W wieku 85 lat odeszła do Pana Carmen Hernández, inicjatorka Drogi Neokatechumenalnej, wspólnie z Kiko Argüello. Jej wielką misją była odnowa Kościoła po Soborze Watykańskim II.

 

Carmen chorowała ciężko od półtora roku i ostatni raz udzielała się publicznie w marcu tego roku, podczas rozesłania rodzin na misję przez Papieża Franciszka w Watykanie. Wspólnie z Kiko i ks. Mario Pezzim, tworzyła ekipę odpowiedzialną za Drogę Neokatechumenalną. W 2013 r. Senat Katolickiego Uniwersyteckiego przyznał jej tytuł Doctora Honoris Causa.

 

Carmen urodziła się w hiszpańskim Ólvega 24 listopada 1930 r. Studiowała chemię, ale marzyła, aby być misjonarką. Związała się więc z Instytutem Misjonarek Jezusa Chrystusa. Chciała wyruszyć do Azji, ale gdy poznała Kiko, zaczęła żyć pośród ubogich w podmadryckiej dzielnicy nędzy – Palomeras Altas. Tak, wśród ludzi odrzuconych przez społeczeństwo, powstała pierwsza wspólnota.

 

„Bóg zechciał, że w tym środowisku, gdzie byli nawet narkomani i Cyganie, spotkałem Carmen, siostrę misjonarkę, która przygotowywała się do wyjazdu do Indii i miała kontakty z arcybiskupem Manrique. Chciała także jechać do Ruro w Boliwii, pomiędzy górników. Próbowała uformować grupę ewangelizatorów. Poznaliśmy się przez jej siostrę, którą znałem, bo należała do grupy, z którą próbowaliśmy pomagać prostytutkom i narkomanom, zanim poszedłem do biednych. Carmen odwiedziła baraki. Poznała grupę, która zbierała się u mnie. Była pod wielkim wrażeniem i od tego czasu także ona zajęła sobie barak w pobliżu fabryki Buntsen, niezbyt daleko ode mnie. Zamieszkała tam ze swoją przyjaciółką. Bóg zechciał, abyśmy z Carmen byli w tym dziele razem. Carmen jest bardzo ważna dla Drogi” – pisał Kiko w swojej książce „Kerygmat” (2013).

 

Owocem życia Carmen jest Droga Neokatechumenalna. Formacja jest obecna w Kościele Katolickim od lat. 60 ubiegłego wieku. Wnosi do Kościoła dar wiary dojrzałej dzięki odkryciu łask płynących z chrztu świętego oraz licznych powołań do prezbiteratu, życia zakonnego i misyjnego. Droga Neokatechumenalna angażuje ponad milion wiernych, jest obecna na wszystkich kontynentach w ponad 900 diecezjach, gromadzących ok. 40 tys. wspólnot.

 

Inicjatorzy Drogi pomogli założyć ponad 100 Seminariów Misyjnych Redemptoris Mater.  Wielkim świadectwem życia chrześcijańskiego są rodziny w misji, najczęściej wielodzietne, które wspierają bądź budują Kościół od zera w najbardziej zdechrystianizowanych miejscach świata.

 

Tomasz Teluk