21.07.20, 11:38Fot. twitter

Wciąż nie znamy okoliczności pożaru katedry w Nantes

Przyczyna pożaru w katedry w Nantes wciąż pozostaje niewyjaśniona. Wczoraj wieczorem zwolniono z aresztu rwandyjskiego wolontariusza, który był odpowiedzialny za zamknięcie i sprawdzenie świątyni w piątek wieczorem. Pożar wybuchł następnego dnia, na 15 minut przed ponownym otwarciem katedry. Zdaniem adwokata Rwandyjczyka nic nie wskazuje na jego związek z pożarem. Dlatego po złożeniu zeznań został wypuszczony na wolność.

Dla francuskiej prokuratury wciąż najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru jest podpalenie. Ogień pojawił się bowiem w trzech miejscach jednocześnie. Dwa z nich były oddalone od trzeciego o odległość dwóch trzecich długości świątyni. Policjanci nie znaleźli jednak śladów włamania. Instalacja elektryczna była regularnie kontrolowana, w organach, gdzie znajdowało się jedno z zarzewi, na trzy dni przed pożarem. Ponadto w czerwcu i listopadzie ubiegłego roku katedra była kontrolowana przez straż pożarną. Pozytywnie przeszła też test zarządzony we wszystkich katedrach po pożarze w Notre-Dame.

Z szoku po pożarze nie może się natomiast podnieść diecezja Nantes, tym bardziej, że od stycznia nie ma ona biskupa. Poprzedni bp Jean-Paul James został mianowany arcybiskupem Bordeaux. Do czasu mianowania jego następcy diecezją kieruje administrator ks. François Renaud. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, wierni w Nantes są zdruzgotani.

- „Ogarnia nas ogromny smutek. Tym bardziej, że nie możemy zapomnieć o pożarze, który miał miejsce w tej katedrze w 1972 r. Katedra została kompletnie odrestaurowana. Była w doskonałym stanie, była wspaniała – przypomina w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. François Renaud. - I teraz znów kolejny pożar. To cios w serce naszej diecezji, która czeka na mianowanie nowego biskupa. Przygotowywaliśmy się na jego przyjęcie, na jego ingres do tej właśnie katedry. Byłem już w środku, w katedrze. Widok jest przerażający. Główne organy doszczętnie zniszczone. Ponadto cała świątynia była okropnie zadymiona. W konsekwencji wszystkie dzieła sztuki zostały osmolone. Osłabione też zostały niektóre struktury katedry, zwłaszcza fasady. Wielkie witraże, które znajdowały się za organami, jedyne zabytkowe witraże w tej katedrze, z XVI w., po prostu eksplodowały, już ich nie ma”.

Krzysztof Bronk – Watykan/ vaticannews.va

Komentarze

Od początku powtarzam2020.07.21 20:21
Podpalaczem okaże się być Polak.
Ina2020.07.23 14:45
Pokój jest najważnijszy,więc nie dowiemy się.Z ciekawości jeszcze nikt nie umarł.
trzaska2020.07.21 14:52
C tu wyjaśniać ,jest jak wcześniej walka z Bogiem i chrześcijaństwem i za tym stoi kalifat.
Szybka Randka2020.07.21 14:40
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
les2020.07.21 13:45
wczoraj w wieczornej pyskowce szczekali,ze w 3 miejscach jednoczesnie wystartowaly plomienie, a dzisiaj cos innego?
Jenny2020.07.21 12:40
Odszczekac psy,bluzgi,ktore wczesniej lecialy na tego pana!!!
Anonim2020.07.21 12:33
Przecież prawda w imię poprawności politycznej nie ujrzy nigdy światła dziennego Żabojady wszystko ukręcą. Żal mi tylko tych prawdziwych rdzennych Francuzów , będą musieli za niedługo emigrować z własnego kraju bo przyjezdni skutecznie ich wypędzą z własnego kraju
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.21 11:48
pomimo wszystkiego szkoda tych kościelnych burdeli! są to świadectwa ludzkiej głupoty gdy ludzie jeszcze wierzyli w boga
precz z parchami2020.07.21 11:52
Nikt nie chce ze mną dyskutować pewnie dlatego, że jestem c h u j e m i prowokuje, więc dyskutuję sam ze sobą. Nawet zmieniam VPN.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.21 11:44
Trzaska ty c h u j u złamany. Ty katolu pier-dolony przegrałeś z moherami i nie będzie "free zone dla starych pedałów", ty c h u ju! NIE DAUJE CI ! Nie będzie do "buzi"!