Jak podaje Jan Wójcik z portalu euroislam.pl, w Polsce dobrze rozwija się promocja ekstremistycznego fundamentalizmu islamskiego. Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich tłumaczy i wydaje pisma autorów, które kładły podwaliny pod ten fundamentalizm. Są to m.in. Said Qutb czy Abu Ala Maududi. Te wydawnictwa są sponsorowane przez młodzieżową organizację saudyjską. Jej szefem jest Tomasz Miśkiewicz, mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego.

Warto tu zauważyć, że powiązania organizacji muzułmańskich z Arabią Saudyjską bardzo często wskazują na fundamentalizm. W tym największym państwie Półwyspu Arabskiego duże wpływy religijne ma bowiem wahhabizm, bardzo radykalna ideologia powstała w XVIII wieku.

Wracając do Polski: przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w naszym kraju, Ali Abi Issa, ma według portalu euroislam.pl na swoim koncie tłumaczenia „40 hadisów imama Nawawiji”. W tekstach tych odnajdujemy na przykład zalecenie zabijania apostatów z islamu oraz karę śmierci za cudzołóstwo. Kary te mają być stosowane dopiero w idealnym państwie islamskim, ale, jak podkreśla Fajsal Mawlawi, również dostępny po polsku – dążenie do stworzenia takiego państwa to główny obowiązek każdego muzułmanina.

Za przykład skutecznej walki z niebezpiecznym islamskim ekstremizmem mogą służyć Czechy. Ostatnio wydana tam książka o radykalnym islamie została oskarżona o propagowanie rasizmu, antysemityzmu i ksenofobii. Jej tłumacz spotkał się z oficjalnymi zarzutami; przy okazji tej sprawy przesłuchano jeszcze 20 osób, część może zostać wydalona z kraju.

pac/euroislam.pl