musisz mnie jednak informować, że odbytami interesują się heterole. To żadna nowość, a do czego swój odbyt lubisz wykorzystywać to twoja prywatna sprawa, podobnie siurka, cipkę i cycki. Nikogo to nie interesuje.
Cool2019.12.11 14:37
Dobrze to ująłeś! :-))
Cool2019.12.11 14:32
Otóż to idioto! ... nawet zgodnie z nauką, życie jest życiem ... i dla nauki nie ma wiekszego znaczenia, czy dotyczy bakterii czy człowieka! ... P.s. W krajach "zachodnich" ... nikt już nie dyskutuje, czy płód jest człowiekiem ... tylko Polsce, żyją jeszcze przedstawiciele homosovietikus nie odróżniający płodu od plemnika!
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 14:46
Idiota to raczej ten kto nie odróżnia płodu od dziecka, z czym masz wyraźne problemy... Na zachodzie prawie każdy to wie i dlatego tam aborcja jest zliberalizowana, na wczesnym etapie na życzenie. Życie plemnika, komórki jajowej, zygoty, nierozwiniętego płodu nie może być stawiane na równi z życiem człowieka i to też wiedzą już prawie wszyscy na zachodzie. Pogubiony Cool wciąż w lesie z elementarną wiedzą.
Cool2019.12.11 18:30
Wychyl nachala z rowa, to przekonasz się, że jesteś juz zacofanym ideologicznie folklorem. Na "zachodzie" dyskurs o aborcji odbywa się na poziomie "prawa zabicia człowieka" ... nikt już nie dyskutuje o człowieczeństwie płodu, to jest naukowy i logiczny fakt ...
AB2019.12.11 16:03
Wiadomo już, że serce płodu bije od 16 dnia!! Jesteś niedouczony geju! Poczytaj sobie, kiedy wykształca się mózg, czucie, kiedy płód zaczyna ssać palec, kiedy się uśmiecha, a przestaniesz bredzić o roślinkach w łonie kobiety. Sam jesteś jak biedna roślinka, bez mózgu i serca. Choć raczej jesteś z gatunku krwiożerczych roślin, które mordują zwierzęta. Ty opowiadasz się za mordowaniem dzieci.
Polak Ateista Dumny Gej2019.12.11 17:33
Organy wewnętrzne owszem wykształcają się wcześniej, jednak zaczynają pracować dopiero w momencie uruchomienia układu nerwowego. Serce wcześniej nie bije, ponieważ jego biciem, jak też pracą wszystkich pozostałych organów steruje właśnie układ nerwowy.
Niejestemrobotem2019.12.11 9:53
Miażdży... Zbyt mocne słowo, napisał swoje zdanie, ale potwierdził tylko, że to kogo uważany za człowieka to kwestia ideologiczna. I nie napisał jakiegoś super argumentu, który faktycznie skłoniłoby kogoś do zmiany zdania. Także, sorry, ale to żadne zmiażdżenie, tylko powtórzenie frazesu, który na mało kim robi wrażenie. Jest potencjalny w sensie, że może się stać tak, jak napisał Terlikowski, a może nie, bo może być np. poronienie samoistne.
Cool2019.12.11 14:24
Do zmiany zdanie wystarczy logika! ... ...jednak ideologia skutecznie przyćmiewa myśłenie.
AB2019.12.11 15:57
Tu też jesteś potencjalny, bo możesz na przykład jutro wpaść pod auto albo mieć wypadek i już cię tu nie bedzie. A to, że wrzeszczysz "niejestemrobotem" za wiele ci nie pomoże.
leszczyna2019.12.12 0:54
A jaki super argument skłoniłby Ciebie do uznania człowieczeństwa ludzkiego płodu?
Niejestemrobotem2019.12.12 8:26
Jakbym go usłyszał, to bym uznał człowieczeństwo płodu. Ale jak na razie takiego nie słyszałem, więc nie wiem, jaki musiałby być.
leszczyna2019.12.12 11:48
A jak go widzisz, to nie wystarcza? Musisz słyszeć? Nie jesteś wzrokowcem, rozumiem. Dźwięk z KTG niesłyszalny dla Ciebie.
Niejestemrobotem2019.12.12 15:12
Co ma do tego KTG?
leszczyna2019.12.12 15:41
Nadaje rytm serca płodu i pomaga w razie czego szybko interweniować. To jest serce człowieka, które zaczęło bić 3 tygodnie po zapłodnieniu. Narodzenie może nastąpić natychmiast i zmienia miejsce pobytu tego człowieka, ale nie jego człowieczeństwo.
Niejestemrobotem2019.12.13 18:30
Nadaje rytm to rozrusznik, KTG z tego co wiem, to go rejestruje. Ale co to zmienia w kwestii człowieczeństwa płodu?
porucznik2019.12.11 9:49
beplodna baba,zazdrosci prawdziwym kobietom.
Michał Jan2019.12.11 16:26
Jest dokładnie odwrotnie. Sama urodziła trójkę synów (jeden miał niefortunną wypowiedź o mordzie w Katyniu), a innym wmawia, że to niefajne.
JS2019.12.11 9:48
Pani Nowica była kiedyś malutkim, bezbronnym zlepkiem komórek. Może jej mama też chciała pozbyć się jej istnienia ? I nie byłoby jej wśród nas i byłby jeden problem walki z życiem mniej. Teraz też jest takim, tyle że większym, wyewoluowanym zlepkiem komórek, bo przecież wyznaje "teorię" ewolucji. Szkoda, że te jej komórki tak mało używają rozumu. Pozdr.
porucznik2019.12.11 9:47
aby to było w realu.
lucjanhenryk2019.12.11 9:42
Czy według pani poślicy z płodu noszonej przez kobiety urodzi się świnia? Chyba tak; widząc POczynania lewactwa......
B.w2019.12.11 9:38
Dlaczego z uporem mianiaka robicie reklame temu pustakowi marksistowskiej wywłoce?Potem sie dziwicie ze to goowno zasiada w Sejmie.