Szef węgierskiego rządu ponownie skrytykował zachowanie Chorwacji, która stale przewozi uchodźców na granice z Węgrami. Powiedział, że jeśli Chorwacja nie jest w stanie wypełniać europejskich przepisów dotyczących rejestrowania imigrantów, to budzi to głębokie wątpliwości dotyczące nie tylko przygotowania tego kraju do wejścia do strefy Schengen, ale także tego, czy Chorwacja w ogóle powinna być członkiem Unii Europejskiej - podaje Polskie Radio.

Kanclerz Angela Merkel oraz prezydenci Władimir Putin. Petro Poroszenko i Francois Hollande zastanawiają się nad szansami wprowadzenia w życie porozumień zawartych w Mińsku. To tam ustalono warunki, które miały pozwolić na zakończenie krwawego konfliktu ukraińskiego.

Strona francuska wyklucza możliwość renegocjacji mińskiego porozumienia i dąży do sprecyzowania kolejnych etapów jego realizacji - w tym kwestii autonomii dla części wschodniej Ukrainy. Te same źródła twierdzą, że można być dobrej myśli ze względu na rozwój sytuacji wojskowej na miejscu. Znacznym utrudnieniem jest od początku aktywne angażowanie się Kremla w konflikt.

Hollande i Putin dyskutowali na temat trzech warunków stawianych przez Francję w kwestii współpracy z Rosją w Syrii - poinformował doradca francuskiego prezydenta. Warunki te to: atakowanie wyłącznie celów Państwa Islamskiego i Al-Kaidy, zapewnienie bezpieczeństwa ludności cywilnej i polityczna transformacja, zakładająca ustąpienie syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, którego Rosja jest sojusznikiem.

kad/Polskie Radio