10.08.20, 20:10Fot. Grzegorz Górski

Tylko u nas! Prof. Grzegorz Górski: Putin zmusił Łukaszenkę do poszukiwania drogi kooperacji z Zachodem

Tomasz Poller, portal Fronda.pl: Jeśli obejrzeć relacje filmowe z ostatniej nocy na Białorusi, wrażenie robi masowość wydarzeń, w jakich biorą udział Białorusini. Skala protestów społecznych i zamieszek po niedzielnych wyborach na Białorusi jest niespotykana, szczególnie jeśli spojrzeć obok Mińska czy miast obwodowych także na miasteczka prowincjonalne. Reakcja milicji jest niekiedy dość brutalna, pojawiają się też szczególnie niepokojące przekazy, na razie niepotwierdzone, o śmierci trzech osób...

Grzegorz Górski, prof. Toruńskiej Szkoły Wyższej - Kolegium Jagiellońskiego: Na pewno sytuacja jest na Białorusi napięta, ale raczej daleko tam do Majdanu. Oczywiście w ostatnich 3-4 tygodniach nastąpiła pewna erupcja niezadowolenia. Jednak jest to naturalna konsekwencja i problemów gospodarczych, w które popadł ten kraj w efekcie próby doduszenia go przez Moskwę oraz restrykcji związanych z pandemią. Takie rzeczy dzieją się dzisiaj nie tylko na Białorusi. Ponieważ wszakże tam są wybory, to KTOŚ to wykorzystuje. A KTO jest najbardziej zainteresowany na obecnym etapie osłabieniem Łukaszenki i zlikwidowaniem nawet choćby minimalnej niezależności tego kraju, nie jest wielką tajemnicą. I właśnie to ten czynnik dysponuje - jako jedyny - potencjałem uruchomienia i eskalowania napięć na Białorusi. Ani inne niż rosyjskie czynniki zewnętrzne, ani żaden czynnik wewnętrzny, nie są w stanie rozhuśtać tych nastrojów do takiej skali jaką obserwujemy.

Wybory, jak można było przewidzieć, zostały sfałszowane. Natomiast z nieoficjalnych danych, zbieranych przez działaczy społecznych (także w oparciu o dane komisji, w których głosy policzono rzetelnie) wynika, że rzeczywiste poparcie dla Cichanouskiej mogło wynieść o. 60-70%. Tak olbrzymie poparcie dla opozycji również byłoby novum jak na Białoruś.

Czy zostały sfałszowane tego nie wiemy. Tak twierdzi tzw. opozycja, ale dowodów na to nie ma. Oczywiście znamy “standard wyborów” w modelu postsowieckim, więc można zakładać, że wynik Łukaszenki jest przeszacowany. Ale poza dyskusją jest fakt, że na dzień dzisiejszy w każdych warunkach uzyskuje on ponad 50% głosów. Czy nam się to podoba czy nie, baza realnego poparcia dla niego pozwala mu dzisiaj wygrać z każdym wybory i zostać prezydentem w pierwszej turze.

Eksperci wygłaszali wiele opinii na temat rzeczywistego stanu relacji białorusko-rosyjskich oraz na temat tego, co się Rosji opłaca. Niekiedy zwracano uwagę, że w rosyjskim interesie jest osłabienie pozycji Łukaszenki. Tymczasem Rosja (podobnie jak Chiny) pospieszyła z gratulacjami zwycięstwa dla Łukaszenki. Co może to oznaczać?

Co innego gratulacje, a co innego realna gra interesów. O tym, że Putin poniósł klęskę w starciu z Łukaszenką nie ma co dyskutować. To dlatego, że Łukaszenka nie dopuścił do stworzenia nowego, federalnego państwa, Putin musiał szukać alternatywnej drogi do przedłużenia swoich rządów, co postawiło go w bardzo złym świetle na zewnątrz. Używając zaś brutalnych narzędzi ekonomicznych i surowcowych, zmusił Łukaszenkę do poszukiwania drogi kooperacji z Zachodem. Wizyta sekretarza Pompeo w Mińsku była przełomowa, a Białoruś zaczęła zaopatrywać się w surowce poza Rosją. Dlatego dzisiaj Putin chce ukarać Łukaszenkę, wsypać mu jak najwięcej piasku w tryby, a poprzez destabilizację sytuacji wewnętrznej, znaleźć drogę do zainstalowania jakiejś bardziej spolegliwej wobec Moskwy alternatywy.

W ostatnich chwilach pojawiła się informacja o rozpoczęciu strajku w zakładzie metalurgicznym w Żłobinie. Mamy też informacje o planach jakiejś większej akcji strajkowej w całym kraju. Czegoś takiego jak strajk chyba Białorusini jeszcze nie robili?

Doradzałbym raczej spokojną analizę sytuacji. Oczywiście Rosjanie kontrolują znaczącą część białoruskiego przemysłu. W ramach toczonej gry, mogą prowokować podobne akcje, albo raczej tworzyć „fakty medialne”, aby utrzymywać stan podniecenia na Białorusi Przy okazji zaś tworzyć wrażenie, że „Białoruś się rusza”. Jest to kierowane do zachodniej opinii po to, by kupiła ona rosyjskich kapusiów jako białoruskich „demokratów” i „odnowicieli”. Powtarzam, na Białorusi nie ma żadnych czynników wewnętrznych, które byłyby zdolne do samodzielnego zorganizowania akcji o szerszym zakresie. I także żadne siły na szeroko pojętym zachodzie, nie są w stanie tego zrobić.

Pojawia się wreszcie pytanie o politykę amerykańską, która przejawiała w ostatnim czasie wobec Białorusi pewną widoczną aktywność. Jak w tej sprawie zdaniem Pana Profesora zachowają się Stany Zjednoczone. Białoruś niewatpliwie ma znaczenie w amerykańskich planach. Pytanie, jakie?

Wystarczy spojrzeć na mapę, aby mieć świadomość wagi położenia strategicznego Białorusi na wschodniej flance NATO. Nie można efektywnie obronić krajów bałtyckich, jeśli Białoruś jest obszarem swobodnego wykorzystania dla swoich operacji przez Rosjan. To także wielkie zagrożenie dla Polski, bo właśnie z Białorusi prowadzi najprostsza droga do Warszawy. Białoruś jest także fundamentem wszelkich operacji rosyjskich dla ochrony esklawy królewieckiej. Wreszcie Białoruś flankuje Ukrainę i stwarza znakomitą możliwość wyjścia na tyły ewentualnej rubieży ukraińskiej na Dnieprze. Z drugiej strony wydobycie Białorusi z wpływów Rosji oznacza radykalną zmianę sytuacji w tej części Europy i cofa Rosję do sytuacji sprzed 400 lat. Przestaje ona być już w istocie krajem europejskim i jest zepchnięta do głębokiej defensywy. O to idzie dzisiaj strategiczna gra i czy nam się to podoba czy nie, jedyną osobą która jest w stanie ten scenariusz podjąć na Białorusi, jest Łukaszenka. Ponieważ dla Polski jest to sprawa wagi fundamentalnej, a poza tym chodzi o prawie milionową mniejszość polską na Białorusi i jej szanse normalnej egzystencji, to trzeba przestać kierować się emocjami. Dla Polski jest ważne, aby Białoruś była związana z Zachodem i aby Polacy na Białorusi mogli swobodnie funkcjonować. A mam przekonanie graniczące z pewnością, że białoruskie „siły demokratyczne” mają dokładnie odwrotne cele i pragnienia.

Komentarze

Biden, zgred-gensek partii Demokratycznej.2020.08.11 16:37
J. Biden jest w polityce od ponad 50 lat i jak każdy polityk z takim stażem to jest "corrupted scum". W jego letniej rezydencji w New Jersey lokalny ksiądz odmówił mu komunii, Biden jest takim katolikiem, takim wierzącym jak Putin jest demokratą. Rządził z Obamą 8 lat i zamiast być łącznikiem pomiędzy "colored folks and white majority" - zantagonizował te dwie grupy jak nigdy przedtem w historii USA. Dzisiaj są tego rezultaty. Black Lives Matter, podobnie jak Antifa jest organizacją kryminalną, terrorystyczną. Czarnym nie przeszkadza, że codziennie czarni mordują innych czarnych tuzinami - dzień w dzień. Tylko sami udowadniają, że Black Lives Ain't Worth Shit! To za jego kadencji Hillary the Bitch razem z Łagrowem-Mołotowem nacisnęli sobie guzik "reset". Ale nie tylko tu chodzi o politykę zagraniczną, gospodarczą, ale głównie o U.S. Supreme Court, o nominacje do tego sądu i do sądow federalnych w całym USA. Bo to sądy decydują jaką droga pvjdzie USA. ---------- Kto wygra? Będzie to m.in. zależało kogo sobie Biden wybierze na "Veep".
Szybka Randka2020.08.11 16:31
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
"kretynizacja" zdechla narazie2020.08.11 14:17
Ale jest nowy kołchoz hejterów - "ladychapel". Każdy hejter jest kołchoźnikiem jak ich czołowy brudny żyd Keller-Krawczyk, jego ziomal równie parchaty Jan Hertrich-Woleński, jest tam hejter Albert wtórny analfabeta i zakomplesiony Stachu, itd.
Walter2020.08.11 11:41
Uważacie, że Polska różni się istotnie od Białorusi? Czym? Członkowstwem w UE, niezależnymi mediami, częściowo niezależnymi sądami? Pełna zgoda. Mam tylko problem z tym, że likwidacja właśnie tych rzeczy, które nas różnią od Białorusi, jest obecnie na agendzie naszych przywódców.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 12:58
Konfederacja Rosyjska,jak sama nazwa wskazuje,nie jest partia polska.
spie*dalaj prarchu kremlowski2020.08.11 14:17
prowokatorze!
simon2020.08.11 8:08
Jest takie chińskie przysłowie'Nie ważne jest czy kot jest czarny lub biały,ważne jest aby łapał myszy"
ladychapel2020.08.11 6:11
Du(p)a Andrzej - rozdupcył się na skuterze wodnym. Dlaczego Fryndzel nic nie pisze? Czy Du(p)a Andrzej ma uprawnienia (patent) uprawniający do pływania skuterem? W przypadku motorówek, które polskie prawo nazywa "jachtami motorowymi", nie trzeba uprawnień, o ile porusza się jednostkami o mocy silnika poniżej 10 kW (13,6 KM). Dopuszczalne jest też kierowanie mocniejszymi motorówkami (nawet o mocy 75 kW). Jednak w tym przypadku długość kadłuba nie może przekraczać 13 metrów, a prędkość maksymalna musi być ograniczona 15 km/h. W przypadku motorówek dłuższych i o większej mocy silnika potrzebne będą stosowne uprawnienia czyli Patent Sternika Motorowodnego.
rado2020.08.11 10:10
jesteś wulgarny - spadaj trollu TU JEST POLSKA !
Anonim2020.08.11 12:59
Wulgarnosc to Wschod.
ladychapel2020.08.11 5:15
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka to „taki ciepły człowiek jest”, oświadczył w grudniu 2016 roku marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Zaraz po powrocie z trzydniowej wizyty w Mińsku. I w rozmowie z Konradem Piaseckim z „Radia Zet” pan marszałek przekonywał, że generalnie sprawy na Białorusi idą w dobrym kierunku. Bo nie ma tam już więźniów politycznych, bo po ociepleniu klimatu politycznego wszyscy zostali wypuszczeni. To widać, że prezydentowi Łukaszence zależy na interesie Białorusi – mówił marszałek senatu.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 13:01
Korzystanie z archiwum Gazety Wyborczej,ciekawe.
Olej2020.08.10 23:38
Również mam takie same przekonanie, graniczące z pewnością !
Art2020.08.10 23:00
Prof. Grzegorz Górski i wszystko jasne. Co wypowiedz to glupota. Skad wy bierzecie tych ekspertów.
wicek2020.08.10 22:19
Pierwsza rzeczowa analiza którą czytam o Białorusi. Putinek walczy o Białoruś bo kierownik kołchozu rozegrał go jak chłopka w sądzie.
Fronda=kłamstwo2020.08.10 22:12
jak to jest Frondo, rano pisaliście, że Łukaszenko uciekł z Białorusi do Turcji a 19:30 w tvPIS podaliście, że się udał w zagraniczna podróż do Turcji
Hipokryzja frondy2020.08.10 21:47
Szkoda, że Dvpa na tym skuterze wodnym nie jechał szybciej, tak , żeby sie wyjsć z wody.
Szybka Randka2020.08.10 21:46
Chcesz się umówić na SZYBKI SEKS BEZ ŻADNYCH ZOBOWIĄZAŃ? Legendarny portal otworzył ponownie rejestracje. To najstarszy portal erotyczny do umawiania. Tysiące zweryfikowanych profili i lata doświadczenia na rynku czynią serwis numerem jeden! www.lexlale.com.pl
ed2020.08.10 21:45
Wybory wygrał na pewno Łukaszenka. Jednak wygląda to na klasyczną ustawkę. Symbioza Białorusi i Rosji potrwa bardzo długo. Białoruś żyje dzięki Rosji. W zamian Rosja ma korzyści militarne. Tzw. "Zachód" już nie jest atrakcyjny dla nikogo.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 13:03
Konfederacja Rosyjska i Komuna Wspolna Rosyjska Sprawa.
Hipokryzja frondy2020.08.10 21:35
Kaczyński ma romans gejowski z Macierewiczem.
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 13:04
Dowcip godny cepa zza Uralu.
Wojtek2020.08.10 21:30
Pan Profesor - jak zawsze w punkt! A rząd znów niestety wystawia zadek.
WASPy od Białorusi WARA2020.08.10 21:15
W interesie Polski Łukaszenko musi rządzić 100 lat i jeszcze dzień dłużej. Broń nas Panie Boże przed majdanem w Mińsku. Stanie się to, to za tydzień będą rosyjskie czołgi stać i dymić pod polską granicą. Mińsk Warszawa wspólna sprawa ale rozumiana inaczej.
Greg2020.08.10 21:15
Niestety Morawiecki zrobił błąd zwołując UE do pastwienia się nad Łukaszenką. Może chciał odwrócić uwagę od awantury LGBT w Polsce. A to wydarzenie małej wagi. Chyba spanikował. Powinniśmy ostrożnie grać interesami, a nie wspierać Putina atakując Łukaszenkę.
Maxx772020.08.10 21:09
Tam nie mamy przyjaciół!!! więc niech sobie sami robią w swoim kraju co się im podoba... po co wtrącać się w wewnętrzne sprawy obcego narodu??? Polskie władze bezsensownie uwielbiają ciągle pouczać i "uszczęśliwiać" swymi radami sąsiednie wschodnie kraje... my mamy pełno swojego "lewackiego bagna" i nie tylko... uczmy się dyplomacji od chytrych, przebiegłych i wyrachowanych zachodnich państw które tylko wtedy działają jak widzą kokosowy interes dla siebie... NIE WTRĄCAJCIE SIĘ W CUDZE SPRAWY... BO WAS TAM NIE CHCĄ!!! pózniej będą robili super interesy ze sprzedajnym Zachodem a Polska będzie miała łatkę "wrednego sąsiada"...
Taka prawda2020.08.10 20:53
Niech Łukaszenko nie wpuszcza lgbt eków pedofilii parchatych złodzieji do rozkradzenia majątku narodowego i zniewolenia kraju u zachodnich kapitalistów koszernych
Europa = Germania !2020.08.10 20:51
Wy sie tak nie podniecajcie wschodem ukraina białorusia rosją tylko zwróćcie Niemcom ich ziemie Pomorze Sląsk Mazury Wielkopolskę a wy możecie wtedy się z tobołkami przenieść do centrum lub właśnie gdzieś dalej na wschód , wasz kraj to tylko kontury na mapie bez gospodarki i armii wasze wojsko Bundeswehra by rozpyliła w szybszym czasie niż w pamiętnym 1939 roku a porównywanie gospodarki przemysłu nie ma najmniejszego sensu... jake macie samochody własne do porównania z Niemieckimi jaki sprzęt rtv agd chemiczny budowlany militarny wszystko co kol wiek , jesteście jak mrówka przy słoniu ..
katolicka deratyzacja Polski2020.08.11 13:06
Folksdojcze zawsze z wrogami Polski.
Aaron2020.08.10 20:48
My prawdziwi Polacy stoimy murem za prezydentem Łukaszenką - obrońcą naszych wspólnych wartości. Precz z lewactwem, precz z demokracją, precz z Europą.