Rak powstaje dzięki powstawaniu w ludzkim organizmie uszkodzonych komórek. To czy zachorujemy na raka w dużej mierze zależy od czynników genetycznych, ale również - co wielu nie wie - od stylu naszego życia. Dlatego możemy sami podjąć się profilaktyki i zmniejszyć wystąpienie raka w naszym organizmie. Amerykanie odkryli - dzięki obserwacji życia imigrantów - że to czynniki środowiskowe mają ogromny wpływ na zdrowie ludzkie. Dlatego warto zastanowić się jak możemy sami, ograniczyć ryzyko zachorowania na raka. A możemy!
 
Zdrowy styl życia, którego podstawą jest dieta, pozwala zmniejszyć ryzyko. Oczywiście nie ma gwarancji, że się w 100 proc. uchronimy przed rakiem, ale możemy zmniejszyć znacznie ryzyko zachorowania. To właśnie zdrowy styl życia, którego podstawą jest dieta, pozwala jednak zmniejszyć ryzyko. W największym stopniu dietozależne nowotwory to rak jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita grubego, wątroby, piersi, jajnika, płuc i prostaty. Trzeba wspomnieć o tytoniu, któremu „zawdzięczamy” mniej więcej trzydzieści procent nowotworów. Podobnie działa marihuana.
 
Jak walczyć z rakiem?

Jeść warzywa - atynowotworowe działanie mają szczególnie warzywa krzyżowe np. brokuły, a także warzywa kapustne. Zwierają substancje ograniczające rozwój komórek rakowych. Ale pamiętaj - gotowanie ważyw niszczy pożyteczne substancje. Dalej: pomarańczowe, czerwone i fioletowe warzywa to świetne źródło przeciwutleniaczy, które „sprzątają” uszkodzone komórki. Generalnie, spożywanie marchwi, buraków, papryki, pomidorów, warzyw dyniowatych, jarmużu, moreli, jagód i innych kolorowych warzyw i owoców ogranicza ryzyko choroby, zwiększa odporność organizmu, a także wzmacnia przed ewentualną walką. Jedzmy również kiełki, czyli lucerny, rzodkiewki, fasoli, brokuła. Wszystkie są bogate w dobroczynne antyoksydanty.

Czosnek i cebula - mają ponad trzydzieści substancji - przeciwutleniaczy oraz flawonoidów, o działaniu antyrakowym.

Owoce cytrusowe to bogactwo substancji pomagających ustrzec się przed rakiem. Należą do nich: karetenoidy, flawonoidy, terpeny, limonoidy, kumaryny.

Tłuste ryby -  mają kwasy omega-3. Mają działanie profilaktyczne, a także pomagają w leczeniu nowotworów zapobiegając rozprzestrzenianiu się komórek rakowych.

Zielona herbata - Jest ona źródłem substancji antyrakowych należących do grupy flawonoidów, które pomagają usuwać uszkodzone DNA, które jest zawarte w toksycznych komórkach.

Niektóre przyprawy jak imbir, kurkuma, tymianek, mięta, bazylia, ostra papryczka działają profilaktycznie. 

Kakao i gorzka czekolada to również dobre źródło przeciwutleniaczy.

Wino, które spożywane w sposób umiarkowany również może uchronić przed rakiem. Lampka czerwonego wina może bardzo pomóc w profilaktyce chorób nowotworowych.

Więc w dużej części to nasz tryb życia jest profilaktyką przed rakiem. Pamiętajmy więc o tym! 

mod