Rząd w Kijowie negocjuje z władzami Stanami Zjednoczonych w sprawie zwiększenia militarnej pomocy USA dla Ukrainy. Ze słów szefa ukraińskiej dyplomacji wynika, że chodzić może nie tylko o dostawy gotowej broni, ale też współpracę amerykańsko-ukraińską w przemyśle zbrojeniowym. Dostarczenie systemów przeciwczołgowych Javelin pokazuje, jak bardzo skuteczną wobec rosyjskiego zagrożenia może być amerykańska pomoc zbrojeniowa.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Paweł Klimkin poinformował, że Kijów rozmawia z Waszyngtonem o dostawach amerykańskiego uzbrojenia dla ukraińskiej armii. Odpowiadając na pytanie o perspektywy zakupu śmiercionośnej broni z USA, szef ukraińskiej dyplomacji odpowiedział, że takie rozmowy są właśnie prowadzone. Co ciekawe, przyznał, że mowa jest nie tylko o „poważnym wzmocnieniu możliwości obronnych” armii, ale też przemysłu zbrojeniowego. To sugeruje, że rozmowy z USA dotyczą nie tylko zakupu gotowego uzbrojenia, ale też kontraktów dotyczących udziału ukraińskich firm w produkcji broni.

21 grudnia specjalny przedstawiciel USA na Ukrainie Kurt Volker powiedział, że druga transza amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy zostanie wydzielona w 2020 r. Chodzi o pomoc wartą łącznie 125 mln dolarów. Volker poinformował, że Kongres USA zacznie rozpatrywać tę kwestię w styczniu 2019. Trzy dni wcześniej, 18 stycznia prezydent Petro Poroszenko powiedział, że ukraińskie wojsko w Donbasie jeszcze ani razu nie musiało użyć przeciwczołgowej broni Javelin. Poinformował o tym podczas wizyty w obwodzie czerkaskim. Poroszenko chwalił wcześniej skuteczność tej dostarczonej przez Amerykanów broni, mówiąc, że rosyjscy czołgiści w Donbasie nie chcą wsiadać do czołgów i jechać na linię frontu, bo boją się systemów Javelin, którymi dysponują ukraińscy żołnierze. Według prezydenta Ukrainy pozwoliło to zmniejszyć liczbę ostrzałów, a tym samym uratować życie ukraińskich żołnierzy.

Senat USA zatwierdził budżet obronny na 2018 rok w dniu 16 listopada 2017 r. Zgodnie z nim Ukraina otrzymała 350 mln dolarów na potrzeby obronne. Oprócz tego, w Waszyngtonie zatwierdzono też propozycję dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym przeciwczołgowych systemów rakietowych Javelin. Pierwsze tego typu pociski trafiły na Ukrainę już wiosną 2018 roku. Pierwsze próby systemów Javelin w rękach ukraińskich żołnierzy miały miejsce w maju 2018 roku. Zgodnie z umową, systemy te Ukraińcy mogą wykorzystywać wyłącznie w celach obronnych.

dam/Warsaw Institute