12.06.18, 12:50Kompleks petrochemiczny Orlenu we Wloclawku - Fot. Artur Czachowski via Wikipedia, CC BY 2.0

Wielki plan PKN Orlen. Zainwestuje w Polsce ponad 8 mld. zł.

Ponad 8 miliardów złotych na inwestycje w Polsce w ciągu pięciu lat chce wydać PKN Orlen. Planowane jest powstanie czterech inwestycji petrochemicznych, co będzie największym tego typu przedsięwzięciem w historii polskiego koncernu paliwowo-energetycznego.

Polska spółka swoje inwestycje zrealizować chce na terenie Płocka i Włocławka. Przyjęto właśnie program rozwoju petrochemii do 2023 roku, który zakłada, że po zakończeniu inwestycji roczny zysk operacyjny przed potrąceniem zobowiązań może wzrosnąć nawet o 1,5 mld złotych.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zaznaczył, że oznacza to, że zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu 5-6 lat, co jest świetną informacją dla akcjonariuszy spółki.

Nowe inwestycje mają pozwolić na jeszcze większą integrację segmentów rafineryjnego i petrochemicznego, a także w większym stopniu zdywersyfikować przychody koncernu – dodawał Obajtek.

To także możliwość wzmocnienia pozycji Orlenu na rynku europejskim oraz zapewnienie wymiernych korzyści dla polskiej gospodarki, choćby w zakresie zbilansowania handlu produktami petrochemicznymi. Polska ma dzięki temu z importera stać się eksporterem tych produktów.

dam/IAR,Fronda.pl