03.03.20, 08:05

To jest wyjątkowa bezczelność, zdaniem Kidawy-Błońskiej, to PiS jest zagrożeniem programu500+

1.Komitet Wyborczy kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy- Błońskiej wydał i rozpowszechnia gazetkę propagandową, w której oprócz wychwalania jej zalet można przeczytać tekst, którego myślą przewodnią jest stwierdzenie, że to Prawo i Sprawiedliwość jest głównym zagrożeniem dla kontynuacji programu 500 plus.

Autorzy tekstu piszą między innymi „równie straszne jest to, że PiS naraża program 500 plus nie dbając o publiczne pieniądze i nie umiejąc zarobić ich dla Polaków...” i dalej „Nie wolno dopuścić do tego, żeby przez bezmyślność PiS Polacy stracili te świadczenia”.

W kampanii wyborczej, wprawdzie przeprowadza się ataki na konkurentów politycznych, często z użyciem nie do końca prawdziwych argumentów ale atak sugerujący, że to PiS jest głównym zagrożeniem dla programu 500 plus jest jednak wyjątkową bezczelnością.

2. Przypomnijmy tylko, że kiedy Prawo i Sprawiedliwość przygotowując się do wyborów parlamentarnych na jesień 2015 roku już jesienią 2014 roku zapowiedziało, że przygotowuje program wspierający rodziny wychowujące dzieci kwotą 500 zł na drugie i każde następne dziecko (na pierwsze w uzależnieniu od dochodowości).

Wtedy to na konferencji prasowej nomen omen w Zakopanem ówczesny premier Donald Tusk mówił, że byłby bardzo szczęśliwym człowiekiem gdyby mógł rodzinom wychowującym dzieci wypłacić 500 zł na dziecko ale nie wie gdzie są takie duże pieniądze zakopane” i dodał żartem „że chyba nie są zakopane w Zakopanem”.

Później w całej kampanii wyborczej w 2015 roku czołowi politycy Platformy atakowali ten program, przede wszystkim strasząc Polaków, że jego wprowadzenie zrujnuje polskie finanse publiczne, co obrazowo przedstawiano, że Prawo i Sprawiedliwość doprowadzi do „drugiej Grecji”.

3. Program Rodzina 500 plus został wprowadzony bo bardzo krótkim przygotowaniu już od 1 kwietnia 2016, a więc zaledwie po pół roku od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, wspomnianą kwotę wypłacaną w każdym miesiącu na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, a na pierwsze w uzależnieniu od poziomu dochodu na głowę w rodzinie (800 zł, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł na głowę).

W pierwszym roku program w związku z tym że obowiązywał 8 miesięcy kosztował około 16 mld zł, w pełnym już roku 2017 już 21 mld zł, podobna kwota została przeznaczona na jego realizację także w roku 2018.

W związku z systematyczną poprawą sytuacji w budżecie państwa, rządząca koalicja Zjednoczonej Prawicy, zdecydowała wczesną wiosną 2019 roku, że od lipca 2019 roku program będzie dotyczył już wszystkich dzieci do 18 roku życia bez ograniczeń dochodowych, tak więc w roku obecnym jego całoroczny koszt to to kwota ok. 41 mld zł.

4. Jak podała ostatnio minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg do końca 2019 rodziny do rodzin wychowujących dzieci, trafiło w ramach tego programu 500 plus aż 94 mld zł.

Przez blisko 4 lata jego realizacji przyniósł on wymierne rezultaty, rodziny wychowujące dzieci zostały wyciągnięte z biedy, często biedy skrajnej, co potwierdzają coroczne wskaźniki GUS, a także przyniósł znaczące efekty demograficzne, w kolejnych latach od momentu jego wprowadzenia, rodzi się o 50 do 40 tysięcy dzieci więcej niż wynikało to z prognoz GUS opracowanych przed jego wprowadzeniem.

Co więcej program przywrócił godność rodzinom wychowującym dzieci, w tym w sposób szczególny rodzinom wielodzietnym, które wiedzą że państwo polskie rządzone przez Prawo i Sprawiedliwość chce wspierać i to w wieloraki sposób takie rodziny.

5. Realizacja programu Rodzina 500 plus nie była by możliwa, bez znaczącego uszczelnienia systemu podatkowego i wyeliminowania mafii vatowskich i zjawiska prywatyzacji podatków tak charakterystycznych dla okresu rządów PO-PSL.

Dzięki tym działaniom wpływy z VAT wzrosły ze 123 mld zł do 183 mld zł w 2019 roku (o 60 mld zł) i aż 196 mld zł zaplanowanych w budżecie 2020 roku (a więc aż 73 mld zł), z podatku PIT wpływy wzrosły od 2015 roku o 22 mld zł (o blisko 50%), a CIT od 2015 roku o ponad 16 mld zł (o ponad 60%).

W świetle tych twardych danych pochodzących z wykonań budżetów za poszczególne lata, potwierdzających że dochody budżetu państwa wzrosły od 2015 roku aż o 146 mld zł (w tym podatkowe o 130 mld zł), stwierdzenie w materiałach kandydatki na prezydenta Małgorzaty Kidawy-Błońskiej że „PiS naraża program 500 plus nie dbając o publiczne pieniądze” jest wyjątkową bezczelnością.       

 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze

Atheisten sind dumm - A . Einstein2020.03.3 13:13
- Ludzie "na dole" to katolicy, chodzący do kościoła. Jeżeli PSL zapisuje się do tęczowej koalicji, to nic dziwnego, że burzy się w nich krew. I myślę, że duża część z nich na kandydatów PSL-u w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie będzie głosowała - skomentował w rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM. Kuźmiuk jednak chyba zapomniał o swojej przeszłości. - To pan musi mieć niesłychanie spokojną krew. Że ona się panu nie wzburzyła w 1986, kiedy pan do ZSL-u się zapisywał - i wtedy koalicjantem tego ZSL-u była taka partia: PZPR - wytknął mu Mazurek. Kuźmiuk tłumaczył, że w tym czasie bronił doktoratu i zapisanie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego było warunkiem jego promotora. Kuźmiuk przekonuje ponadto, że "zebrania ZSL w końcówce lat 80. wyglądały jak zebrania partii opozycyjnych. Bardzo często występowali tam np. żołnierze wyklęci. Byłem sam tego świadkiem w Radomiu". W sieci szybko pojawiły się złośliwe komentarze. Rzecznik prasowy PSL napisał na Twitterze: "Panie Kuźmiuk, sprawdziłem, cuś się panu pokićkało... to byli członkowie Batalionów Chłopskich".
Michał Jan2020.03.3 11:06
Porozmawiajmy o bezczelności - małe zestawienie wypowiedzi p. Kuźmiuka z szacunkami GUS: ZK: "...a także przyniósł znaczące efekty demograficzne, w kolejnych latach od momentu jego wprowadzenia, rodzi się o 50 do 40 tysięcy dzieci więcej niż wynikało to z prognoz GUS opracowanych przed jego wprowadzeniem. " GUS: "Ze wstępnych szacunków wynika, że w 2019 r. zarejestrowano 375 tys. urodzeń żywych, czyli o ok. 13 tys. mniej niż w roku poprzednim." Czyli, GUS zaniżył sztucznie prognozy, żeby p. Kuźmiuk mógł się chwalić sukcesem demograficznym (którego nie ma, co potwierdziła obecna pani minister słowami "czas na demografię").
bogdanus2020.03.3 10:03
PO, Kidawa myśli jak dwadzieścia lat temu. Myślą że Polacy kupią każdą bajkę wymyśloną przez polityków. W obecnych czasach trzeba się wykazać a opozycja to nieudacznicy nie potrafią rządzić, liberałowie, socjaliści myślą po staremu.
Pascal2020.03.3 9:48
Ja pedał i zboczeniec, zwolennik PO, przepraszam wszystkich normalnych Polakow za moje wpisy. Jelito cienkie z tasiemcem, grube nie przeczyszczone i tak mi się pier......li jak Kidawie. Moja matka była sowiecką agentką, więc ja skur.....syn mam ciągłe objawy głupoty i zwyrodnienia jak inni lewaccy debile.
Stalker2020.03.3 9:47
Pytam rencistów i emerytów, czy chcą otrzymywać 13-tkę, a także 14-tkę regularnie każdego roku ?! Jeśli odpowiedz brzmi: „Tak”, to macie kochani obowiązek raz na 5 lat przespacerować się do punktu wyborczego i zagłosować na Andrzeja Dudę – Prezydenta, który wam te pieniądze zagwarantuje !!! Jeśli zostaniecie w domach, to likwidatorzy lewaccy zdecydują za was ! Pytamy Zbigniewa Ziobro: Gdzie jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi Grodzkiemu ?!!!
Seth2020.03.3 9:46
Tak, stracili prawie wszystko ! Stracili koryto, stracili ciepłe posadki w spółkach skarbu państwa, ulica nie działa, zagranica nie działa, stracili TK, KRS, niebawem stracą SN – ale zyskali to co najważniejsze dla nich, mianowicie zyskali Izbę Dyscyplinarną !!! Piszę „prawie wszystko”, bo czeka ich jeszcze repolonizacja mediów i weryfikacja rektorów i urzędników – całkiem spokojnie.
Olin2020.03.3 9:32
a to że, buc czosnkowski podniósł mi opłatę za śmieci z 10 do 65 zł to też wina PiS-u tępe pokemony?
wers-all2020.03.3 9:23
Sukces ma wielu ojców ale matka jest tylko jedna.
katolik2020.03.3 9:08
Ludzie mówią-prawdopodobnie koronawirus jest tak zaprogramowany ,aby usmiercic słabych i zastopować płodność mlodych
anonim2020.03.3 9:43
Na podstawie analiz wydaje się, że Covid-19 jest odmianą płucną wirusa HIV, skombinowanego z wirusem Eboli oraz wirusem zapalenia płuc, czego dokonano w laboratorium w Winnipeg. Dlatego to, do leczenia infekcji wywołanych nim używa się leków stosowanych do zwalczania HIV oraz Eboli. Patogen wysłany został następnie do Chin, gdzie prawdopodobnie poddano go dalszej modyfikacji, po czym przy współpracy z laboratorium w Galveston został uwolniony – pisze włoska strona antyszczepionkowa. Przypomnijmy, że laboratoria w Winnipeg, Wuhan i Galveston są ze sobą ściśle powiązane.
katolik2020.03.3 9:52
tak , to wszystko niestety pewnie jest wielce prawdopodobne
anonim2020.03.3 8:58
MOCNE! skąd ten KORONOWIRUS, przez kogo i do jakich celów został powołany do życia? "Plummer: Świat w rękach rozpitych szaleńców z elektrodami" Źródło: ram.neon24.pl/post/153438,plummer-swiat-w-rekach-rozpitych-szalencow-z-elektrodami
anonim2020.03.3 8:55
p. Jolanta Rosiek i co dalej? M.K TV ( CZYZBY SKANDAL OBYCZAJOWY Z UDZIALEM PANA PREZYDENTA?? ) youtube.com/watch?v=t1mfzF1Q6LU youtube.com/watch?v=OiTXFLHJ5aI
anonim2020.03.3 8:53
pewna nacja w natraciu? pod rządami PiS wracamy do IIRP - wasze ulice, nasze kamienice?
anonim2020.03.3 8:49
niezmienna akcja wyborcza PiS, kto i komu i ile dał z naszych pieniędzy? a w tym czasie jesteśmy po raz kolejny okradani z naszego bogactwa, ze złoż naturalnych? a co z tematami ważkimi dla Polski, jak żydowskie mienie urojone - stop acta 447, jak rozdawanictwo koncesji na kopaliny złoż naturalnych, jak polityka wchodnia, jak stan polskiej armii?
katolik2020.03.3 8:48
Kłamstwo i podważanie prawdy to cecha dna PO, i jest owocem współpracy dna popslsldwiosnanowoczesnahołow. z szatanem , bo on jest ojcem kłamstwa. Kara samoprzekleństwa dla dna.
Przejechany na Pasach Ciężarny Gej2020.03.3 8:22
20 i kilka procent poparcia dla Kidawy to przecież nie dla jej programu (bo go nie ma), intelektu (hi hi hi), tylko na złość dla PISu. PIS dał m. in. 500+, jest konsekwentny, wiarygodny itd. Wymieniać można długo. Ale cwaniacy stracili milion+ z VATU, są zagrożeni na swych sędziowskich komunistycznych stołkach, szemrane interesy wychodzą na jaw itp. Więc wystawili na prezydenta taki manekin z kartka i popierają.
MT2020.03.3 8:18
Do niedawna można było uważać, że ci wszyscy "totalni" to ugrupowania politycznych schizofreników. Ale czy na pewno tylko politycznych ?
jozef2020.03.3 8:13
Nie ważne że wszystko podrożało, przecież potaniał olej.
Chory Portier2020.03.3 8:24
Rozum dla opozycji zdrożał.
wers-all2020.03.3 9:25
... bo mało używany.
Do Czego?2020.03.3 10:16
Jaka to ekonomia? Drożeje to czego nikt nie potrzebuje? To z podręcznika partii z narodem czy narodu z partią?
Andrzej 2020.03.3 8:10
Bezczelny komentarz PO. 500+ stworzyło Prawo i Sprawiedliwość i to ta grupa społeczna zapewnia ciągłość reform w zakresie socjalnym państwa Polskiego. Sukces ma zawsze wielu "ojców", w większości pasożytów. Łatwo się chwalić cudzym sukcesem, prawda PO ?
MaxFiend2020.03.3 9:25
Łatwo się chwalić 500+ gdy pieniądze na jego wprowadzenie wypracowało PO :-D
Grizzly2020.03.3 9:41
Co ty pier... PO...bańcu?
Reytan2020.03.3 9:44
MaxFiend ma rację ! To były wypracowane pieniądze przez PO i PSL ! 153 MLD zł za-pie-rdo-lo-no z OFE i przerzucono do budżetu bo ledwo dychał, i to było ok. 240 MLD zł za-je-ba-ne z WAT, które PO i PSL "odłożyło" na czarną godzinę, ale do dziś nie wiadomo gdzie. Wspaniała robota chłopcy ! Chyba ku-rw-a zagłosuję na Kidawę.Końską ?!!!
Dam2020.03.3 10:48
Zapomniałeś dodać, że PIS zakosił resztę kasy z OFE i w ciągu 4 lat pozwolił zakosić kolejne 100 MLD zł. No ale dlaczego miałbyś być konsekwentny w krytykowaniu obu partii?