27.01.22, 21:59Fot. screenshot - YouTube (Polskie Radio)

Witold Waszczykowski: Polityka Niemiec jest prorosyjska w każdym obszarze

W rozmowie z portalem wPolityce.pl europoseł Witold Waszczykowski podkreśla, że prorosyjskość jest obecna we wszystkich obszarach niemieckiej polityki.

Witold Waszczykowski wziął udział w debacie z Katariną Barley z niemieckiej SPD w programie Studio Europa. Między politykami doszło do ostrej wymiany zdań.

- „Nasze stanowisko jest jednoznaczne”

- przekonywała Barley, mówiąc o poparciu Berlina dla Ukrainy.

- „Zgadzam się z tym, że stanowisko niemieckie jest jednoznaczne – to znaczy jednoznacznie prorosyjskie”

- odpowiedział Waszczykowski.

- „To smutne, że po dojściu PiS do władzy cały czas rozwijają się antyniemieckie resentymenty”

- atakiem broniła się niemiecka eurodeputowana.

- „Widzimy stanowczo prorosyjskie działania rządu niemieckiego, w sprawie Nord Stream 2, anty SWIFT, wstrzymywanie dostaw i tranzytu broni, środków pomocy dla Ukrainy. To nie żadne resentymenty tylko ocena ostatnich dni. Proszę się nie zasłaniać II wojną światową”

- podkreślił polityk PiS.

O to, na czym polega prorosyjskość Niemiec byłego szefa MSZ zapytał portal wPolityce.pl.

- „Jest obecna we wszystkich obszarach”

- zaznaczył Waszczykowski.

Polityk wymienił budową gazociągu Nors Stream 2, który pozwala Rosji na szantażowanie Europy. Wskazał na sprzeciw Niemiec wobec wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Mówił o blokowaniu sankcji wobec Rosji i łamanych przez niemieckie firmy sankcjach ws. Krymu.

Zauważył, że Niemcy nie chcą też wspomóc Ukrainy swoim sprzętem. Na uwagę dot. 5 tys. niemieckich hełmów dla Kijowa odparł:

- „Można to potraktować w kategorii żartu. Wiemy przecież, że Niemcy są wielkim producentem uzbrojenia, w tym mocno zaawansowanego. To jeden z wiodących eksporterów broni”.

Rozmówca wPolityce.pl zwrócił też uwagę, że Niemcy wzięły na siebie ciężar zadbania o pokój na Ukrainie już w 2014 roku „wypychając z tego Stany Zjednoczone” i do tej pory nie udało im się tego osiągnąć.

- „Do tego dochodzi niemiecka polityka europejska, która doprowadzi do tego, że Europa stanie się słabsza i mniej konkurencyjna dla świata. Mówię tutaj o polityce energetycznej i klimatycznej. Niemcy w dalszym ciągu myślą swoimi interesami. Chcą importować jak najwięcej gazu z Rosji, by móc go redystrybuować. To wojna z nami i innymi państwami, które oparły swoją energetykę na węglu, jak również z Francją, która oparła energetykę na energii atomowej”

- dodał Waszczykowski.

Ocenił, że jest to „walka Niemiec o hegemonię w Europie, która jest realizowana właśnie na tej płaszczyźnie klimatycznej, energetycznej”.

kak/wPolityce.pl

Komentarze

Woj2022.01.28 13:49
Niemcy to pragmatycy.Biznes i wpływy to się liczy.
man.of.Stagira2022.01.28 10:25
NIEMCY to chory człowiek Europy.// Wypowiedź 27.01.2022 w Bundestagu szefa CDU Friedricha Merza do Kanclerza Niemiec Olafa Scholza cyt. "„Potrzeba jasnej i niebudzącej wątpliwości odpowiedzi Republiki Federalnej Niemiec [na kryzys]. Może mamy trochę czasu, ale nie może być wątpliwości co do zdecydowania Unii Europejskiej i Niemiec. A te wątpliwości są. Udało się panu doprowadzić do tego, że zazwyczaj całkowicie skłócony kongres USA zgodnie oszacował stanowisko Niemiec jako niejasne i a same Niemcy jako państwo, na którym nie można polegać. I to pan za to odpowiada, a pan nie przewodzi ani w Niemczech, ani w Europie”. // Niemcy to chory człowiek Europy.
kefas2022.01.28 8:36
Niemcy doskonale pamiętają czym kończy się mariaż z Ukrainą - Wołyniem. Pogadaj pissowiecki dyplomatołku z żyjącymi jeszcze świadkami tego mordu, a opowiedzą ci jak kochają Lachów Ukraińcy.
Marianczi2022.01.28 8:49
Niemcy na równi z Ukraińcami są za to odpowiedzialni. Okupując te tereny wzięli na siebie odpowiedzialność za wszystko, co tam się wydarzy. To, co tam się wydarzyło daleko wykracza nawet poza surowe prawo wojenne.
goral2022.01.28 8:14
i dlatego PiS kumpluje z przyjaciółmi Putina - Orbanem, Le Pen ....
Marianczi2022.01.28 8:08
Niemcy to znany rabuś. Do ponownego zniewolenia i obrabowania Europy potrzebują drugiego rabusia, bo sami są za słabi. Rosja to przecież idealny kompan do takiej roboty. Ameryki do swych niecnych celów wykorzystać nie można wiec trzeba ich się z Europy pozbyć.
Anonim2022.01.28 7:43
Rewelacja? A była kiedyś inna polityka Niemiec w stosunku do Rosji?
witia2022.01.28 7:02
Brawo. Tak jest. Trzeba im to ciągle przypominać. Sojusz Niemców i Rosjan to nieszczęście dla Polski.
duch azorka2022.01.28 6:19
Nawet jak to prawda to My swojej racji nie jesteśmy w stanie działając w osamotnieniu wyegzekwować. Jesteśmy ubogim krewnym możnych tego świata w dodatku zwaśnieni z sąsiadami .
Alojzy Cedzidło2022.01.28 5:48
A czy to nowość Panie Ministrze ? Już to przeżyliśmy w 39 . Pakt Rbentrop -Mołotow to wypisz wymaluj pakt Putin Merkel . Rok 39 i następne to dowód na to ,że ci dwaj amatorzy do władzy nad światem tylko udają ,że tą władzą się podzielą . Widział Pan Minister aby kiedyś dwa psy w zgodzie jedną kością się podzieliły ?Czy jest na to rada? Teoretycznie tak . Solidarność reszty świata . A to, jak dziś widać , tylko teoria , marzenie Cyforze tego świata na wojnach nie giną . Czasem tylko niektórych powieszą , albo zamkną w luksusowych hotelach za kratami
Anonim2022.01.28 3:55
Niemcy wiedzą, co i kiedy się opłaca, dlatego są potęgą ekonomiczną w UE. Witek, gdy sprawisz, że Niemcy zaczną przyjeżdżać do nas za robotą, to wszyscy będziemy na ciebie głosować. Zostaniesz naszym Królem. A w między czasie patrz i się ucz co i jak w ekonomii robią Niemcy.
Skrzypek na dachu2022.01.28 3:18
Przyznaje sie , ze jestem osoba o niskiej inteligencji , chora psychicznie , ze sklonnosciami pedofilskimi (nawet na wibratorze mam zdjecie dziecka sasiadki) , bez podstawowej wiedzy o swiecie , jestem skrajnie oglupiona nienawiscia , zwykla kürwa , prostaczka , prymitywną zydowa .
Magna Germania2022.01.28 0:08
A POLITYKA POLIN ŻYDOWSKICH PACHOŁKÓW POLSKI JEST W 100% PRO ŻYDOWSKA PRO UISRAELAKA
skrzypek na dachu2022.01.27 23:52
ciPOsz POLINEZJA WON!!!
man.of.Stagira2022.01.27 22:49
NIEMCY to chory człowiek Europy.// Wypowiedź 27.01.2022 w Bundestagu szefa CDU Friedricha Merza do Kanclerza Niemiec Olafa Scholza cyt. "„Potrzeba jasnej i niebudzącej wątpliwości odpowiedzi Republiki Federalnej Niemiec [na kryzys]. Może mamy trochę czasu, ale nie może być wątpliwości co do zdecydowania Unii Europejskiej i Niemiec. A te wątpliwości są. Udało się panu doprowadzić do tego, że zazwyczaj całkowicie skłócony kongres USA zgodnie oszacował stanowisko Niemiec jako niejasne i a same Niemcy jako państwo, na którym nie można polegać. I to pan za to odpowiada, a pan nie przewodzi ani w Niemczech, ani w Europie”. // Niemcy to chory człowiek Europy.
man.of.Stagira2022.01.27 22:47
Na twitterach ciPOsza, w TVN’ach ciPOsza, nie ma Mickiewicza i nie ma Miłosza | Tu ciPOosza tam ciPOsz, szaro brudno i zima, nie ma Słowackiego i nie ma Tuwima | Na ulicach ciPOduch, na kościołach POśluzy, nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy | Tu ciPOtusk tam ciPOsz, śmierdzi niemcem i wzdycha, GWnoprawdą Brejzy i szlochem Giertycha. | Na twitterach ciPOsza, w GieWueN’ach ciPOduch, nie było wolności a za to był podsłuch | Bezrobotny ciPOśluz jako stalker ujada od świtu do nocy śni mu się zdrada | Na twitterach ciPOsza … na kościołach POśluzy … nie ma Heideggera i nie ma Deleuzy // da capo al fine
Skrzypek na dachu2022.01.27 22:15
Nigdy wiecej Traktatu Ribbentrop Molotow .
Hahhahah2022.01.27 22:12
Było... czy gimbaza z redakcji nie czyta własnych postów sprzed kilku godzin? Ładny tam macie burdel :).....https://www.fronda.pl/a/prosze-nie-zaslaniac-sie-druga-wojna-ostre-spiecie-waszczykowskiego-z-niemiecka-eurodeputowana,172849.html
Aga Dziedzic 💘2022.01.27 22:37
🖐🏻😁😁😁