Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa.

"To jeden z wielu projektów, które zmierzają do tego, aby dokonać istotnych zmian w polskim sądownictwie. Zmian, które zmierzają do tego, aby z jednej strony usprawnić, przyspieszyć bieg spraw, które toczą się w polskich sądach, ale też podnieść sprawność organizacyjną" - zapowiedział szef resortu sprawiedliwości.

Jak poinformował minister Ziobro, projekt przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb (zwanych Pierwszym i Drugim Zgromadzeniem KRS) oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia w życie nowej ustawy, kadencji jej członków-sędziów.  Ich następców miałby wybierać Sejm.  Również kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów miałaby wygasać po 30 dniach.

W skład Pierwszego Zgromadzenia KRS wejść mają: I Prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie tworzyć będzie 15 sędziów wszystkich szczebli - wybieranych przez Sejm, a zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu.

W ocenie resortu sprawiedliwości, ten zapis ma na celu zobiektywizowanie trybu wyboru kandydatów, ponieważ  do tej pory o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity". Obecnie sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich.

Jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta, która wydała o nim opinię pozytywną będzie mogła wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 17 członków Rady, w tym I prezes SN, prezes NSA i członkowie Rady wybrani spośród sędziów.

JJ/PAP, Fronda.pl