30.03.21, 09:30Fot. Borys Kozielski via Wikipedia, CC BY 4.0

TYLKO U NAS! T. Poller: Od Annasza do Kajfasza, czyli problemy Ministerstwa Zdrowia i GIS ze statystykami covidowymi

Ile osób tak naprawdę zmarło wyłącznie z powodu COVID-19 od zarejestrowania pierwszego zakażenia w Polsce, a więc od 4 marca 2020? Co tak na prawdę kryje się za enigmatycznymi zbitkami o zgonach „z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami”? Wygląda na to, że z udzieleniem takiej informacji Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny mają spore problemy. Sprawa jest o tyle dziwna, że trudno sobie wyobrazić planowanie jakichkolwiek poważnych działań profilaktycznych i leczniczych bez dokładnej wiedzy w tej kwestii (choćby ze względu na precyzyjne określenie grup ryzyka).

 

ILE OSÓB ZMARŁO WYŁĄCZNIE Z POWODU COVID-19 W POLSCE OD OGŁOSZENIA PANDEMII?

Codzienne informacje podawane na temat zakażeń i zgonów na stronie Ministerstwa Zdrowie nie od dziś rodzą wiele pytań, nie mówiąc o tym, że stanowią pożywkę dla medialnych ekscesów totalnej opozycji czy też zwolenników teorii określanych mianem spiskowych.

W statystykach dziennych mamy do czynienia z rozróżnieniem zgonów na opisane jako „wyłącznie z powodu COVID-19” oraz określone jako „choroby współistniejące wraz z COVID-19”. Dlaczego jednak nie podaje się analogicznego rozróżnienia dla danych z całego okresu od zdiagnozowania pierwszego zakażenia?

Pytanie wydaje się proste: Ile osób, od początku zarejestrowania w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 tak naprawdę zmarło w naszym kraju wyłącznie z powodu COVID-19?

Do interesujących mnie danych, można oczywiście próbować dotrzeć indywidualnie (nie jest np. większym problemem znalezienie informacji, że w ubiegłym roku, a więc od 4 marca do 31 grudnia, z powodu samego COVID zmarły 5102 osoby, do tej liczby można dodawać statystyki dzienne z trzech ostatnich miesięcy). Ja jednak, ażeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, kontrowersji i nieświadomego choćby podawania niesprawdzonych informacji, postanowiłem zapytać u źródła, a więc w kompetentnych instytucjach systemu opieki zdrowotnej.

 

RZECZNICY NABIERAJĄ WODY W USTA

We wtorek (23.03) zadzwoniłem w tej sprawie do Rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jana Bondara oraz do Rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Zadałem proste pytanie, ile osób dotychczas zmarło wyłącznie z powodu COVID-19 w Polsce.

Nie wiem dlaczego Pan do mnie dzwoni.” – usłyszałem od Jana Bondara. Rzecznik odsyłał mnie najpierw na stronę z danymi dziennymi, a na moją uwagę, ze takiej informacji tam nie ma, sugerował także zwrócenie się do Państwowego Zakładu Higieny.

Z prośbą o wypowiedź zwróciłem się do Rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Pytania tylko na maila.” – uciął krótko Wojciech Andrusiewicz. – „Dla mediów pisanych tylko mailowo.”

Na pytanie, czy nie mógłbym otrzymać choćby odpowiedzi na proste pytanie o liczbę osób zmarłych w Polsce wyłącznie z powodu COVID-19 od początku ogłoszenia pandemii, usłyszałem:

Codziennie podajemy na stronie internetowej.”

Na moje spostrzeżenie, że tego rodzaju informacji tam nie znajdę, rzecznik odparł:

Proszę wysłać pytanie na Biuro Komunikacji.”

Obok pytania o dane sumaryczne dotyczące liczy zgonów spowodowanych wyłącznie przez COVID-19, przesłałem także pytania dotyczące metodologii. A więc, dotyczące tego, jak należy rozumieć pojęcie „przypadki śmiertelne: choroby współistniejące wraz z COVID-19” (występujące w statystykach dotyczących przypadków z danego dnia). Zapytałem także, jak wygląda w tego rodzaju wypadkach standardowy zapis w karcie zgonu.

 

NIEJASNOŚĆ Z „CHOROBAMI WSPÓŁISTNIEJĄCYMI”

Pojęcie „chorób współistniejących wraz z COVID-19” rodzi wiele wątpliwości. Na samych stronach rządowych mamy do czynienia z różną terminologią. W dziennych raportach pojawia się enigmatyczna zbitka słowna „przypadki śmiertelne: choroby współistniejące wraz z COVID-19”. Gdzie indziej można spotkać się z pojęciem „zgony z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami”, w jeszcze innym miejscu przeczytamy o „liczbie zgonów na podstawie chorób współistniejących”.

Karta zgonu wyróżnia przyczynę pierwotną (która zapoczątkowała łańcuch zdarzeń chorobowych prowadzących do zgonu), wtórną i bezpośrednią, ponadto do dokumentu niezależnie od tego wpisuje się choroby współistniejące. Raczej trudno sobie wyobrazić, by np. w którejś pozycji dotyczących przyczyn zgonu wpisano coś takiego jak „współistnienie” dwóch lub więcej chorób. Powstaje zatem pytanie o praktykę w tego rodzaju przypadkach, w których mówi się o współistnieniu COVID-19 z innymi chorobami. Jak wyglądają typowe karty zgonu osób, które zostały ujęte w statystykach jako „przypadki śmiertelne: choroby współistniejące wraz z COVID-19”? Czy w tego rodzaju przypadkach mamy również do czynienia z sytuacjami, gdzie COVID-19 będzie figurował jako choroba współistniejąca, zaś nie zostanie on wymieniony jako bezpośrednia, wtórna, lub pierwotna przyczyna śmierci?

Warto zwrócić uwagę, że do problemów związanych z wypełnianiem karty zgonu (wobec tego rodzaju dokumentacji w Polsce formułowano wiele zastrzeżeń) dochodzi kontrowersyjna, mętna i zmieniająca się polityka Światowej Organizacji Zdrowia. Przed kilkoma miesiącami podawano, że wg wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, w każdym przypadku śmierci osoby, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, jako przyczynę pierwotną powinno podawać się COVID-19.

To również rodzi pytania. Czy w przypadku osoby, która poniosła śmierć w nagłym wypadku, a równocześnie zdiagnozowano u niej koronawirusa, również będziemy mieli do czynienia z wpisaniem COVID-19 jako pierwotnej przyczyny śmierci? Takie pytanie, w kontekście kontrowersji związanych z wytycznymi WHO, nie jest wbrew pozorom ani absurdalne ani śmieszne.

Nie trzeba wyjaśniać, że bez jednoznacznej odpowiedzi na tego rodzaju pytania trudno sobie wyobrazić planowanie jakichkolwiek poważnych działań profilaktycznych i leczniczych (precyzyjna informacja o zgonach i chorobach współistniejących pozwalałaby choćby na określenie grup ryzyka).

 

CO ODPISANO Z MINISTERSTWA ZDROWIA I GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO?

Zamiast odpowiedzi pisemnej z Ministerstwa Zdrowia, którą wg wstępnej zapowiedzi rzecznika miałem otrzymać do następnego dnia, otrzymałem e-mail, w którym odesłano mnie z powrotem do … Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a więc instytucji której rzecznik próbował mnie zbyć chwilę wcześniej:

Uprzejmie informuję, że instytucją odpowiedzialną za zbieranie danych dot. zachorowań na COVID-19 jest Główny Inspektorat Sanitarny, dlatego prosimy skierować tam pytania.” – odpisano z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Pytania przesłałem zatem do Rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jana Bondara, wykonując w tej sprawie jeszcze jeden telefon w środę (24.03).

To nie są do nas pytania.” – usłyszałem, choć na moją uwagę, ze to jednak GIS według Ministerstwa Zdrowia jest odpowiedzialny za zbieranie interesujących mnie danych, uzyskałem zapewnienie, że odpowiedź pisemną trzymam do czwartku. Stosowny e-mail przyszedł w piątek (26.03), jednak nie zawierał żadnej odpowiedzi na intersujące mnie pytania (opisano w nim procedurę zbierania danych przez Główny Urząd Statystyczny, przepisy dotyczące Krajowego Rejestru Pacjentów z COVID-19 oraz ponownie odesłano mnie do codziennych danych, a więc do informacji, w których próżno szukać odpowiedzi na kwestie, które były przedmiotem moich pytań).

Tomasz Poller

Komentarze

Anonim2021.04.1 22:36
To jest katolibska pisbolszewia !!!!!!!!!!
tak będzie2021.04.1 20:53
w Polsce, jeśli ludzie się nie nawrócą, umrze na wirusa umrze 777 777 osób, tak powiedział Pan
rockwell2021.04.1 15:04
Ci ludzie czerpią jakąś sadystyczną przyjemność z "uśmiercania" covidem wszystkich zmarłych. Jak to im uprościło życie. Do przychodni tylko telefonicznie o poradę, ministerstwo zdrowia wystawia swoich, (wziętych nie wiadomo wg jakich kryteriów), doradców do mediów. Ci mówią co im ślina na język przyniesie, że trzeba zamknąć Polskę, że godzina policyjna za chwilę, kompletne otumanienie ludzi odpowiedzialnych za służbę zdrowia.
Lac Wypierda2021.04.1 14:31
Tak tak. Nasz rzad zapedzil sie w kozi rog. Nienawidzi go opozycja. Wlasny elektorat, oprocz oglupialych i zmanipulowanych jest totalnie rozczarowany postawa PiS. Rzad zostal zweryfikowany przez pseudopandemie. Nie rozni sie NICZYM od PO, lewakow, psl. Nawet tak znienawidzona PO z Kopaczowa (metr w glab), niezaleznie z jakich przyczyn ale odrzucila zakup szczepionek i wprowadzenie jakichkolwiek obostrzen. A nasz rzad przyzwala i namawia do poddania sie eksperymentowi medycznemu NIEPRZETESTOWANA jeszcze (jak przyznaja to same firmy) substancja ("szczepionka") na bazie mRNA ktora zmienia ludzki genotyp, przeprogramowuje ludzkie komorki.!!! To jest skandal. PiS bierze na siebie odpowiedzialnosc za przyszle choroby, powiklania i smierc z powodu szczepien tymi preparatami. Swiatowi naukowcy (np. wirolog Ioannidis) przestrzegaja przed masowymi szczepieniami substancja ktora sprzyja mutacjom i nie zatrzymuje ich w organizmie osoby zaszczepionej. Z tego powodu moze dojsc do GLOBALNEJ KATASTROFY. A Morawiecki, Kaczynski, Niedzielski, Dworczyk, Duda a wczesniej Szumowski i cala swita lobbystycznych doradcow ma w nosie mozliwa Apokalipse. Panie Morawiecki, nowy lad nie wypali. Nowy porzadek swiata o jakim pan mysli (za miske ryzu) nie wypali. A jezeli bedzie jakies nowe rozdanie to juz na pewno nie z panem.
Ciekawy2021.04.1 13:22
Czy ktoś rozumny jeszcze wierzy w te 100 000 ilości testów dodatnich nie potwierdzonych konsultacją lekarską? Przecież nawet WHO zaleca do każdego testu dodatniego przeprowadzenie badania lekarskiego pacjenta. Jaka jest wiarygodność Rządu, jeżeli od marca ub roku, nie reaguje na listy naukowców, genetyków i lekarzy np o oczywistych oszustwach testów czy szkodliwości "szczepionki" mRNA, za którą nawet producent nie bierze odpowiedzialności i uparł się od początku, że zaszczepienie wszystkich Polaków jest jedynym remedium na wirusa? Dlaczego nie zajął się badaniami amantadyny, a zakazał jej stosowania mimo oczywistych informacji dr Bodnara o jej skuteczności w leczeniu?Na badania amantadyny potrzeba było 3 mln, a na testy i szczepionki wydali miliardy. Po co ustawa zdejmująca odpowiedzialność z tych co podejmują decyzje w ramach "walki" z pandemią. Łatwo policzyć, że bezpośrednio z powodu covidu zmarło 0,25% zarażonych.5000/2000000. Ale jeśli Premier realizuje nakazy deep state( już w marcu ub. roku mówi, że "nic nie będzie takie samo" i trzeba zaszczepić wszystkich Polaków), to w każde święta kościelne są tysiące zakażonych i trzeba zamykać ludzi w domach i siać panikę, nosić maseczki na świeżym powietrzu, bo tylko szczepić, szczepić i szczepić czymś co jest "konstruktem genetycznym", a nie szczepionką. Ciekawe komu przeszkadzało premierostwo Pani Beaty Szydło, by zamienić ją na bankstera? Tak tylko pytam.
Anonim2021.04.1 0:15
Znalazlem ciekawe statystyki. Sztokholm jak wiadomo od 9 miesiecy nie notuje jakichkolwiek nadwyzek smierci. Obecnie jest to liczba ok 720. Zmarlych ktorym wpisano covid jest 1586. Aktualnie w szpitalu 500 osob. W stolicy sa dosc wygorowane jak na reszte kraju hospitalizacje. Na prowincjach odwrotnie. Szpitale bardziej puste a ludzie umierali az przez 10 miesiecy w nieco wiekszych ilosciach. Z tego wynika ze covid robi co mial zrobic a w zatloczonych miastach dodatkowo nie odpusci poki wiekszosc objawowo nie przechoruje
Anonim2021.03.31 21:25
przyczyny nadmiernych zgonow sa rozne. Covid sam w sobie prawie nigdy, czesciej covid plus choroby towarzyszace, covid plus nieleczone choroby, blokada szpitali i POZ oraz lockdownowy tryb zycia. Covid kompromisowo mogl zabic 50 tys osob z tych czy innych przyczyn. Pozostale czyli 35 tys to efekt strategii PIS. Poniewaz Amerykanie policzyli z obostrzenia suma sumarum obnizaja smiertelnosc o 7% to tez kompromisowo nie krzydzac PIS mozna przyjac ze uratowali oni 3500 osob a 35 000 zamordowali. Na kazdego 1 ocalego PIS morduje 10 innych
JohnyBravo2021.03.31 16:57
Jak staruszka potrąci autobus, to piszą że marł na kowit.A jak strauszek umrze po wyszczepie, piszą że go śmiertelnie potrącil go autobus. Nowy Ład, Nowy Porządek Świata, to i logika musi być nowa.
ciekawe pytania2021.03.31 10:49
Można by też sprawdzić czy te osoby niby bez chorób współistniejących , które zmarły na Covid nie są to osoby z osłabionym systemem immunologicznym to znaczy nie osoby wielokrotnie wcześniej szczepione różnymi szczepionkami (rtęć , aluminium w szczepionkach) albo takie , które zostały zdiagnozowane jako wyleczone z choroby a tak naprawdę nie do końca bo ich system immunologiczny jest w rozsypce na przykład po przebytej radio i chemioterapii. Wiadomo , że w takich przypadkach każda nawet z pozoru nie grozna bakteria czy wirus może zabić. Tak więc jest tu wiele interesujących pytań.
takie działania2021.03.31 11:08
Może by te grupy objąć szczególną ochroną, dotrzeć do nich(lekarze chyba maja kartoteki przebytych chorób)zapewnić im odpowiednie maseczki z filtrami żeby mogli wychodzić z domu na ulicę czy nawet stworzyć możliwości zamieszkania takiego żeby czuły się bezpiecznie ale oczywiście wszystko dobrowolnie jak chcą a nie zamykać całe Społeczeństwo w kwarantannie. To jest właściwa droga działania (prewencja) a nie zamykanie wszystkiego do koła. W końcu i tak każdy pewnie zetknie się z wirusem żeby nie wiadomo jaką szmatkę na twarzy nosił (to raczej prawie nic daje co widać po ilości zachorowań).Działania prewencyjne wobec osób szczególnie narażonych trzeba podjąć żeby nie było nadmiernej ilości zachorowań i żeby lekarze sobie poradzili.
Anonim2021.03.31 23:37
jeden taki zdrowy , mlody i opisany z nazwiska przez prase chodzil z kims z rodziny do szkoly, poza tym ze mial niewydolnosc oddechowa od dawna faktycznie zdrow jak ryba bez chorob dodatkowych. byly tez zdrowe konie opisane przez gazete dziwnym trafem nocujace ostatnio w szpitalach na innych oddzialach
To jest zgroza!!!2021.03.31 10:36
Matoły nie mają najprostszych danych. Nie dziwne że potrafili wymyślić, że rok temu lasy zarażały a teraz zarażają sklepy meblowe.
itd2021.03.31 8:35
https://www.youtube.com/watch?v=BrtdW-vBWQc
Palindrom2021.03.30 20:18
Poszukują danych, których nikt dotąd nie uporządkował. Ostatnie statystyki zgonów w Polsce, z podzialem na przyczyny, dotyczą 2018 roku. Nie ma uporządkowanych danych za rok 2019, a jakieś palanty szukają szczegółowych danych za rok 2020. Ktoś tu najwyraźniej nie ma zielonego pojęcia, ile nakładu pracy potrzeba do uporządkowania takich informacji.
Uderz w stół, a debil kwiknie2021.03.31 10:38
Najprostsze liczby, na podstawie których podobno decyduje się o bieżącej walce z pandemią, to rzeczywiście bardzo "szczegółowe dane"....
Palindrom2021.03.31 19:47
Po co komu dane o zgonach na cokolwiek z 2020 roku do walki z epidemią w kwietniu 2021 roku? Uderz się w ciemię.
Skrzypek na dachu2021.03.30 19:44
My fellow jews motherfuckers, Happy Passover shitheads! I hope you choke on matzo ball.
Maciej2021.03.30 19:18
Wszystkie zgony osób, których zaniechali leczyć powołując się na "wirusa", mają z nim związek. Ale to innego rodzaju związek: ten, że padliśmy ofiarą sekty szczepionkowców.
Marek2021.03.30 18:23
Na takie pytania tygodnik NATURE z którego czerpią całą wiedzę w minssterstwie zdrowia nie ma odpowiedzi.Ale w ostatnim numerze było dlaczego łysi mają słąby wzwód.
Skrzypek na dachu2021.03.30 18:17
Plandemia to sciema zadnej grypy nie ma . Statystyka to klamstwo a testy to w 100% falszywe bo nie odroznia zwyklego kataru od bakterijnej infekcji drog oddechowych czy grzybicy aspergillerosum .
PILNE!2021.03.30 17:47
Komitet ds. bezpieczenstwa - CZUWA!
matis892021.03.30 17:20
Lewacki, szatanistyczny PIS od początku kłamie by realizować plandemię NWO Nowego Ładu, bo takie mają rozkazy z loży, od Niemców, Antychrysta i z centrali Rządu Światowego NWO.
Skrzypek na dachu2021.03.30 17:57
Brawo matis89 , bardzo dobry komentarz , napewno duzo ludzi tez to podejrzewalo , ale teraz bardziej prawdopodobne jest to , ze PiS debile to reptylianie kosmici jaszczurki ludozercze z telepatycznym polanczeniem do Statku Matki gdzies nad Khabarowskim Birobizdanie .
Hmmm hmmm hmmmm2021.03.30 17:09
Jeżeli PiS schodzi na poziom PO, to znaczy że formuła się wyczerpała i trzeba będzie po prostu ładnie podziękować przy kolejnych wyborach.
jle_ffm2021.03.30 16:55
Pan Michał, 19-latek z Torunia robił super statystyki zachorowań i tego typu analizy...i co zrobił pisowski rząd? Zmienił sposoby liczenia aby pan Michał dalej nie mógł tego robić i pokazywać jak jest naprawdę. Ta władza (z Morawieckim na czele) boi się prawdy i bez przerwy manipuluje i podaje nieprawdę w teamcie walki z Covid, dostępnośći łóżek, itp a w wielu sytuacjach po prostu bezczelnie kłamie.
Skrzypek na dachu2021.03.30 15:44
I'm cocksucker from the shithole called "warrington". Happy Passover to you all jew motherfuckers.
Skrzypek na dachu2021.03.30 15:42
Trzecia fala klamstwa bardziej nudna niz poprzednie .
matis892021.03.30 14:47
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed trującymi szczepieniami i je przepowiedział 17.06.2012 tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka . ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono zabijać.......''
o co chodzi2021.03.30 14:29
https://www.facebook.com/ludzieprzeciwobostrzeniom/videos/197750798471626
itd2021.03.30 13:24
Polecam https://www.youtube.com/watch?v=NVyIAxXmyTQ
Alke12021.03.30 13:18
Czy rządzą nami szarlatani czy debile?
Anonim2021.03.30 13:14
przez 2.5 miesiecy tego roku umarlo w Polsce wg wyliczen GUS tylko ok 14-15 tys osob, w Szwecji 500 . Niewatpliwie rzad zaczal sobie radzic z leczeniem innych chorob
Anonim2021.03.30 12:52
Nie watpie ze covid zabijal po cichu w domach wielu nieleczonych np onkologicznie, ale nie watpie tez ze w szpitalach dopisuje sie covid by nie wyszlo ze w domu nadmiarowo umieralo 3/4 ludzi
Kwik lewackich trolli po prostu bezcenny2021.03.30 13:00
Onanisto, zostaw czysto.
Totustuus2021.03.30 11:45
Trevignano Romano, 28 marca 2021 r. Dzieci moje, dziękuję wam, że jesteście tu na modlitwie i że ugięliście kolana. Moje dzieci, mój Jezus napełnia was Łaską, bo tego będziecie potrzebowali; Sprawiedliwość Boża jest nad wami, Jego krzyk bólu nadejdzie wraz z ogniem oczyszczenia i wszyscy wierzący i wierni będą się radowali, ale złoczyńcy i ci, którzy się Go wypierają, będą bardzo cierpieć. Dzieci, czas uległ przyspieszeniu, także dzięki waszym modlitwom; nie lękajcie się, ale radujcie się i weselcie, bo przyjście Jezusa jest bliskie. Teraz zostawiam was z moim matczynym błogosławieństwem, w Imię Ojca, Syna i Ducha Świętego, Amen.
Grizzly2021.03.30 12:16
To nie działa. Zwykłe bajdurzenie.
Grizzly2021.03.30 13:02
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
Totustuus2021.03.30 11:34
Warto posłuchać ... https://www.youtube.com/watch?v=hNKhfHubR_A&ab_channel=WydawnictwoEsprit
Grizzly2021.03.30 13:15
Sorry, ale linkujesz tego spasionego księdza, który kłamie.
Grizzly2021.03.30 23:23
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu! Won buraczany trollu końsko - matolski nasłany przez POKO (POwszychną KOrupcję).
Halina2021.03.30 11:33
Moja przyjaciółka zmarła w szpitalu na białaczkę, na którą chorowała przez 20 lat. Wpisali jej w akcie zgonu covid.
Pan Demia2021.03.30 11:26
Na co umarli chorzy nie wiadomo, ale wiadomo że w tym tygodniu najbardziej śmiercionośne są sklepy budowlane. Może warto zapytać Merkel, co będzie zarażało w przyszłym miesiacu?
prosty2021.03.30 11:22
Mnie zadziwiają nieustająco tygodniowa cykliczność danych. Rozumiem mniej zakażeń w danych niedziela-poniedziałek, to są dane z soboty-niedzieli, mniej wykonanych testów, mniej zdiagnozowanych pozytywnie. Ale notorycznie w weekendy (dane niedziela-poniedziałek) jest mniej zmarłych, tu nie powinno być cykliczności, chyba, że z diagnozą czekają. Szczyty zgonów COVID w naszych danych przypadają na środę-czwartek, czyli dane z wtorku-środy. I jeszcze zgony z powodu grypy - są publikacje, że nasze dane mogą być nawet 10 razy niedoszacowane, czyli mielibyśmy ok. 600-700 rocznie.
Grizzly2021.03.30 11:15
Wirus jest w odwrocie, nie trzeba się już go bać
Grizzly2021.03.30 11:35
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
ryszard2021.03.30 11:05
Sprawa nie jest "dziwna", bo jest to naturalny skutek nieuctwa matematycznego wymuszanego decyzjami i lenistwem decydentów "oświatowych" od 30 lat. Dzisiejszy zakres wiedzy matematycznej maturzystów jest w stosunku do tego z lat 70 o dwie klasy niższy, Teraz jak się słyszy, że wymagania na egzaminie maturalnym będą z matematyki o 20% niższe, bo wirus (20% czego? - linijek tekstu, stron w i tak kiepskim podręczniku, czy czasu drapania się w głowę decydenta nieuka?). albo że żadne graniastosłupy ostrosłupy i bryły obrotowe (co świadczy o tym, że podejmujący decyzje nie ma pojęcia - co to bryła). Jak będziemy tak uczyć, to niedługo będziemy musieli sprowadzać Ukraińców żeby nas policzyli, bo sami rady nie damy.
Anonim2021.03.30 10:44
Ten dodatek "i innych chorób współistniejących" jest formowany na użytek sekt znachorskich antymaseczkowych, którzy też bywają w rządzie, a zaprzeczają zgonom zna kowid. Bowiem, według nich, kowid to "Fałszywa pandemia" jak głosi książka Błochowiaka!,
west2021.03.30 10:42
Ciekaw jestem odpowiedzi na nieco inne pytanie, choć wpisujące się w temat. Parę lat temu mój ojciec ciężko zachorował. Była to sobota,wieczór. Zadzwoniłem do dyżurującej przychodni, gdzie połączono mnie do lekarza. Ten po przedstawieniu sprawy polecił mi zakupić w aptece parę leków bez recepty. Niestety stan ojca się nie poprawiał. W poniedziałek rano dostał się do lekarza, który zdiagnozował zapalenie płuc. Oczywiście stan był na tyle poważny, ze dostał ojciec skierowanie do szpitala. Podczas przyjęcia opisałem lekarzowi w szpitalu historię, lekarz delikatnie mówiąc mocno się oburzył na bezprawne jego zdaniem udzielanie porad medycznych przez lekarza z dyżurującej przychodni przez telefon. Pytan zatem, czy te parę lat temu obowiązywało inne prawo? Jakoś nie słyszałem, żeby teraz w związku z pandemią zmieniono prawo co do możliwości teleporad. Czy nagle się okaże , że od roku mamy w tej dziedzinie bezprawie ?
anonim2021.03.30 11:15
To źle słyszałeś. Jest zmiana w związku z wprowadzeniem teleporad. Tutaj masz rozporządzenie z ubiegłego roku (ale wielokrotnie zmieniane - nawet w marcu 2021) https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001395/O/D20201395.pdf
...2021.03.30 10:41
Czy to katol, czy to żydek, każdy może mieć kowidek.
Anonim2021.03.30 10:45
Uważaj, "żeby Ci się coś gorszego nie stało"! Nie grzesz więcej!
To jest rząd hunty!2021.03.30 10:10
i ludobójcow!!! https://www.youtube.com/watch?v=fz_fahTnsd0
AAAtomek2021.03.30 11:19
hunty to jesteś ty
6969692021.03.30 9:59
Myślę, że wszystkie te tak prymitywne komentarze, mają jeden wspólny mianownik - styl! To przecież na podstawie stylu, potwierdza się lub wyklucza czyjeś autorstwo. Czyżby pod dziesiątkami nicków, krył się jakiś jeden, dobrze opłacany „sok z buraka”? Czy nie chodzi o to, aby stworzyć pozory, że całe polskie społeczeństwo osiągnęło ten denny poziom i nienawidzi polskości. Poziom nienawiści do polskości jest szokujący, a w związku z tym budzi wątpliwości. W ten sposób, można u ludzi normalnych i prawych, wywołać paraliżujące zniechęcenie i odebrać wolę walki o normalność. Tak przecież wygląda wojna psychologiczna, do której esbecja była dobrze przygotowywana.
Anonim2021.03.30 11:00
Polskości nienawidzi może jakieś 25%, czyli wielu sympatyków soku z buraka, cała wierchuszka aparatczyków PiS no i żelazny trzon wyborców PiS.
Grizzly2021.03.30 9:50
Co ja paczę, frondel krytykuje rząd pisiorów :O
Apacz2021.03.30 9:55
nie pacz, bo mam tomahawk i nie zawaham się go użyć
Grizzly2021.03.30 10:03
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!
Po 11 ...2021.03.30 9:41
Co trzecia osoba zmarła na Covid głosowała na PiS. I co? I w akcie zgonu wpisuje się covid. Skandal!
6969692021.03.30 9:50
Nie czytałeś przed chwilą, że trudno uzyskać informację na ten temat. Nie manipuluj znów!
Grizzly2021.03.30 9:38
Kaczora do wora a wór do jeziora
Grizzly2021.03.30 9:44
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu! Won bydle z UBekistanu!
6969692021.03.30 9:52
Dlaczego Administrator strony nie reaguje na takie słowa? To podżeganie do zabójstwa
Grizzly2021.03.30 10:53
Administrator się żywi odsłonami i wyświetleniami reklam. Ten portal to zwykła prowokacja.
Grizzly2021.03.30 13:45
A co kaczora nie można zabić, za chwile napiszesz że szczury pisdzielskie są pod ochroną, durny pseudo obrońco zwierząt
Grizzly2021.03.30 9:33
Zakamanie i fałsz. Ot polityka obenego rządu.
Grizzly2021.03.30 9:44
Won złodziejska mendo bolszewicka od mojego nicka! Won parchu!