Zakończyło się już wspólne posiedzenie prezydiów Sejmu i Bundestagu. Jak podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski, na spotkaniu przedyskutowano „kwestie związane z polsko-niemieckimi stosunkami politycznymi, ale także z bieżącą agendą europejską”. Dodał, że większość tych spraw Polska i Niemcy widzą „bardzo podobnie”, co przyjmuje „z satysfakcją”.

Tego typu obrady zostały zorganizowane już po raz siódmy. Poświęcono je m.in. rozwojowi polsko-niemieckich stosunków politycznych, sprawom Polaków w Niemczech i niemieckiej mniejszości w Polsce, bieżącej agendzie europejskiej oraz sytuacji na Ukrainie i perspektywom działania Partnerstwa Wschodniego.

Spotkaniu przewodniczyli marszałek Sejmu Radosław Sikorski i przewodniczący Norbert Lammert. „Niemcy i Polska są nie tylko sąsiadami, ale oba nasze kraje mają także wielkie znaczenie dla wspólnej przyszłości Europy, która powinna być kreowana zarówno przez rządy, jak i parlamenty” – powiedział Niemiec. „Projekt UE ma sens, trzeba tę wiarę przywracać obywatelom” – dodał.

Politycy zgodzili się, że podstawą dla współdziałania obu krajów na rzecz rozwoju integracji europejskiej jest m.in. wspólna troska o jedność europejską i wrażliwość na sprawy wschodnie. Przewodniczący Bundestagu wskazał na wspólne dla Niemiec i Polski płaszczyzny współpracy takie jak np. koordynacja polityk wspólnotowych i kwestie ekonomiczne. - Dla nas najważniejsze jest, aby projekt europejski pozostał inkluzywny - podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski. W czasie dyskusji zwracano uwagę, że integracja europejska powinna opierać się na konkurencyjności, solidarności i otwartości. Troska o konkurencyjność europejskiej gospodarki oznacza wysiłek dokończenia budowy jednolitego rynku wewnętrznego i opracowanie wspólnej polityki klimatycznej opartej na kompromisie. Otwartość powinna przejawiać się wzmacnianiem więzi z państwami sąsiednimi, w tym troską o Partnerstwo Wschodnie, oraz pogłębianie partnerskich relacji z najsilniejszymi państwami w skali globalnej. Natomiast wyrazem solidarności powinno być niwelowanie różnic pomiędzy członkami Unii Europejskiej, ale także pomiędzy eurostrefą i krajami bez wspólnej waluty oraz jedność w zakresie wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego.

Politycy zwrócili uwagę na wkład, jaki parlamenty Polski i Niemiec dzięki współpracy mogą wnieść w pogłębianie integracji europejskiej. Chodzi o czuwanie nad jakością i ilością prawa stanowionego przez UE oraz przestrzeganiem zasady subsydiarności i pomocniczości. Okazją do pogłębionej współpracy w tym zakresie jest nowa kadencja instytucji unijnych. Szefowie parlamentów obu krajów i członkowie prezydiów izb podkreślali, że troska o rozwój integracji europejskiej w obecnych czasach oznacza też obronę wartości, które są podstawą Unii Europejskiej. Wydarzenia na Ukrainie pokazały, że wciąż potrzeba solidarności i wsparcia w ochronie tych wartości. Polska i Niemcy powinny odgrywać szczególną rolę w tworzeniu polityki wschodniej UE. Bliska współpraca w tej dziedzinie leży w interesie całej Europy – przyznali uczestnicy spotkania.

 

Wspólne obrady dotyczyły także perspektyw przyjęcia wspólnej waluty przez Polskę, w szczególności oczekiwań naszego kraju wobec strefy euro.

 

Najwyżsi przedstawiciele Sejmu i Bundestagu rozmawiali też na temat Partnerstwa Wschodniego (PW), w tym o sytuacji na Ukrainie. Członkowie prezydiów obu Izb podsumowali efekty dotychczasowej współpracy i dyskutowali także o możliwościach dalszego funkcjonowania projektu PW. Partnerstwo Wschodnie mimo krótkiego okresu działania (od 2009 r.) i trudnej sytuacji w regionie Europy Wschodniej osiągnęło takie rezultaty jak m.in. podpisanie umów stowarzyszeniowych obejmujących część dotyczącą strefy wolnego handlu z Mołdawią, Gruzją i Ukrainą w czerwcu br., rozpoczęcie od 1 września br. stosowania tych umów z Mołdawią i Gruzją oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego z Mołdawią 28 kwietnia br. Uczestnicy posiedzenia mówili także o roli Partnerstwa Wschodniego w dobie politycznego kryzysu na Ukrainie. Pomoc w modernizacji i reformach, sprzyjającej rozwojowi gospodarczemu oraz stabilizacji sytuacji społecznej i ekonomicznej w regionie to dotychczasowe priorytety działania PW. Politycy zgodzili się co do potrzeby dalszego wspierania i zachęcania krajów objętych PW do przeprowadzania reform i modernizacji.

Podczas wspólnego posiedzenia przedstawiciele najwyższych władz Sejmu i Bundestagu dyskutowali także o dotychczasowych osiągnięciach i perspektywach dalszej realizacji postanowień Okrągłego Stołu poświęconego sytuacji Polonii w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce. Przedstawiciele Sejmu i Bundestagu zauważyli postępy we wdrażaniu uzgodnionych projektów, wskazując jednocześnie na  potrzebę pochylenia się nad takimi kwestiami jak np. zapewnienie finansowania przedsięwzięć Okrągłego Stołu. Efekty wdrażania ustaleń Okrągłego Stołu obejmują m.in. przyjęcie przez stronę niemiecką w 2013 r. „Strategii nauczania języka polskiego jako języka ojczystego” oraz utworzenie Centrum Dokumentacji Kultury i Historii Polaków w Niemczech z siedzibą w Domu Polskim w Bochum. Ponadto w ramach realizacji zobowiązań podjętych w tej formule uruchomiono Biuro Polonii w Berlinie mające reprezentować interesy wszystkich organizacji polonijnych. Powołano również „stanowisko do spraw współpracy z obywatelami pochodzenia polskiego i Polakami w Niemczech” na szczeblu federalnym, a na poziomie krajów związkowych funkcje pełnomocników przydzielono przedstawicielom landów do spraw cudzoziemców.

Członkowie prezydiów Sejmu i Bundestagu rozmawiali również o możliwościach rozwoju polsko-niemieckiej współpracy parlamentarnej i jak najlepszym wykorzystaniu jej potencjału. Zwrócono uwagę, że w tym roku współpraca ta przyjęła szczególny wymiar – wydarzeniem bez precedensu było wystąpienie prezydenta  Polski w niemieckim parlamencie z okazji 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wyrażono także zadowolenie, że dwustronny dialog na tej płaszczyźnie jest prowadzony na różnych płaszczyznach - na szczeblu prezydiów, komisji branżowych, bilateralnych grup przyjaźni, a także w trójstronnej formule Trójkąta Weimarskiego. Szefowie Izb i ich zastępcy spotykają się od 2004 r. – pierwsze posiedzenie prezydiów odbyło się w Słubicach. Natomiast tradycja współpracy komisyjnej i na poziomie grup sięga 1989 r. W przypadku komisji szczególnie istotne znaczenie ma współpraca miedzy komisjami zajmującymi się sprawami zagranicznymi oraz Unii Europejskiej (od unijnej akcesji Polski 1 maja 2004 r.). Do pogłębienia relacji między parlamentami obu krajów przyczyniają się także działania Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej. W VII kadencji Sejmu powstała ona 26 stycznia 2012 r. Obecnie grupa liczy 40 członków, w tym 31 posłów oraz 9 senatorów, a jej pracami kieruje poseł Marek Krząkała.

bjad/sejm.gov.pl