Poseł Anna Sobecka apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o budowę trzeciego mostu drogowego na Wiśle w Toruniu. I ma rację - to niezwykle ważne z kilku powodów.

Po pierwsze, to centralne położenie miasta w kraju i bezpośrednia bliskość kluczowego dla Polski węzła A1. Po drugie, to wielka rola, jaką Toruń odgrywa na mapie kulturowej naszego państwa, zwłaszcza poprzez mnogość wspaniałych zabytków architektury. Po trzecie, miasto ma duże znaczenie dla polskiego katolicyzmu w związku z rozgłośnią Radia Maryja. Po czwarte wreszcie, Toruń jest bardzo ważny z perspektywy wojskowej. W Toruniu powołano siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnych; w pobliżu miasta znajduje się też ważne lotniskowo wojskowe, Latkowo.

Sama poseł Sobecka zwraca uwagę, że most na wysokości Szosy Okrężnej oraz Nieszawki planowano w Toruniu już w 1935 roku. Niestety, inwestycji nigdy dotąd nie zrealizowano. Obecnie w Toruniu są jedynie dwa drogowe mosty na Wiśle, co w powszechnej ocenie mieszkańców miasta oraz odwiedzających go osób nie jest wystarczające.

Dlatego poseł zaapelowała o włączenie Torunia do programu rządowego "Mosty dla regionów".

A oto cały apel:

 

Szanowny Panie Premierze!

W związku z przetargiem w sprawie opracowania koncepcji budowy trzeciego mostu drogowego na wysokości Szosy Okrężnej i węzła Nieszawka w Toruniu zwracam się do Pana Premiera z ponowną prośbą o uwzględnienie tej inwestycji w rządowym programie Mosty dla regionów. 

W programie wskazano 20 priorytetowych przepraw mostowych do dofinansowania, które pozwolą na poprawę wewnętrznej spójności komunikacyjnej regionów Polski, przy wsparciu ze środków budżetu państwa. Niestety z przykrością stwierdzam, że w planach nie został ujęty Toruń. Warto zaznaczyć, że dopiero pod koniec 2013 roku nasze miasto doczekało się nowego mostu drogowego im. gen. Elżbiety Zawackiej, który stał się odciążeniem dla mostu im. Józefa Piłsudskiego. Ten z kolei właśnie zostaje wyłączony z ruchu drogowego z powodu remontu.

Uwzględnienie Torunia w programie Mosty Plus w znacznym stopniu poprawiłoby płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ponadto biorąc pod uwagę powołanie siedziby dowództwa WOT w Toruniu, budowa takiego obiektu powinna być koniecznością. Warto
podkreślić, że plany budowy mostu w zachodniej części Torunia sięgają jeszcze ubiegłego stulecia, bowiem już w 1935 roku architekt miejski, inż. Ignacy Tłoczek, wskazał lokalizację nowego mostu drogowego na wysokości ulicy Okrężnej.

Szanowny Panie Premierze, choć budowa mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej częściowo poprawiła komunikację w naszym mieście, to w dalszym ciągu nie rozwiązała całkowicie tego problemu. Dlatego zwracam się z ponowną prośbą o uwzględnienie koncepcji budowy
trzeciego mostu drogowego na wysokości Szosy Okrężnej i węzła Nieszawka w Toruniu w programie Mosty dla regionów i w  specjalnym funduszu, z którego mogłyby zostać sfinansowane prace nad jego projektem oraz budową.

Z poważaniem

Anna Sobecka