Jak wynika z ustaleń radia RMF FM, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans spotka się z nowym szefem polskiej dyplomacji, Jackiem Czaputowiczem. Planowane na niedzielę spotkanie będzie dość nietypowe. 

Prawodopdobnie dojdzie do niego... w saloniku dla VIP-ów na lotnisku w Brukseli. Obaj politycy nie byli bowiem w stanie ustalić dogodnego terminu w przyszłym tygodniu, jednak obu stronom zależy na szybkim spotkaniu. 

Timmermans przemawiał dziś w Parlamencie Europejskim podczas debaty z europosłami na temat wyników grudniowego szczytu Unii Europejskiej. 

"Pełne poszanowanie praworządności we wszystkich krajach UE, to nie jest opcja, lecz konieczność dla prawidłowego funkcjonowania instytucji wspólnotowych"-przekonywał. Mimo iż nie wymienił żadnego z krajów członkowskich, wydaje się, że wiadomo, kogo miał na myśli. 

"Podstawy naszej współpracy są zakorzenione w traktacie i prawie UE. Żeby to działało, potrzebujemy pełnego poszanowania praworządności we wszystkich naszych państwach członkowskich. To nie jest opcja, którą się wybiera na podstawie suwerenności narodowej. To fundamentalna sprawa dla funkcjonowania UE"- mówił Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej podkreślił, że mówi o tym w kontekście zwiększającego się poparcia dla UE we wszystkich krajach członkowskich, nawet tych, których rządy "kwestionują niektóre z podstawowych zasad" Wspólnoty. 

"To mała sprawa w porównaniu z całościowym wyzwaniem, jakie wiąże się migracją. To środek (relokacja - PAP) ostatniej instancji w przypadku ekstremalnego kryzysu"- przekonywał polityk, który zaapelował również o znalezienie środków, aby w okresie długoterminowym w sposób zrównoważony zająć się kwestią migracji. 

"Musimy być pewni, że stworzymy wszystkie możliwe instrumenty na poziomie europejskim, żeby zająć się tą kwestią. Od ochrony granic, poprzez lepsze porozumienia z krajami pochodzenia i tranzytu, po lepszy system legalnej migracji, żebyśmy mogli przyjmować ludzi, których potrzebujemy"-przekonywał wiceszef KE podczas debaty w Strasburgu.

yenn/PAP, Fronda.pl