Stolica Apostolska podpisała wspólnie z, między innymi, islamskimi duchownymi z Iranu deklarację o zwalczaniu ekstremizmu religijnego. Kard. Jean-Louis Tauran powiedział, że po latach spotkań i „dialogowania” należy przejść w końcu do rzeczywistego współdziałania.

W czwartek wieczorem zakończył się w Watykanie tak zwany „szczyt” chrześcijańsko-muzułmański - podaje "Radio Watykańskie". Głównymi partnerami Stolicy Apostolskiej w tej inicjatywie są muzułmanie z Islamskiej Republiki Iranu. Reprezentował ich ajatollah uniwersytetu Behaszti w Teheranie, Sajjid Mustafa Mhaghegh Damad. Obecny był także książę z Jordanii, Hassan Ben Talal, reprezentując sunnitów. Dodatkowo w spotkaniu uczestniczył pastor John Bryson Chane ze wspólnoty episkopalnej. Wszyscy wymienieni, wraz z kardynałem Jean-Louisem Tauranem, który pełni urząd Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, podpisali deklarację o współpracy. Zobowiązano się w niej do zwalczania fundamentalizmu poprzez edukację.

„Zależało nam na konkretnych propozycjach” – powiedział kard. Tauran w rozmowie z Radiem Watykańskim. „Bo już dawno od spotkania przeszliśmy do dialogu i dialogowaliśmy tak przed wiele lat. A teraz nie wystarczy już tylko patrzeć sobie prosto w oczy, lecz trzeba iść razem, ramię w ramię, i coś razem zrobić. Dlatego zaproponowaliśmy bardzo konkretne działania w dziedzinie edukacji, bo ona jest najważniejsza. W niej bowiem przekazuje się wartości. Tymczasem we współczesnym świecie mamy kryzys kultury i przekaz wartości został przerwany. Nasi młodzi są wydziedziczonymi spadkobiercami i budowniczymi bez wzorców” – kontynuował.

Następny „szczyt” chrześcijańsko-muzułmański odbędzie się za dwa lata w stolicy Iranu, Teheranie.

pac