29.01.20, 08:20Fot. via Pixabay

Wybory prezydenckie. ABW ostrzega przed Rosją

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega przed możliwym wpływem Kremla na wybory prezydenckie w Polsce. „Rzeczpospolita” informuje o oficjalnym periodyku ABW, w którym podkreślono, że Polska powinna się przed możliwym wpływem Rosji zabezpieczyć.

W informacji podkreślono również, że dodatkową pokusę dla Rosji może stanowić fakt, że prezydent Andrzej Duda ma zdecydowanie antyputinowskie poglądy.

Eksplozje informacyjne, fale informacyjne i operacje wpływu – tych trzech rodzajów operacji informacyjno-psychologicznych Rosjanie dopuszczają się przed wyborami prezydenckimi w innych krajach”

- wynika z najnowszego „Przeglądu Bezpieczeństwa Wewnętrznego” - pisze „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy na łamach dziennika, autor wspomnianego tekstu przypomina między innymi próby zdyskredytowania Emmanuela Macrona we Francji przed wyborami w 2017 roku oraz „[…] dążenie Rosjan do wywołania niepokojów społecznych na południu USA przed elekcją w 2016 roku, którą wygrał Donald Trump”.

Dodano, że na temat Polski nie ma tu zbyt wiele poza zaleceniami na samym końcu. Jak czytamy:

Autor pisze m.in. o koniecznych szkoleniach dla członków sztabów kandydatów i włączeniu organów wyborczych do infrastruktury krytycznej”.

Autorem tekstu jest dr Michał Wojnowski, który jest historykiem-bizantynistą oraz zajmuje się naukowo rosyjską myślą geopolityczną a także teorią wojen informacyjnych. „Rzeczpospolita” dodała, że zapytała ABW o to, czy poglądy autora zbieżne są ze stanowiskiem Agencji, jednak ta nie odpisała, prosząc o więcej czasu.

dam/"Rzeczpospolita",Fronda.pl

Komentarze

UHty2020.01.29 13:41
To że Polska próbuje skłócać z sobą kraje unii i do tego jeszcze własny naród to gra Kaczynskiego na korzyść Putina. Uważam że powinno się zwołać komisje śledczą by zbadać czy Kaczor nie jest Ruskim agentem
Stachu2020.01.29 12:25
Rosja gra na rozbicie Unii E, ramię w ramię z Trumpem i PiS. Gdzie tu zagrożenie dla niezłomnego, niezależnego giganta "wiedzy prawniczej" ?
Saki Faki2020.01.29 10:56
Piąteczek dopiero się zaczyna, ale tam powyżej, jakiś "pisowiec" trzepnął najbardziej nierównosufitowy komentarz weekendu:-) Brawo!
anonim2020.01.29 9:55
Poseł Krzysztof Bosak kandydat na urząd prezydenta RP jest jedynym kandydatem, co nic a nic nie ma wspólnego z polskimi komunistami, żydokomuną, i ich kolaboracją z sowietami, i z ich zbrodniami. Po prostu, jest zbyt młodym człowiekiem aby był skalany tym sowieckim syfem, co pozostali aktywni politycy, co teraz chcą od nowa i po raz kolejny zmieniać Polskę.
Andy Semicki Rabin2020.01.29 15:35
Zgadza się, on nic nie ma, nie ma nawet polskiego pochodzenia :)
anonim2020.01.29 9:49
obce służby nie tylko ingeruj a w wybory, mają sukcesy również i w gospgarce wyprowadzają krocie środków poza granice Państwa, jak choćby afera ART-B gąsiorowski i Baksji, itd. Traci Państwo, tracą Polacy. znalezione w sieci, 5 bilionów złotych wyciekło z ZUSu? Dociekajcie! Szanowni Państwo, Dotarła do mnie niepotwierdzona informacja że z ZUSu wyprowadzono prawie 5 bilionów złotych. Jeśli to byłaby prawda że te 5 bilionów zł wyciekło z ZUSu, to jakie kwoty wyciekły? Jeśli wyciekły.... a może i nadal wyciekają? ze Spółek Skarbu Państwa takich jak: KGHM, PZU, POCZTA POLSKA, PKO BP, BANK BGK? Bo okazuje się że wszystkie wyżej wymienione instytucje są obsługiwane przez firmę informatyczną ASSECO mającą powiązania ze służbami rosyjsko-izraelskimi. Szanowni Państwo. Jeśli po weryfikacji okaże się że to prawda że wyprowadzono z Polski biliony złotych na szkodę Narodu Polskiego, to czy nadal będziecie twierdzić że: PO PIERWSZE: Polacy powinni płacić obowiązkową składkę na ZUS? PO DRUGIE: Czy nadal będziecie uważać że nie stać nas na Dywidendę Narodową? Jeśli macie Państwo jakieś konkretne, sprawdzone, potwierdzone i wiarygodne informacje w tym temacie, to proszę się nimi na forum publicznym podzielić. Czas zrobić porządek we własnym kraju bo inaczej to wróg sam zrobi porządek..... sprzątając nas za pomocą 5G i amerykańskiego wojska.... Abyśmy zorientowawszy się w jaki szwindel nas wkręcono i jak bardzo nas okradziono, nie zdążyli się opamiętać, ukarać winnych i wyrzucić ich z naszego kraju na ZAWSZE, oczyszczając Polskę ze złodzieji! Teresa Garland Dnia 26 I 2020r. Powyższy artykuł jest moją osobistą opinią i refleksją. teresagarland.neon24.pl/post/152833,5-bilionow-zlotych-wycieklo-z-zusu-dociekajcie
Pisowiec2020.01.29 9:23
Kidawa - agentka Niemiec. Hołownia - agent Żydów. Biedroń - zboczek agent światowego lewactwa. Bosak - agent Putina. Kosiniak - pionek. Duda - jedyna patriotyczna kandydatura, wybitny mąż stanu, wielki patriota, katolik, Polak dużego kalibru!!!! Naprzód PiS!!! Naprzód Duda!!!
anonim2020.01.29 10:42
"jedyna patriotyczna kandydatura, wybitny mąż stanu, wielki patriota, katolik, Polak dużego kalibru" - szanuję twoje zdanie, ale nie pozdielam go, moje jest inne, takim sjawił się PAD w poprzednich wyborach, ale spadł na glebę, na kolana, i wystarczyła do tego pęknięta opona w samochodzie BOR sytuacje dziwne, i dotąd niewyjasnione, tzw. seryjny morderca, Zamach Smoleński, pęknięta opona .... słabość polityków? słabość Państwa?
Matwiej Bej2020.01.29 9:10
Rosja nie musi interweniować.Wystarczy by A.Duda NIE PODPISAŁ Ustawy tzw.Kagańcowej.A w 100% PRZEGRA REELEKCJE,a PiS będzie partią WIAROŁOMNĄ.
Pisowiec2020.01.29 9:34
Podpisze! To nasz człowiek!! PiS za Dudą Duda za PiSem!!!! A naród za nimi murem!!!
anonim2020.01.29 10:47
już raz nie podpisał, to ten "gest" PAD dał kodomitom i eurokołchozowi sygnał do frontalnego ataku na reformy
Saki Faki2020.01.29 8:54
Dobra, to jak Adrian przegra, to już wiemy kto winny:-)
Sariel2020.01.29 8:37
Poza tym ta "Antyrosyjskość" Andrzeja jest tylko na pokaz. Węgiel z Rosji jak był importowany, tak jest importowany Mentalność Andrzeja też rosyjska - zakaz związków partnerskich, walka o upolitycznienie sędziów, żeby podlegali Jedynej Słusznej Władzy, wypowiedzi jak za PRL, wciskanie ludziom narodowo-socjalnego kitu, kradzieże pieniędzy na masową skalę przez partię z której wywodzi się prezydent
Sariel2020.01.29 8:32
XDD Tak jakby Andrzej Duda był jakimkolwiek choćby najmniejszym przeciwnikiem dla Putina. Do tej pory to co robi Andrzej to skuteczne nastawianie państw zachodu przeciwko nam, czyniąc nas lepszym celem dla Rosji. Co z tego, że prezydent ma "antyrosyjskie" poglądy, skoro jednocześnie przez cały okres swojej prezydentury zbliża nas do Rosji i niszczy nasze sojusze z każdym poza USA, które będzie miało na nas wywalone jeśli Rosja by nam chciała coś zrobić