03.02.20, 17:00Fot. via Flickr, CC 0

Wyświęcanie żonatych stanie się faktem? Wyciekł papieski dokument

Zaskakujące informacje agencji „Corrispodnenza Romana”. Do mediów miał wyciec papieski dokument przeznaczony dla biskupów, z którego wynika, że papież Franciszek ma zamiar zezwolić na wyświęcanie żonatych mężczyzn.

Dokument dotyczący przyszłości Kościoła w Amazonii ma zostać opublikowany przez Watykan w najbliższych dniach. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych kwestii pojawiających się w trakcie dyskusji było „ograniczenie” celibatu.

Według informacji przekazanych przez redaktora naczelnego „Corrispondenza Romana” papież miał przesłać fragmenty dokumentu biskupom, zanim te zostaną opublikowane. Treść dokumentu miały poznać media. Agencja przekonuje, że papież dostrzega w nich istotę celibatu, jednak podkreśla, że ten „nie wynika z samej natury kapłaństwa”.

Kapłanami mieliby wobec tego zostawać jedynie „sprawdzeni mężczyźni”, którzy żyją „w stałej rodzinie”. Agencja przekonuje, że papież podjął już ostateczną decyzję w kwestii celibatu.

tag/dorzeczy.pl,Fronda.pl

Komentarze

bunia 2020.02.4 10:47
Z czym macie ludzie problem przecież do połowy XI księża, biskupi i papierze mieli żony i konkubiny, czy to był inny Kościół?
Kubiak2020.02.4 17:11
Problem jak wierni na to zareaguja i czy beda chcieli takiego kościoła. I wreszcie czy Kościół RK nie czeka podział. Bo to jest więcej niż prawdopodobne.
A Smyk2020.02.4 9:50
Wiadomość cudem zdobyta przez dziennikarza Frondy dzięki wstawiennictwu św.Kewina i po raz pierwszy opublikowana w portalu Fronda.Super Sensacja
Kazimierz Wielki2020.02.4 9:46
Mamy siedem sakramentów i tylko dwa z nich nie mogą być połączone. Małżeństwo i kapłaństwo . Pan Jezus wiedział że gdyby założył rodzinę nie realizował dzieła zbawienia, musiałby zajmować się żoną i dziećmi. Tego przykładem był św Piotr, który zostawił rodzinę i poszedł za Panem Jezusem. Czy żona i dzieci były tak po ludzku szczęśliwe? Kapłani powinni być skupieni na ewangelizacji i bycie pasterzami, a nie utrzymaniu rodziny. Co z problemami jak rozwody porzucenia sprawy sądowe o majątki itd. Kapłan to szczególna posługa której nie da się połączyć z z tym szczególnym darem jakim jest małżeństwo , bo coś będzie zaniedbywane. Tak po ludzku.
Jarek2020.02.4 13:20
Kaziu poczytaj może Biblię ze zrozumieniem, a nie powtarzaj bredni. Celibat jest wygodny: 1 - nie odpływa kasa z kościoła; 2 - żadnej odpowiedzialności za drugiego człowieka, bo niby za kogo? Będę nudny i polecam lekturę 1-go listu do Tymoteusza: "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? ... Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami." Taki Głódź - hmm: 1) "nie przebierający miary w piciu wina" - chyba nie trzeba komentować 2) "nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy" - jego słynne: NIE PIE..OL 3) "niechciwy na grosz" - słynne stojące koperty. Podajesz przykład Św. Piotra - on zginął gdy było trzeba, a Benedykt XVI?
R2020.02.4 9:33
Bergolio chce żon dla masonów których zrobi prezbiterami i biskupami katolickich parafii bo homosesualisci sie nie sprawdzili; czas żeby również hetero masoni mogli jawnie i spokojnie wychowywać głupkowatych katoli na ludzi. gdyby sw Pawel byl tak komfornistyczny, wygodny, głupi i uległy politykom jak Wojtyła, Ratzinger czy Bergolio - to chrzescijanie od wieków modliliby się wspólnie z szamanami i rzymskimi cezarami; katolicyzm siegnął dna już w średniowieczu.
Jan2020.02.4 8:31
Celibat nie należy do istoty kapłaństwa. Jest wielu księży żonatych (nie pastorów, księży) w innych obrządkach Kościoła Katolickiego.
Zdzisiek2020.02.4 7:29
No dwóch papieży? to już Pop eqmaniaków po kursach alfa w masońskich folkswagenach Matko Pięknej Miłości OPN
A2020.02.4 5:11
W wyszukiwarce wpisać mszal ekumenicznym i wszystko już wiadomo
anonim2020.02.4 1:27
> Kapłanami mieliby wobec tego zostawać jedynie „sprawdzeni mężczyźni”, którzy żyją „w > stałej rodzinie”. hehehe czyli w myśl zasady "lex retro non agit" stare klechy nie załapią się na legal ze swoimi gosposiami? :) Używając języka marketingu - "oferta jest skierowana wyłącznie dla nowych klientów".
anonim2020.02.3 23:15
Czyli uderza w sakrament kapłaństwa i sakrament małżeństwa.
Katolik Tradycjonalista2020.02.4 0:19
Nie uderza, ale umacnia te sakramenty.
A2020.02.3 22:00
Najpierw słuchamy Stwórcy jeżeli ktoś jest heretykiem nie słuchamy go
A2020.02.3 21:49
Mszal ekumenicznyjuz jest wydrukowany czy go wprowadza w Lutym....
Michał Pasierb 2020.02.3 22:43
Skąd taka info? Mógłbyś podać źródło....
A2020.02.4 5:01
Już czeka parę lat na odpowiedni moment wprowadzenia go, masoneria kościelna bierze udział w zdradzie KK chcą stworzyć jedna religie już każdy kapłan o tym wie... zaraz będzie uroczysta zdrada od kapłana to wiem
A2020.02.4 5:03
Napisze tu jeszcze o tym za kilka dni
A2020.02.4 5:13
Wpisz mszal ekumeniczny i będziesz wiedział
Michał Pasierb 2020.02.4 12:52
Ks Natanek, niestety,nie jest dla mnie źródłem wiarygodnym ...https://prawy.pl/51795-wspolna-msza-katolikow-i-protestantow-przygotowywana-w-watykanie/. To już bardziej ale ogólnikowo.Temat śledzę od dawna,wiem,że masoni nie śpią i pracują nad tym,żeby rozwalić KK od środka.Jest rzeczą oczywistą,że myślący ,kochający CHRYSTUSA wybiorą ten ryt liturgii ,gdzie kapłan głośno i wyraźnie będzie wypowiadał słowa konsekracji.Ponoć w tej nowej ekumenicznej mszy celebrans ma wtedy milczeć i jeśli chce, to najwyżej w myślach będzie mógł wypowiedzieć słowa konsekracji.Szkoda księży.....Będą musieli się opowiedzieć; biskupi tu są decydującymi; oni są głową KK na terenie swojej diecezji.
A2020.02.3 21:47
Kościoła Katolickiego już nie ma jest podmianka teraz dobija mszalem ekumenicznym czyli nie będzie Przeistoczenia czyli nie będzie ofiary , a tzn, że dobiero będzie się działo , ale piekło będzie szaleć, a te boiowki kolorowych opetanych...
A2020.02.3 21:42
Czy to będzie, papież czy to będzie biskup jeżeli wprowadza herezje automatycznie jest ekskumunikowany, Wiara to tradycja i Pismo Święte, które mówi o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości inaczej wypełnia się
Jarek2020.02.3 22:43
Wiara, to wiara, a nie tradycja.
A2020.02.4 6:22
Jesteśmy największymi ignorantami bo nie mamy wiedzy . Wiara to tradycja i Pismo Święte, jeżeli ktoś atakuje tradycje i Pismo Święte jest heretykiem prawie codziennie mamy takie wiadomości dochodzące niestety z Watykanu.... Za słowa zbawienie jest w każdej Religi już dawno powinien być zrobiony porządek itd
Marek2020.02.3 21:37
To Antypapież i to najgorszy ze wszystkich antypapieży- Fałszywy Prorok, rozwalający Kościół od środka. Cały świat powinien głośno zaprotestować przeciw jego herezjom, przynajmniej w stolicach państw.
A2020.02.4 6:30
Przecież on nie nazwał się nigdy papieżem, tylko biskupem Rzymu. Napewno jest opętany zostało mu zabrane błogosławieństwo , że nie został usunięty do tej pary tzn, że wierchurzka jest taka sama , a nas za kilkanaście dni czekają katakumby Szatanowi przeszkadza świętość kapłana dlatego dobrzy kapłani są atakowani usuwani
Leszek2020.02.3 20:49
Jawny bużyciel Św. Kościoła Katolickiego. Pociągnie za sobą większość w otchłań piekielną. Polski Episkopat milczy, strach go paraliżuje. Gdy staniecie przed Bogiem , jak się wytłumaczycie ze swojej bezczynnośći.
Kubiak2020.02.3 21:14
Co cie tak bulwersuje? Św. Piotr miał żonę. Nie słyszałem aby sie rozwiódł. Św. Paweł też pewnie miał niejedna kobiete w swoim życiu. Pora zwracać uwagę na to co człowiek robi w życiu a nie na pseudoobrzędowość bo teraz Kościół jest jak judaizm za Jezusa.
to ostatnie wybory potem generał...2020.02.3 23:14
"Biskup z Krakowa ogłosi secesje,- Nowe Prawo, Biczem dla starego Kosciola..."
PBJ2020.02.3 20:43
Piszecie o Franciszku jakby prowadzil Kościół ku zagładzie. A mnie, za każdym razem jak czytam lub słucham Franciszka, gniecie sumienie, bo czuje, że Bóg wzywa jego głosem to obrania jeszcze trudniejszych ścieżek. Bo uświadamia, że nie ma na co czekać, tylko wolę bożą trzeba pełnić tu, gdzie jestem i natychmiast. Że moja wiara bez uczynków jest martwa. I to jest strasznie niewygodne. Bo łatwiej zatrzymać się w kościele na kolejny różaniec, niż zatrzymac się i porozmawiać z bezdomnym. Nie widzę w nauce papieża Franciszka pójścia za duchem tego świata. Cały świat lansje sie na "czynieniu dobra" pod publiczkę. A Franciszek pokazuje, że czynienie dobra to żadna nasza zasługa, to codzienny obowiązek oddania swoich rak jako narzędzie Boga.
Beno2020.02.3 20:55
Czynienie dobra - to i tacy co w Boga nie wierzą też czynią. A żyć dla chwały Bożej to dwie różne sprawy. Pierwsze przykazanie jest: będziesz miłował Pana boga swego z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił twoich. A dopiero drugie jest: miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Duch świata, to bon giorno i buna sera, zamiast chwalenie Boga i wiele innych przykładów przypodobania się Franciszka światu i innym religiom, a nawet ateistom jak komunistycznym i ateistycznym władzom Chin.
ziom2020.02.3 20:42
Módlmy się o jak najszybszą beatyfikację Franka.
anonim2020.02.3 20:41
Rak, który zabija KK. gloria.tv/post/6vonZhCJuweD4F2ns47EuynBJ
anonim2020.02.3 20:39
„sprawdzeni mężczyźni”, którzy żyją „w stałej rodzinie” homoseksualnej???????
Jarek2020.02.3 20:34
Co Biblia odnośnie żonatych duchownych: 1 Tym 3 "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? ... Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami." Mam pytanie, czy to co w Biblii jest złe? No tak Tymek podpadł w Polsce. Chrystus nie narzucał celibatu!
PBJ2020.02.3 20:45
Dokladnie. Sa ważniejsze sprawy w Kościele niż debatowanie nad koniecznością czy niekoniecznością celibatu. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety.
ja2020.02.3 21:23
A jednak apostołowie zostawili wszystko , rodziny też i poszli nauczać. Jezus też był bezżenny.
Jan2020.02.4 8:34
Żaden apostoł nie zostawił swojej rodziny. Nawet Jezus bywał u teściowej Piotra.
Jarek2020.02.3 22:41
Ty "ja" - czyli negujesz to co napisane w Biblii w pierwszym liście do Tymoteusza? Wow - może napiszesz nową Biblię? Mam propozycję, zmień przypowieść o wdowim groszu, na przypowieść o samochodzie od bezdomnego, będzie bardziej polskie i bardziej na czasie. Biskup Głódź na pewno nie spełnia wymagań z listu do Tymoteusza.
Taka jest prawda2020.02.3 20:18
Dokąd ten papież z grupą niedowiarków biskupich prowadzą Kościół Chrystusowy?
ect2020.02.3 20:15
Zgroza serce przejmuje! Dobrze, że Pan Bóg nad tym wszystkim czuwa, bo ludziom coraz bardziej rozum i wiarę diabeł odbiera.
Katolicka Kretynizacja Polski2020.02.3 20:11
Brawo Franciszek który wraca do korzeni chrześcijaństwa! Pierwsza głowa kościoła św. Piotr miał żonę i rodzinę! Kościół przez wieki zmieniał dla swoich celów to co nauczał Jezus i jak żyli apostołowie!
mar2192020.02.4 9:17
Św Piotr był wdowcem. Już podczas powołania najprawdopodobniej nie żyła.
Styki2020.02.3 19:11
Czyzby faktycznie po tym papiezu nastal Petrus Romanus(Piotr Rzymianin) ?
leszek2020.02.3 21:32
To jest właśnie Petrus Romanus(Piotr Rzymianin)
anonim2020.02.3 22:27
Pozdrowienia dla o. leszka.
Styki2020.02.3 22:27
Czyli ten ostatni?
zatroskany2020.02.3 18:23
Sprawdzeni mężczyźni... którzy żyją w stałej rodzinie. lepiej sprawdzeni byli i tak często niewiele to dało. To dopiero będzie zgorszenie jak ksiądz z żoną będzie się rozwodził. Albo dzieciaczki z takiego związku zaczną "rozrabiać"
Felek2020.02.3 18:39
Lepiej zamiatac pod dywan ksiezy korzystajacych z uslug prostytutek, przypadkowe ciaze ze zwiazkow no i pedofilie. Czego oczy nie widza tego sercu nie zal. No i spokoj sumienia mozna zachowac.
Beno2020.02.3 20:48
Feluś, Feluś - jak wiesz o takich to trzeba mówić i donieść do ich przełożonych, albo upublicznić w gazecie. A na razie to tylko uogólniasz, jakoby wszyscy takimi byli.
Beno2020.02.3 18:21
O ile to prawda, to konsekwencje i straty na takiej reformie, będą nie do oszacowania. Czarna perspektywa dla zakonów tak męskich jak i żeńskich. Ilu obecnych kapłanów (i to nie tylko w Polsce) porzuci kapłaństwo i kościoły puste. Ten papież bynajmniej nie umacnia wiary. Jego pozdrowienia bona sera i bon giorno, łajanie kleru - od początku niczego dobrego nie wróżyły. No cóż, to chyba kropka nad "i" do schizmy, która i tak już od lat w kościele trwa. Smutne, bo wielu ludzi straci wiarę, a taką reformę papież prawie nikogo dla Chrystusa nie zdobędzie.
lady chapel2020.02.3 17:54
Tak jak w przypadku EU - my wiemy jak trzeba unie zreformowac - tak i w przypadku wiary - my wiemy co i jak. Bo my po prostu wiemy wszystko najlepiaj, tylko sie na nas uwzieli - i tak od zarania dziejow panie
ciekawy2020.02.3 18:16
a kto "wy" jesteście lewacki debilu?
Karol2020.02.3 18:34
Odrazu widac lewaka ! Zreformowac to sobie mozesz w chalupie, a nie wiare !! Wiara to nie " program " partyjny, debilu !
ja2020.02.3 21:21
A skąd ta pycha że nie wiemy , tylko dlatego że złodzieje są bogatsi i bardziej krzykliwi.
T2020.02.3 17:44
Jest takie objawienie przedstawiające w obrazowy sposób rozmontowania Kościoła, pod pozorem jego budowania.
matis892020.02.3 17:36
Bergoglio Fałszywy Prorok Nie Katolik wrzuca wyższe biegi demontażu KK i utworzenia w jego miejscu antykościoła Religii Światowej, masonerii i antychrysta.
Pete2020.02.3 19:27
A kim ty jesteś, żeby kwestionować wybór pod natchnieniem Ducha Świętego? Heretyk jesteś i tyle.
Karol2020.02.3 21:44
Wez przybastuj i nie stulaj glupot ! Czy to znaczy wedlug twego wpisu, ze Benedykta wybrano bez natchnienia Ducha Swietego ?!
matis892020.02.3 19:55
Pete Bergoglio nie jest papieżem ani katolikiem. Papież katolicki jest tylko jeden obalony Benedykt XVI. Bergoglio czci pachamamę i wyznaje innych bogów w tym Religię Światową masonerii.
Jarek2020.02.3 20:31
@ matis89 - napisz może coś nowego, nudny jesteś. Idź na spacer może.
matis892020.02.3 21:54
Jarek Jak Bergoglio nawróci się z pogaństwa, masonerii i herezji, nudny, przewidywalny i powtarzalny w tym jest masz rację :)
Karol2020.02.3 17:20
To nie jest papiez !! Papiezem jest BENEDYKT XVI " zrzucony " z poslugi, przez masonskie , watykanskie kregi, dazace do rozbicia Kosciola od srodka ! Nie dajmy sie omamic !
kacpi2020.02.3 20:01
Juz sie napyskowales.To teraz do kosciolka i zrzutka na tace dla watykanskiego oszusta
Karol2020.02.3 21:36
Na pewno nie ty kacapie bedziesz mi mowil co mam robic ! Wiec morda w kubel pajacu !
Jarek2020.02.3 20:30
Benedykt zdezerterował - nie ma prawa głosu. Jeśli mu grozili - powinien był zginąć. Św. Piotr nie zdezerterował. celibat wprowadzili biskupi aby kaska nie odpływała z KK Co Biblia odnośnie żonatych duchownych: 1 Tym 3 "Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? ... Diakoni niech będą mężami jednej żony, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. " Ta też Karol i inni pyskacze. Co Biblia też be?
Karol2020.02.3 21:32
Latwo sie szafuje zyciem innych no nie ?! A ty madrusiu to skad tej " Biblii " pozyczyles od protestantow, czy ewangelikow,czy moze kociarzy ?!
wujek dobra rada2020.02.4 9:00
Zadam szacunku dla papieza, barany. Kim wy jestescie, zeby stawiac warunki, co dla Kosciola lepsze? Stanowicie ciemna masa, zakute lby, wymadrzajace sie na temat wiary w zarozumialym i wynioslym poczuciu, ze jestescie lepszym sortem wsrod wierzacych w Boga.
dr genetyki2020.02.3 17:10
mania reformatorstwa to objaw latentnej pederastii
Felek2020.02.3 18:19
Lepiej zeby bylo jak jest czyli masy pedofilow w sutannach ukrywanych przez kosciol a jak cos wyjdzie na jaw to przenosimy ich na inna parafie, bo przeciez nie w rece prokuratora. Niech zyje konswerwatyzm!
Felek2020.02.3 18:24
A jeszcze jak ksiadz chce sobie podupczyc to niech idzie na prostytutki Tylko bron boze zeby sie parafianie nie dowiedzieli albo co grosza media. Bo wtedy trzeba znow przenosic. A jak przypadkiem jakiejs kobiecie zrobi dziecko i to tez wyjdzie na jaw to trzeba ja zgnoic ze to jej wina i ze to ona wchodzila ksiedzu do lozka i na kolana a on jej tylko niewinne ciumki dawal, jak to bolszewik Piotrowicz niegdys okreslil. Wiwat tradycja!