04.02.21, 13:00fot. yt/telewizja repulika

TYLKO U NAS! Samuel Pereira: Hołownia składa hołd politycznemu cynizmowi

Mariusz Paszko, portal Fronda.pl: Szymon Hołownia znalazł się w Polsat News pod ostrym ostrzałem pytań pana redaktora Romanowskiego, który przypomniał mu jego własne słowa na temat aborcji sprzed ośmiu lat, a mianowicie, że wtedy nazywał rzeczy po imieniu i aborcję określał jako zabójstwo dziecka. Teraz natomiast kluczy. Twierdzi, że on sam jest przeciw, ale dla dobra kraju jest za. Mina Hołowni była nietęga. Jakby Pan Redaktor to skomentował?

Samuel Pereira, publicysta, kierownik redakcji mediów interaktywnych TVP: Zmiana poglądów Szymona Hołowni, bo przecież nie dotyczy ona jedynie aborcji, to ostentacyjny hołd złożony politycznemu cynizmowi. Słuchając go można odnieść wrażenie, że sam reprezentuje wszystkie te cechy polityków, z którymi rzekomo deklaruje walczyć.

Na tę drugą twarz Hołowni zwracają jego bliscy pracownicy lokalni i liderzy stowarzyszenia. Oni mówią otwarcie: zostaliśmy oszukani, a ten cały ruch to wydmuszka. On sam nie bardzo zresztą to ukrywa deklarując, że zarówno on jak i Platforma Obywatelska, to nie konkurencja, tylko „sztafeta”.

Myślę, że najbardziej niebezpieczne dla Hołowni jest to, że jego obecne deklaracje na temat aborcji skonfrontowane z jego własnymi wypowiedziami sprzed kilku lat mogą prowadzić wyborców do kilku trudnych dla niego pytań, jak na przykład: dlaczego uprzedmiotawia on dzieci, uznając, że można grać politycznie ich życiem? Skoro ukrywał swoją zmianę poglądów, to co jeszcze przed nami ukrywa? Czy tak w ogóle to on zmienił poglądy, czy ich po prostu nie posiada? Jeśli były gwiazdor TVN zmienia prezentowane poglądy w zależności od aktualnej mody, to czy w innych sprawach jest równie plastyczny? Co za tym idzie - nie jest wart naszego zaufania. Myślę, że te kwestie są ważne dla wyborców, a szczególnie istotne jest to dla młodych ludzi, którzy sami mogą zmienić swoje poglądy, dojrzewać, ale dla których tak ostentacyjny fałsz i hipokryzja jakiegoś polityka mogą okazać się odpychające na stałe.

Chyba, że Hołownia liczy na to, że jego wyborca jest tak samo elastyczny, jak jego własny moralny kręgosłup...

Jakby się Pan odniósł do porównania, że Hołownia jest dobrze przygotowanym produktem PR-owym, a do tego jest też jak puste naczynie, do którego mentorzy III RP i sponsorzy partii wlewają wszystko, co chcą, a on powie i zrobi wszystko co mu każą, albo napiszą w scenariuszu?

Skojarzenie z projektem III RP samo się nasuwa patrząc na całkiem współczesną historię Polski, bo przecież takie postacie jak Ryszard Petru, Janusz Palikot czy różni nowo wykreowani liderzy, którzy tworzyli ruchy rzekomo nie mające związku z polityką, a które zawsze kończyły się albo wyciąganiem ze starej szafy polityków już zużytych lub skompromitowanych, albo po prostu tworzeniem przybudówek dla głównej partii opozycyjnej.

To jest oczywiście wilcze prawo każdego polityka i aktywisty, żeby w taki sposób budować swoje poparcie, ale myślę, że z punktu widzenia oceny wyborców na kolejne tego typu ruchy będzie dało się nabierać coraz mniej wyborców. Czy Szymon Hołownia, jego doradcy i patroni mają tego świadomość?

Kto jest prawdziwym założycielem „ruchu Hołowni”? Ciężko określić, bo tak naprawdę to środowisko zbiera osoby od radykalnej prawicy do radykalnej lewicy, od Romana Giertycha, który jest jego przyjacielem, mentorem i doradcą do fundamentalistów chcących odbierać dzieciom i ludziom starszym prawa do życia. Do tego dochodzi wojskówka, generał Różański, który go wspiera. W Parlamencie też dobiera jajka z każdego koszyka, a to weźmie kogoś z Lewicy, a to z Koalicji Obywatelskiej, z Platformy, może kogoś jeszcze z PSL.

Hołownia „dogada się" z każdym, byle nie z PiSem. Dlatego nasuwa się kolejne pytanie: czy skoro zarzuca Platformie, że się zablokowała na byciu antyPiSem – chociaż jest ona w tym na swój totalny sposób konsekwentna, to czy on nie zaczyna robić tego samego? Czym się od nich różni oprócz opakowania? Hołownia chce konkurować z PiSem na programy, czy z PO na bycie antyPiSem? Na końcu może się okazać, że – jak to Pan słusznie zauważył – ten ruch jest niczym miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący.

O ile mi wiadomo pan Hołownia był zastępcą redaktora naczelnego w konserwatywnym tygodniku „Ozon”, którego szefem był Janusz Palikot.

To były te czasy, kiedy Palikot grał rolę katolika i chrześcijanina, konserwatystę.

Hołownia przecież dużą karierę zrobił jako „otwarty katolik” w Religii TV w telewizji TVN, gdzie prezentowano tzw. katolicyzm bezobjawowy i w tematach aborcyjnych było podobnie. Mówiło się o życiu, ale bez przesadnej troski o nie, np. bez pokazywania jak wygląda życie w łonie matki. Można więc powiedzieć, że tego kluczenia nauczył się w swojej macierzystej stacji TVN, którą zresztą bardzo celnie określił w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej poseł Marcin Horała nazywając „największą partią opozycyjną w Polsce”.

Początkowo Hołownia próbował solidaryzować się ze Strajkiem Kobiet po ogłoszeniu wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej i powiedział wtedy: „- Za kogo uważa się dziś pan Kaczyński, żeby mieć czelność nakazywać cokolwiek kobiecie, która dowiedziała się właśnie, że jej dziecko nie ma czaszki?” Od liderek strajku usłyszał jednak ich słynne hasło, żeby sobie poszedł. Teraz z kolei w Polsacie mówi, że on nie popiera strajku kobiet i się od niego odcina, ale jest za aborcją.

Mówi, że nie popiera aborcji na życzenie. Natomiast o jego sposobie patrzenia na politykę i państwo wskazuje samo odwoływanie się do Jarosława Kaczyńskiego w komentowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przecież akurat w tej kwestii Trybunał Konstytucyjny - z prezes Julią Przyłębską, jak i kiedy prezesami TK byli prof. Andrzej Rzepliński czy prof. Andrzej Zoll - miał podobne stanowisko.

Dlatego poważne podejście do tego tematu niezależnie od tego, co kto uważa powinno być takie, że jeśli miałoby być zmieniane prawo aborcyjne w Polsce na bardziej wykluczające w prawach człowieka nienarodzone dzieci, to należałoby zmienić konstytucję. To jest pewien fakt prawny, który nie jest wyrazem czyjejś subiektywnej opinii, tylko ocena konstytucjonalistów różnych obozów politycznych. Oni wszyscy stwierdzili to samo. Po prostu aborcja eugeniczna jest niezgodna z obowiązującą Konstytucją RP, nazywaną przez lewicę Konstytucją Aleksandra Kwaśniewskiego.

Profesor Rzepliński wbił dość mocnego ćwieka opozycji stwierdzając, że wybór na sędziego prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej był prawidłowy i w związku z tym, mimo że ten wyrok mu się nie podoba, to nie da się z nim zrobić ani go podważyć. Podobnych problemów opozycji przysporzył zawieszony sędzia pan Igor Tuleya, który w jednym z ostatnich wywiadów stwierdził, że wybór nowych sędziów TK podczas końcówki kadencji rządów PO-PSL był bezprawny.

Wie Pan, politycy i ich wypowiedzi rządzą się swoimi prawami. Często kłamią, konfabulują czy przedstawiają sprawę na jakiś swój wybiórczy sposób. To oceniają wyborcy. Ale... że wielu dziennikarzy wchodzi w taką narrację, to jest absurdalne. Po pierwsze, nie tylko Andrzej Rzepliński, ale również Stanisław Biernat po wyborze sędzi Julii Przyłębskiej na prezes Trybunału Konstytucyjnego potwierdził dziennikarzom przed kamerami, że jej wybór jest uznawany. Bo trudno, żeby nie był, ponieważ był zgodny z przepisami obowiązującej ustawy. Poza tym wyrok w tej sprawie został wydany przez 15 sędziów, a zdania odrębne – jeśli patrzeć na jakieś afiliacje polityczne - złożył sędzia Leon Kieres, wybrany z poparciem Platformy Obywatelskiej i sędzia z poparciem Prawa i Sprawiedliwości Piotr Pszczółkowski. Nie można więc nawet pod takim kątem wpisać tego wyroku w interes jakiegoś obozu politycznego. Ci, którzy byli za ostateczną sekwencją wyroku, którzy poparli stanowisko Trybunału, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z Konstytucją, to nie byli tylko sędziowie wybrani przez Prawo i Sprawiedliwość.

Politycy mają prawo wzywać do zmiany prawa w Polsce, nawet jeśli coś jest niezgodne z Konstytucją, mogą chcieć zmienić tę Konstytucję, ona nie jest czymś całkowicie nietykalnym. Jeśli jest większość konstytucyjna w parlamencie za jakąś zmianą, to ona może tę Konstytucję zmienić. Jeśli natomiast to samo środowisko przez kilka lat wychodzi na ulice z hasłami KONSTYTUCJA … KONSTYTUCJA, to niech przynajmniej uczciwie uzna ten jeden prosty fakt, który uznają sędziowie znający się i oceniający Konstytucję ze wszystkich obozów politycznych – aborcja eugeniczna łamie nie tylko prawa człowieka, ale przepisy ustawy zasadniczej.

No ten obóz polityczny już tak ma, że kiedy byli przy władzy to – pomimo wszelkich afer, które dopiero od niedawna wychodzą na światło dzienne - demokracja miała się jak najlepiej, a wręcz kwitła, a kiedy władza przeszła w ręce obecnego obozu rządzącego, to mechanizmy demokracji mają ponoć nie działać.

To nawet widać, kiedy spojrzymy na wyniki wyborów. Zawsze po wyborach parlamentarnych, które są przecież najważniejszą weryfikacją różnych sondaży i opinii, rok później się okazuje, że opozycja, która została odrzucona w wyborach robi różnego rodzaju akcje, które mają sugerować, że tak naprawdę to mniejszość ma legitymację do rządzenia, a nie demokratycznie wybrana większość.

I już ostatnie pytanie. Jakby Pan ocenił sytuację przejmowania przez klub Szymona Hołowni posłów i polityków z różnych obszarów opozycji? I tu są jakby dwa głosy. Jeden mówi, że następuje pewne przemeblowanie części opozycji związanej z Donaldem Tuskiem do Hołowni, a są też takie opinie, że Tusk nie ma w zwyczaju dbać o swoich ludzi i oni trafili do Hołowni, ponieważ gdzieś musieli się zahaczyć, a nie koniecznie odpowiadała im droga na przykład Sławomira Nowaka.

Widzę ruch Hołowni jako pewną łajbę ratunkową, gdzie z tonącego statku będą niektórzy uciekać. Z drugiej strony to nie jest też prosta do przeprowadzenia operacja. Platforma ma swoje lata, w tym roku obchodzi 20-lecie, ma swoje struktury i owszem jak się okazuje ma swój szklany sufit, jeśli chodzi o poparcie, ale ma jednak ten żelazny elektorat, tych stałych wyborców, którzy w nich wierzą i akceptują tą totalną linię opozycyjną.

Tak więc to nie będzie takie proste, szczególnie, że entuzjazm obecnych wyborców Szymona Hołowni może z czasem ulec weryfikacji i dojdą do wniosku, że to jest tylko kolejny ruch pseudo-apolityczny, bo tak naprawdę Hołownia reprezentuje to, czego nie lubią w politykach: kluczenie, lawirowanie, zmienianie poglądów i gwiazdorzenie. Z drugiej strony dochodzi pewien mechanizm psychologiczny, niekorzystny dla PO – poczucie, że jest to partia przegranych i to może prowadzić do poważnych tąpnięć. Najgorsza dla Platformy będzie sytuacja, gdy jej wynik wyborczy spadnie poniżej 15 procent i wtedy znów padnie pytanie: kto jest liderem opozycji?

Dziękuję uprzejmie za rozmowę

Komentarze

Pelagia2021.02.7 18:57
Mam mieszane odczucia. Pan Perejra wydaje się inteligentnym człowiekiem i z całą pewnością stoi po właściwej stronie. Ale panie redaktorze, "Perejra" to nie jest polskie nazwisko, tym bardziej Samuel. Wiem, nie trzeba być Polakiem by kochać Polskę, ale jeżeli jest pan odpowiedzialnym człowiekiem powinien pan usunąć się w kąt.
hahahaha2021.02.6 22:13
samuel pereira co to za ścierwo niepolskie? to jakiś lewak ? won z Polski
Padre Canalio2021.02.6 6:53
Pan Perejcośtam codziennie składa hołd głupocie oraz zbiornikom z szambem.
Roman2021.02.5 14:10
Hołownia zaprzedał się światu, bo co innego myśli, a co innego głosi w sprawie aborcji. Hołownia! 1J 2.15 mówi, że: "Jeśli ktoś miłuje świat, nie ma w nim miłości Ojca." Polacy! Hołownia to świcibaka!!!
Alina2021.02.5 13:32
Panie Pereira, nie życzymy sobie w Polsce uchodźców, a szczególnie ze zlewaczałej do cna Portugalii. Proszę wracać do siebie i nie truć umysłów prawdziwych Polaków. Nigdy pan nie był i nigdy nie będzie Polakiem. Do widzenia.
tero2021.02.5 12:24
Żymianie atakujo
Zdradziecka Morda2021.02.5 11:00
Sukcesy piSS: 1 200 000 zł skradzine z dolnośląskiego PCK przez członków piSS na kampanię Zalewskiej. 4 800 000 zł strat w stadninie koni w Janowie za 2017-18. Za 2019 piSS nawet nie chce podawać wielkości strat. 8 000 000 zł wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA. Ile wyniósł szef? Nie wiadomo. 5 500 000 zł dostał instruktor narciarstwa, koleś ministra $zumowskiego. 7 500 000 zł to koszty napraw trzech limuzyn rozbitych przez partaczy zatrudnionych przez piSS a wożących Dudę, Szydło i Macierewicza. 10 000 000 zł kosztowało wysadzanie parówek przez komisje Macierewicza (czy to wszystkie koszty?) 10 000 000 zł kosztowała stępka promu krzywoustego kłamcy Matołuszka, której to stępki NIE MA 12 000 000 zł kosztowały zabawy modelarzy w lądowanie Antonowa. 17 000 000 zł kosztowały testy, które "uległy zniszczeniu" w transporcie LOT 20 000 000 zł kosztowały testy, które okazały się nieskuteczne. 25 000 000 zł sołtysowa Beatka przeznaczyła na biznes szkolny swojego męża. 27 000 000 zł wzięła firma znajomego Macierewicza za testy sprowadzone z Turcjiw cenie 6x wyższej niż rynkowa. 30 000 000 zł stracił państwowy, ratowany przez piSS trup gospodarczy Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg 40 000 000 zł to stawka łapówki w KNF za zniszczenie banku, żeby go potem przejąć za symboliczną złotówkę. 50 000 000 zł kosztowa l projekt księdza egzorcysty znajomego zero 65 000 000 zł wyprowadzono z fundacji SKOK 70 000 000 zł przekret Jacka PKW-Sasina związany z nielegalnymi "wyborami" 111 000 000 zł kosztowała "promocja" Polski przez niepływający jacht i niedziałające strony internetowe. 115 000 000 zł kosztowały lewe przetargi w więziennictwie za czasów ministra doktora Jakiego. 140 000 000 zł wpłacono z podatków na biznes brata i żony ministra $zumowskiego. 165 000 000 zł wyniosła dotacja z budżetu (naszych podatków) na biznesy inwestora Rydzyka z Torunia. 200 000 000 zł kosztowało nas 50 szt respiratorów niezgodnych ze specyfikacją zamówienia (znowu $zumowski?). 500 000 000 zł dał fundacji Czartoryskich minister Gliński. Pieniądze zniknęły, fundacja upadła. 1 000 000 000 zł straciły Enea i Energa na budowie elektrowni w Ostrołęce. 1 200 000 000 zł to koszt czyszczenia z długów portfeli państwowych banków. Kosztem GetBack. 1 300 000 000 zł promesy kredytowej dla Kaczyńskiego i spółki na Srebrna Tower. 2 000 000 000 zł to wpłata na reżimową TVPiSS Szczujnia na rok 2020. Łącznie do 2024 roku to będzie 10 000 000 000 zł. 6 000 000 000 zł wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom upadłych SKOKów - pieszczochów posła Kaczyńskiego i partii piSS. 91 000 000 000 zł dodrukował pan Glapiński na wykup obligacji rządowych (dane na początek czerwca 2020) 112 000 000 000 zł to dziura VAT za rządów Banasia i Morawieckiego. 1 071 900 000 000 zł (jeden bilion siedemdziesiąt jeden miliardów dziewięćset milionów) to zadłużenie skarbu państwa na koniec kwietnia 2020 roku. Oto jak wygląda kwitnące państwo dojnej zmiany
Grizzly2021.02.4 23:27
Pies ci mordę lizał
Grizzly2021.02.5 8:20
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka!
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.02.4 18:46
Pereira to portugalski kozoyebca i przybłęda!
Ja2021.02.4 17:49
Fronda i PiS tak bardzo broni Polskiego Patriotyzmu i uważa, że jesteśmy tacy wyjątkowi. Może i tak jest, ale czy należy się aż tak chwalić? Czy ktoś się zastanowił, jak to się stało, że pan Pereira urodził się w Polsce, a nie w Portugalii? Przecież z tamtąd pochodzą jego rodzice? Czy nie jest tak, że wyemigrowali oni z Portugalii, w okresie tzw. Rewolucji Goździków w 1974r., kiedy to obalono dyktaturę w tym kraju? Czy nie jest tak, że z Portugalii uciekali wtedy zwolennicy dyktatury, a kraje Europy Zachodniej ich nie przyjmowali, więc przyjeżdżali do komunistycznych państw, takich jak Polska i mieli tu ochronę? Ciekawe. Może ktoś to sprawdzi?
jle_ffm2021.02.4 16:56
Pereira to oddany funkcjonariusz pisowskiego reżmiu więc nie spodziewałem się innej 'oceny' z jego strony
Dominiq2021.02.4 16:32
Ok Hołownia to wydmuszka ale Pereira też nie lepszy co wszedł na salony przez mariaż z siostrzenicą Kaczyńskiego.
Internet nie zapomina2021.02.4 16:19
https://nczas.com/2020/01/11/pozar-w-bur-w-tvp-samuel-pereira-kasuje-trollkonta-w-obawie-przed-procesami-poklosie-awarii-fb-ujawniajacej-autorow-wpisow-foto/
rada dla polityków i dziennikarzy2021.02.4 16:01
https://www.cda.pl/video/6632999bb
Topek2021.02.4 15:46
Widać że ma kał prezesa Kurwskiego między zębami
tero2021.02.5 12:26
co za pomysł, to co on przepuszczał?
Po11...Skrzypek... fdf... proud jew2021.02.4 15:46
Kochany wirusie. Wyrżnij to stare, głupie katolickie bydło co głosuje na PiS ... BYDŁO-WŁADZA JUŻ LEPIEJ ŻEBY JAREK ZDECHŁ
fdf2021.02.4 15:39
Dobro partii dobrem narodu
Po11...Skrzypek na dachu... proud jew2021.02.4 15:26
Z wrogami Narodu nie należy się cackać, albo poprawa w obozie na Syberii, albo ... w łeb.
Ale luja i do przodu2021.02.4 15:43
Tylko że PiSdzielcy na Syberii czuli by się jak u siebie w domu bo lubią taki za mordyzm i posłuszność wobec klechów i parchów rządzących
Skrzypek na dachu2021.02.4 15:20
Szymek to debil paskudny ale ten Portugalczyk Pierdiero jednak ma racje ze idzie do niego ten najbardziej naiwny ale liczny elektorat zniechecony bezmuzgowy ktory nienawidzi PO tak samo jak PiS .
Skrzypek na dachu2021.02.4 15:10
Dosc juz tego bo to ciagle ten sam nudny cyrk dla idiotow gdie bezbozne i wierzace eskimosi robia przedstawienie w ktorym nomenklatura i bezpieka smaruje sie wzajemnie oszczerstwem aby decydowac kto bedzie rzadzic w prywislanskim kraju wbrew woli bezbronnych rdzennych mieszkancow .
fdf2021.02.4 14:59
Funkcyjny
Jan2021.02.4 14:54
Nie mogę przestać się śmiać. Jeden z głównych hejterów teraz "rusza" na Hołownię bo zagraża tym co mu płacą. Wie, że gdy ktokolwiek uczciwy dojdzie do władzy natychmiast wyrzuci go z pracy więc walczy o siebie. Żałosny czlowieczek
Skrzypek na dachu2021.02.4 15:13
Szymek to debil paskudny , wydmuszka i marionetka bezpieki .
Grizzly2021.02.4 14:28
Zawsze gdy patrze w lustro pluję w nie ): ): ):
Grizzly2021.02.4 16:42
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowa szmato!
Polak2021.02.4 14:18
Dlaczego każdy kto mówi prawdę (Pereira, Rydzyk, Kaczyński i inni prawdomówni) jest atakowany przez warchołów i oszołomów z newsweek, tvn, gw itp...? Dlaczego brukowce nie umieją achowywać się kulturalnie?
hahahaha2021.02.4 14:22
wiedzą, ze są g ó w n e m tego kraju i szlak ich trafia.
Grizzly2021.02.4 14:17
kurski to taki duży gebels a pereira to taki mały gebels
Grizzly2021.02.4 16:42
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowa szmato!
Grizzly2021.02.4 13:52
On ma jarmułkę na ttym zdjęciu?
Anonim2021.02.4 14:01
To JK go namaścił nasieniem i chłopak boi się to zmyć.
Grizzly2021.02.4 16:43
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowa szmato!
Najkrótszy dowcip świata:2021.02.4 13:30
Samuel Pereira - dziennikarz.
Skrzypek na dachu2021.02.4 15:23
Pan P z TVP to ma wygtlad agenta Moszad .
Grizzly2021.02.4 15:48
On ma wygląd geja
Grizzly2021.02.4 16:43
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won tęczowa szmato!
Dziennikarz TVN2021.02.4 13:27
Będziemy bronić resztek "honoru" lewactwa w naszej kłamiącej TVN!!! PIANAAAAA!!!!! PIANAAAA!!!!! PIAAANAAAA!!!!!!!
Ziomal2021.02.4 13:16
To zabawne stwierdzenie, w ustach kreatora propagandy który w życiu słowa prawdy mnie powiedział.
Pewnie tego nie, że2021.02.4 13:13
"𝐬𝐚𝐥𝐨𝐧𝟐𝟒" - jest finansowany przez R. Abramowicza, żyda - oligarchy i funfla Putina.
Wpisz w Google:2021.02.4 16:20
Ziobro portal Matecki
zabierzcie tego michnika prawicy2021.02.4 13:04
Tymczasem:Ludzie duszą się od blisko roku w domach, a do szpitali trafiają w ostatniej chwili, najczęściej po kartę zgonu. Słuszną linię ma nasza władza. Jak było do przewidzenia, strach i panika spowodują znacznie większą śmiertelność niż COVID. Jeśli człowiek ciężko chory boi się wezwać pomoc, to o czym to świadczy? https://www.salon24.pl/u/zdrowie/1110792,wysoka-liczba-zgonow-w-polsce-na-covid-19-ekspert-tlumaczy-skad-takie-liczby#comment-20077957
ryszard2021.02.4 13:03
Czemu zawsze my - jak nie Wałęsa, to Hołownia.