Rukola, której pełna nazwa to rokietta siewna, jest rośliną jednoroczną z rodziny kapustowatych, pochodzącą z rejonów śródziemnomorskich. Liście rukoli mają charakterystyczny, lekko ostry posmak. Są doskonałym dodatkiem do wielu dań i sałatek. 

Podstawowym surowcem nadającym się do spożycia są młode liście rukoli zbierane zanim jeszcze pojawi się pęd kwiatostanowy. Ich lekko piekący smak i bogaty bukiet aromatów z lekkim posmakiem orzechowym sprawił właśnie, żerukola ma szerokie zastosowanie kulinarne, będąc niezastąpionym składnikiem potraw przede wszystkim w kuchni śródziemnomorskiej. Młode rośliny tworzą niewielkie rozetki wzniesionych ciemnozielonych listków, by po kilku tygodniach intensywnego wzrostu wytworzyć osiągający 50 - 60 centymetrów pęd kwiatostanowy z licznymi kremowymi kwiatami przypominającymi wyglądem kwiaty starej, dobrej rzodkiewki. Po zapyleniu tworzą się łuszczyny zawierające bogate w tłuszcze nasiona, które również zaczynają być coraz powszechniej wykorzystywane w celach kulinarnych, poszerzając możliwości zastosowania rukoli.

Smakowe właściwości rukoli warto wykorzystać podczas przygotowywania wielu popularnych potraw. Liście rukoli zawierają dużo witaminy C, spore ilości cynku i żelaza, a także blisko 20% białka roślinnego. Smakują najlepiej na surowo jako dodatek do różnego rodzaju sałatek, aromatyczna ozdoba na kanapki oraz urozmaicenie farszu zapiekanek. Sprawdzają się również znakomicie jako aromatyczny dodatek do kefirów, past twarogowych, a także jajecznicy.



Liście i dojrzałe nasiona rukoli znajdują zastosowanie jako składnik mieszanek do aromatyzowania oliwy, a po drobnym pocięciu tworzą z orzechami pinii i olejem roślinnym wyborny sos pesto. W krajach Dalekiego Wschodu z nasion rukolii produkuje się aromatyczny olej do konserwowania przetworów warzywnych, zaś świeże nasiona mają zastosowanie podczas przyrządzania popularnych w tych regionach dań wegetariańskich.

Stanowisko uprawy, wymagania rukoli

Na działce najlepsze stanowisko do uprawy rukoli to lekko ocienione, ciepłe miejsce z żyzną, przepuszczalną glebą, najlepiej o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bardzo ważne jest regularne podlewanie, gdyż przy suszy liście rukoli mocno gorzknieją. Ze względu na krótki okres wegetacyjny, rukola doskonale nadaje się do uprawy jako przedplon lub poplon. Pamiętajmy jednak aby nie uprawiać rukoli po roślinach kapustnych, ponieważ należy ona do tej samej rodziny, a co za tym idzie jest podatna na te same choroby i szkodniki.

Bardzo dobrze udaje się też uprawa rukoli w domu, najlepiej w doniczce na balkonie. Już po kilkunastu dniach od wysiewu można zrywać pierwsze świeże listki. Do doniczek rukolę siejemy do zwykłej, uniwersalnej ziemi i pamiętamy o regularnym podlewaniu. Rukola jako roślina doniczkowa na balkon lub taras jest bardzo łatwa w uprawie i szczególnie ją polecam miłośnikom świeżych sałat i ziół.

Kiedy siać nasiona rukoli


Nasiona rukoli można wysiewać od końca marca aż do września, w odstępach dwu do trzytygodniowych, aby mieć przez cały sezon świeże, młode liście (rukola szybko wybija w pędy kwiatostanowe, szczególnie gdy ma zbyt wiele słońca). Sposób wysiewu jest taki sam jak przy rzodkiewce. Kiedy rośliny wytworzą po 3 - 4 liście właściwe, możemy dokonać przerywki, zostawiając pojedyncze rozetki co 6 cm. Wyrwane sadzonki z powodzeniem można wykorzystać w kuchni jako dodatek np. do kanapek. W przypadku uprawy rukoli w doniczkach, w celu uniknięcia konieczności przerywki, nasiona możemy wysiać od razu w odstęach co 6 cm.

Zbiór i przechowywanie rukoli
Kiedy roślinki wyrosną do ok. 12 cm, możemy przeprowadzić zbiory. Zbiór rukoliwykonuje się jednokrotnie przez wyrwanie całych rozetek lub kilkakrotnie obrywając zewnętrzne listki co 4-5 dni. Zebrane listki rukoli możemy wykorzystać od razu w kuchni lub przechowywać zawinięte w folię spożywczą przez dwa dni na dolnej półce lodówki. (ZA: poradnikogrodniczy.pl)