28.04.19, 08:00fot: Youtube

Witold Gadowski dla Frondy: Klęska strajku Broniarza to klęska Schetyny

Tomasz Wandas, Fronda.pl: Strajk nauczycieli został zawieszony, czy jest Pan zaskoczony, że właśnie teraz szef ZNP podjął taką decyzję? Czy była ona spowodowana tym, że rząd zdecydował się w ekspertowym tempie na nowelizację prawa oświatowego?

Witold Gadowski, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich: Doszło do wypalenia materiału, stąd w ogóle się nie dziwię, że strajk został zawieszony. To, co się dzieje, jest logicznym rozwojem sytuacji, teraz myślę, że „okrągły stół” przyniesie pewne rozwiązania.

Co z Broniarzem i ZNP? Czy uda mu się odnowić strajk po wakacjach?

Myślę, że pan Broniarz bardzo chciałby wejść do gry, ale nie wiem czy mu się to uda. Wydaje się, że będzie miał ograniczone pole manewru. Nauczyciele zawiedli się na ZNP, zobaczyli, iż prowadzi ich do strat materialnych, do klęski. Z punktu widzenia pana Broniarza i ZNP, strajk był bardzo nieudany. 

Czy w tym wypadku klęska ZNP, Broniarza, będzie również klęską Koalicji Europejskiej (Obywatelskiej)?

Myślę, że tak. Klęska tego strajku, który od początku pomyślany był bardziej jako wprowadzenie destabilizacji społecznej niż jako walka o interesy nauczycieli, bardzo mocno nadwątli szanse polityków, którzy wspierali ten strajk, a wręcz do niego podjudzali a nie byli okazać solidarności z nauczycielami w stratach materialnych które ponieśli. Nauczyciele mają bardzo wiele słusznych postulatów. Rzeczywiście ten zawód, ta grupa społeczna jest poszkodowana. Sprawę należy załatwiać w inny sposób, nie pod szyldami politycznymi i pokrzykiwaniem pana Broniarza. 

Niektórzy komentatorzy zwracają uwagę na to, że przez fakt, iż strajk został zawieszony właśnie teraz Grzegorz Schetyna ma duży problem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Czy faktycznie tak jest, jeśli tak to dlaczego?

Tak, gdyż po raz kolejny okazał się nieskuteczny jako lider polityczny a jednocześnie wywiódł nauczycieli na manowce, bo niewiele zyskali a dużo stracili. 

Kto wygrał tą bitwę?

Uważam, że w tej sytuacji nie ma wygranych, sytuacja jest trudna, problem istnieje, więc nie można rozpatrywać go w kategoriach wygranych czy przegranych. Na pewno przegranymi są ci, którzy chcieli destabilizacji społecznej i podważenie legalnych władz. Natomiast problem niedoposażenia nauczycieli, braku prestiżu tego zawodu pozostaje i należy go rozwiązać. 

Czy Pana zdaniem przez całą tą sytuację nienawiść do Prawa i Sprawiedliwości wśród nauczycieli będzie jeszcze większa? Co powinien zrobić rząd by zmniejszyć do siebie niechęć tego środowiska?

Myślę, że „okrągły stół” jest dobrym pomysłem na to, by usiąść z nauczycielami i porozmawiać, oni naprawdę mają poważne problemy, stąd trzeba ich wysłuchać i krok po kroku zacząć rozwiązywać ich dylematy. Jeżeli rząd poświęci dużo merytorycznej uwagi tej grupie zawodowej, to nie sądzę by była to grupa „stracona” dla tego obozu politycznego. 

Czy myśli Pan, że ten „okrągły stół” bez udziału związkowców będzie poważnie odebrany przez społeczeństwo?

Myślę, że tak, dlatego, że nie będzie przy nim ekstremistów, którzy za wszelką cenę parli do konfrontacji, zamiast tego będzie uczciwa rozmowa o problemach (przynajmniej mam taką nadzieję). 

Jak Pana zdaniem skończy się cała ta sprawa związana z reformą szkolnictwa podstawowego i średniego? 

Reforma, która trwa, jest konieczna, co więcej idzie w dobrym kierunku. Natomiast większą uwagę należy poświęcić czynnikom operacyjnym przy tej reformie, czyli docenić głos nauczycieli, tak, żeby mieli oni w niej swój udział.

Dziękuję za rozmowę. 

Komentarze

Michał2019.04.29 1:46
Witek, nie podniecaj się tak, bo ci spodnie przemokną :P
Tomek 3.202019.04.28 15:19
Grześ Schetyna ku..wa świnia!!!
Wojtek2019.04.28 12:06
Jestem nauczycielem dyplomowanym z 40- letnim stażem pracy. W pracy dydaktycznej wykorzystuję 5 kierunków wykształcenia pedagogicznego i 5 kierunków w zakresie turystyki, w tym kwalifikowanej. Zarabiam ok. 3 tys. PLN "na rękę". Bardzo proszę nie wykorzystujcie desperacji nauczycieli (strajkujących, protestujących i niestrajkujących) do ambicji politycznych partii i organizacji politycznych. To OHYDNE działanie Pedagodzy w większości poparli protest , nie tylko w sprawie pensji.Partie polityczne bardzo dobrze o tym wiedzą, a jednak napuszczają na pedagogów społeczeństwo.
Agnieszka2019.04.28 12:53
Społeczeństwa nie trzeba napuszczać. Społeczeństwo ślepe nie jest. Społeczeństwo ma dzieci i wie jak zostały potraktowane. Społeczeństwo zna także postawę w pracy tych, co wrzeszczą najwięcej jak im się wszystko należy jako pierwszym, bo urobieni są po łokcie. Społeczeństwo też pracuje i ma porównanie waszych korzyści i swoich mimo często dużo większego wysiłku i lepszego wykształcenia. Sami zgnoiliście ten zawód zaporowymi żądaniami i formą protestu "po trupach podopiecznych", więc sami nastawiliście społeczeństwo przeciw sobie - przynajmniej jego myślącą część, którą nie da się wodzić za nos i wzruszać manipulacjami (rodem z brazylijskich seriali.) na temat waszej biedy, urobienia i pokrzywdzenia wielkiego wręcz największego w Polsce. Jeżeli nikt wam tego w oczy z rodziców nie mówi, to znaczy, że ma dzieci w wieku szkolnym i woli ich losem nie ryzykować, wiedząc na jakie zemsty może was być stać skoro już taką twarz odsłoniliście przed wszystkimi a przed nimi może nie po raz pierwszy. I lepiej się módlcie, żeby się wam nie ujawniła manipulacja jacy biedniutcy jesteście, bo jak się społeczeństwo dowie o tych waszych wszystkich dodatkach, ulgach po PRL-u, o których inne grupy zawodowe już dawno zapomniały, to się dopiero ludzie na was wściekną, że kłamiecie robiąc z siebie największe ofiary.
Mirek2019.04.28 11:02
To co zrobił Broniarz , ZNP, Schetyna i PO to była próba wbicia " noża " w plecy tym razem rządu . Chodziło o wywołanie chaosu aby udowodnić że ten rząd jest nieudolny i nad niczym nie panuje .....tylko że dzieci i młodzież stali się zakładnikami ich brudnej gry . Nauczyciele posłużyli tu jako taran uderzeniowy . Piszę nauczyciele choć powinno się pisać raczej jako nauczycielki bo to one odegrały tu najważniejszą rolę . I poniosły sromotną klęskę !!! . Zachowały się niczym głupie baby mieszając się z krowami i świniami . Te wszystkie hucpy które one urządziły świadczą tylko o głupocie tych bab i degrengoladzie zawodu nauczycielskiego . Bo nie dość że straciły pieniądze to straciły jeszcze coś ważniejszego . Opuszczając dzieci i młodzież podczas najważniejszych dla nich egzaminów nie mogą używać określenia WYCHOWAWCZYNI !!! .....bo nimi być przestały !! .
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.28 10:37
Zwryrodniały 👿katolicki👿 ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 https://www.tvn24.pl/plock-kontrowersyjny-grob-panski-interweniowala-policja,929944,s.html Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.28 10:37
🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈 Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już ❤️11110zł!❤️ - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować." 🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈🌈
asia2019.04.28 12:57
Normalnie czytelnicy odnoszą się do zamieszczonego artykułu , taka jest istota portalu Normalnie to wszyscy rozumieją i przestrzegają przyjętych zasad. W twoim wypadku widać wyraźnie zaburzenia maniakalne , psychiczne. Zamiast tracić czas na klepanie ciągle tego samego ,od którego dostałeś ewidentnie pomieszania zmysłów, skorzystaj z pomocy lekarzy Jeżeli nie zrozumiesz , będę ci tą radę przypominać
anonim2019.04.28 14:33
masz duży problem dumny gejowski zboku , bo widzisz tylko to co chcesz widzieć , poszukaj lepiej ilu gejów jest pedofilami , zoofilami oraz ilu hurtowo popełnia samobója , tak masz problem i to duży ślepota to choroba melida poczytaj sobie o nim to spotkasz siebie
anonim2019.04.28 14:36
Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.
Tylko Widzew!2019.04.28 10:15
Patriotą można być wszędzie. PO to nie patrioci --- przykład patriotów - https://www.cda.pl/video/31629471b
zygfryd2019.04.28 9:04
Zgadza sie tylko en rząd żaden inny nie zrobi tego chorego systemu oświaty należycie to co narobili poprzednicy cała zgraja pslowców lewaków i to całe złodziejskie PO tylko pełno krzywd wsród nauczycieli narobili zupełne tandectwo i niemoc intelektualna teraz widze ze jak da i poprawi to tylko ta Ekipa rzadząca taka jest prawda
klaus2019.04.28 8:54
zgadzam się tylko w tym ,że są zle oceniani,ci prawdziwi nauczyciele, a preforowane są miernoty i tu jeden problem innym jest pensum ,karta nauczyciela i to wszystko składa się na zarobek, po drugie ci nauczyciele nigdy nie byli za pisem i nawet podwyżki tu nic nie dadzą to jest elyta, i ta elyta nigdy nie bedzie na buraków głosować, podkreśla to na każdym możliwym kroku, to są europejczycy im bliżej do Brukseli i timmremansów, i nigdy nie będą się układać z mocherami i ciemnogrodem.
teść pasierba2019.04.28 9:30
Aaaaaaaaaaaaaaaby - poprawić sytuację w szkolnictwie należy (moja propozycja) wprowadzić tzw. "bon edukacyjny", ważny od urodzenia do podjęcia pierwszej pracy. Z takim "kwitkiem" (kasa podatnika) rodzice wybierali by przedszkola, szkoły, uczelnie według uznania względem poziomu wykształcenia, opieki itd. W ten sposób mogli by wpływać na jakość i kształtować tzw. oświatę. Szkoły, mające dobrą renomę miały by zagwarantowane dochody i mogły by dobierać kadrą pedagogiczną na własne potrzeby i pieniądze na wynagrodzenia nauczycieli, mogły by także przejmować szkoły, które padną ze wzgędu na "picie kawki" i brak osiągów w nauczaniu. W obecnym systemie (polskim) żaden rodzic, ten od "pińcet+" i każdy inny nie ma żadnego wpływu na ocenę i kształt tzw. oświaty. Obecny system oświatowy jest niereformowalny w tzw. "demokracji liberalnej", w systemie nakazowy - tak. W Niemczech (przykład "prezesa" na poziom życia) nie można strajkować w "firmach" (szkoły publiczne, urzędy, sądy, zakłady karne itp.) korzystających z tzw. grosza publicznego (podatków), pan Broniarz zamiast "skakać przez płot" musiałby najpierw dogadać z najbliższą gmniną, powiatem itd. i czekać aż ci sypną groszem lub iść "na kasą" do Biedronki.
Ciekawy2019.04.28 8:31
Pobożne życzenia piskiego czopka
anonim2019.04.28 14:28
problem w tym iż do pięt mu nie dorastasz lewacki dupku
PolskaKaruzelaObokMuruGetta2019.04.28 8:16
Gadowski? To ten pisowiec, co to ostatnio zaczął "gadać Olszańskim" ?