30.05.20, 16:00Fot. Artem Topchiy (user Art-top) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Wzrost napięcia na Morzu Czarnym

Warsaw Institute

Aneksja Krymu poważnie zwiększyła militarne możliwości Rosji na Morzu Czarnym. Nie tylko odepchnięto w dużym stopniu od tego akwenu Ukrainę, ale zyskano też nowe zasięgi dla działania rakietowych typów uzbrojenia. Zagrażając przede wszystkim bałkańskim członkom NATO, ale też szykując platformę pod ofensywne wyjście na Morze Śródziemne.

28 maja rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przeprowadzeniu przez załogi ciężkich okrętów desantowych (BDK) Azow, Saratow i Nowoczerkask ćwiczeń, podczas których doszło do strzelań artyleryjskich i wysadzenia desantu morskiego. Podczas pierwszego etapu ćwiczeń okrętów Floty Czarnomorskiej ćwiczono m.in. odparcie ataku z powietrza (z wykorzystaniem lotnictwa Floty). Następnie okręty ćwiczyły ostrzał celów na brzegu, a następnie wysadzenie na lądzie piechoty morskiej. To właśnie te ćwiczenia były najprawdopodobniej głównym przedmiotem zainteresowania amerykańskiego samolotu rozpoznawczego P-8A Poseidon u brzegów Krymu. Maszyna krążyła ponad dwie godziny w odległości około 80 km od Krymu, nad Morzem Czarnym na wysokości 5,7-7,7 tys. m. Wcześniej, podczas lotu z Sycylii nad Morze Czarne, nad Morzem Śródziemnym niebezpiecznej próby przechwytu amerykańskiego zwiadowcy dokonał rosyjski myśliwiec Su-35. Ćwiczenia okrętów desantowych to kolejny element intensyfikacji działań Floty Czarnomorskiej. 23 maja okręty podwodne Rostow nad Donem i Kołpino przeprowadziły ćwiczebne strzelania torpedowe. Wystrzelone torpedy zamiast głowic bojowych miały aparaturę rejestrującą. Oba okręty są uzbrojone w pociski manewrujące Kalibr. Należą do jednostek projektu Warszawianka (Flota Czarnomorska dysponuje sześcioma takimi okrętami). Majowe ćwiczenia Floty Czarnomorskiej potwierdzają militarne znaczenie Krymu. Nie jest to już funkcja czysto defensywna – Rosjanie chcą z Morza Czarnego prowadzić działania ofensywne. Jeszcze w marcu podano, że Flota Czarnomorska zostanie wyposażona w nowoczesne fregaty rakietowe projektu 22350 przenoszące pociski Kalibr i Cyrkon. Obecnie flota wojenna Rosji ma jedną taką jednostkę: fregatę Admirał Gorszkow. Druga – Admirał Kasatonow – przechodzi testy. W ciągu najbliższych dwóch lat do służby trafić mają jeszcze dwie takie fregaty: Admirał Gołowko i Admirał Isakow. Jako przyszłe miejsce stacjonowania fregat wymienia się bazę w Sewastopolu, na anektowanym przez Rosję Krymie. Ich pojawienie się zmienić może układ sił w basenie Morza Czarnego, a z pewnością jest to odpowiedź na rozbudowę potencjału rakietowego USA w Rumunii. Obok znanych już Kalibrów (Rosjanie użyli ich w ostrzale celów Państwa Islamskiego w Syrii), nowe fregaty mają być uzbrojone w hipersoniczne pociski manewrujące Cyrkon.

 

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

 

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]


Komentarze

anonim2020.05.31 14:18
kretynie polski nie mąć trolu sowiecki
anonim2020.05.31 14:17
topek czy tępak
katolicka kretynizacja polski2020.05.31 11:11
kacapia butlera tak walczy o pokój na świecieże kamień na kamieniu nie zostanie
Beno2020.05.30 21:50
Wojska NATO szczególnie podchodzą pod granice Rosji, są w Polsce, a wspierają także Ukrainę i państwa nadbałtyckie, to Rosja robi to samo. Jedni i drudzy są zagrożeniem dla pokoju w świecie. Jednym wolno, to czemu nie drugim.
Seks pokazy randki2020.05.30 17:52
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam gotowe osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! http://xlove.com.pl
Saki Faki2020.05.31 1:02
A Agnieszka Dz. będzie? To wchodzę!
edi2020.05.30 17:43
NIGDY WIĘCEJ ROSYJSKIEJ STREFY WPŁYWU W POLSCE !!!- Porównanie USA do Rosji - jest z gruntu fałszywe - USA od początku swego istnienia jest krajem demokratycznym gdzie człowiek jest podmiotem - co widać na poziomie życia przeciętnego Amerykanina USA nigdy nie dopuściły się LUDOBÓJSTWA I NIE OKUPOWAŁY INNE PAŃSTWA W TAKI SPOSÓB JAK ROSJA - ROSJA - TO MENTALNOŚĆ NAJEŹDŹCY GRABIEŻCY, ZNIEWALANIE i MORDOWANIE to dla nich NORMA ( 6 mln. ludzi zagłodzonych na śmierć, LUDOBÓJSTWO W KATYNIU, MORDY I GWAŁTY W REWOLUCJI BOLSZEWICKIEJ,i II WŚ. Co do własnych obywateli - przecież mają POTĘŻNY KRAJ A ŻYWNOŚĆ IMPORTUJĄ PATAFIANY NIE POTRAFIĄ ZAPEWNIĆ NORMALNOŚCI W SWOIM KRAJU A ZAWSZE WPIER...JĄ SIĘ DO SĄSIADÓW BYLE KRAŚĆ !! - to szatańska mentalność !!
Beno2020.05.30 21:59
Przestań pier... głupoty. Afrykańczycy (murzyni) dopiero w latach 1960 otrzymali prawa. O jakiej demokracji piszesz, o jakich prawach człowieka? A co z inwiligizacją prezydentwów, kanclerzy i najwyższych władz w krajach demokratycznych jak Niemcy, Francja, Włochy... i to w ostatnim dziesięcioleciu. Słyszałeś coś o szwajcarskiej firmie "KRYPTO", która była wykorzystywana przez USA dla szpiegowania innych krajów - ogromna afera w ostatnich miesiącach w Szwajcarii, kraju neutralnym, afera, w której ludzie niewinni przypłacili życiem. Mógłbym jeszcze dużo napisać, ale wystarczy jak ta pokojowa banda z USA na sznurku Izraela działa i ile krwi ma na rękach.
tough shit Putin! no way out!2020.05.30 17:09
Od Katarzyny Wielkiej Pi*rdolnicy aus Stettin, hordy azjatycko-kremlowskie marzą o posiadaniu Dardaneli. Bez posiadania Dardaneli są zakorkowaniu na Morzu Czarnym! Bez Dardaneli nie mają swobodnego dostępu do Morza Środziemnego, stąd wydają setki milionów na Assada aby mieć tam bazę. Ale PO CO? Są zakorkowani od Suezu i Gibraltaru Na Bałtyku jeszcze gorzej - NATO ich zakorkowało! Co robi więc Putin pałkownik Czeka-NKWD? Jedynie co może zrobić to sobie przestarzałymi migami i suchooyami polatać!
katolicka kretynizacja polski2020.05.30 16:33
Trzaskowski narobił strachu całemu PiSowi wraz z ich kandydatem. Zaczynają się na serio obawiać Rafała, który ma coraz większe poparcie. Wybory prezydenckie musi kontrolować OBWE i to w zdwojonej sile niż to było kontrolowane we wcześniejszych wyborach, ponieważ PiS na czele z Kaczyńskim będąchcieli na siłę wygrać. Trzaskowski powinien uzyskać wynik zdecydowanie lepszy niż Duda, żeby nie było żadnych niedomówień ze strony pisowskiej. Cała Polska demokratyczna powinna poprzeć Rafała Trzaskowskiego, który nie wyprowadzi Nas z Unii Europejskiej, a wręcz przeciwnie, wzmocni Polskę. Polska ma szansę stać się na powrót krajem znaczącym, z czego korzyści będą i dla UE i dla Nas, Polski i Polaków!!!
AS2020.05.30 16:49
Cóś ci się pochrzaniło, wieśniaku.
edi2020.05.30 17:47
Hej - KRETYNIZACJA - ruski trollu - ty jesteś naszym NORMALNYCH POLAKÓW WROGIEM - ZAWODOWO CODZIENNIE PLUJESZ NA POLSKĘ I POLAKÓW i wiesz co ci powiem tak po chrześcijańsku - zabieraj manatki i onuce i sp...laj do Moskwy !!! NIC TU NIE WSKÓRASZ ZE SWOJĄ V KOLUMNĄ PUTINA - TU JEST POLSKA KRAJ WIELKICH POLAKÓW PATRIOTÓW !!
Urszula2020.05.30 18:18
Boisz się, że budyń przegra? Przecież nic dobrego dla Polski nie zrobil. Trzaskowski ma szansę cos zmienić i zapanować nad tym okradaniem Polski przez PiS. Komorowski przez całą kadencję wydał na nagrody 800 000 zł. Duda tylko przez 2 lata ponad 3 mln. I niech ktosspowie, ze PiS nas nie okrada. W tym roku na kancelarie prezydenta przeznaczono 200 mln. Stworzono 40 nowych miejsc pracy. Jeszcze nie wszyscy się załapali przy tym korycie?
Mila2020.05.30 20:39
O, widać, żę nasza "Kretynizacja..." posiłkuje się swoim innym nickiem tzn, "Urszulą" KŁAMIESZ, JAK Z NUT" ! NAPISZ Z JAKICH ŹRÓDEŁ TE BREDNIE BRAŁEŚ, SPRAWDZĘ ! MOŻE Z G....W...? PODAJ WIARYGODNE ŹRÓDŁA! Komu chcesz wcisnąć, że to inna osoba niż ty! Trollujesz, dwoisz się i troisz to i tak na darmo! A może zaczniesz pod następnymi nickami pisać??? I tak cię rozpoznamy! Nie wysilaj się" Urszulo-Keller!
sale2020.05.30 21:57
A jak Trzaskowski zrobi z Polski to co zrobił z Wisłą?
Topek2020.05.30 16:24
Kulawy kaczor próbując skłócić Unie Europejską i ją destabilizując działa na korzyść Rosji, dlatego dzięki kulawemu kaczorowi jako sojusznicy Putina nie musimy się niczego obawiać
sale2020.05.30 22:02
Działa na korzyść Rosji robiąc przekop mierzei wiślanej? Czy kupując F35? Albo sprowadzając US Army? A może ciągnąc baltic pipe i budując terminal LNG?
America f*****g first yeah!2020.05.30 16:21
1 800 000
realista2020.05.30 16:18
To są takie pi-er-do-ly jak apokalipsa według świętoszka Jana