Luca Visentini, sekretarz generalny EKZZ, rozesłał list do organizacji zrzeszonych w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, w którym w imieniu całego EKZZ wzywa do zablokowania wyboru kandydata z PiS Elżbiety Rafalskiej na funkcję przewodniczącego Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego. „Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną i nie ma Pan mandatu do wypowiadania się w tej kwestii" – odpowiedział w ostrym liście Piotr Duda, przewodniczący Solidarności, członek Komitetu Sterującego i Komitetu Wykonawczego EKZZ.

Jak wiecie i jak informowaliśmy w zeszłym tygodniu podczas Komitetu Wykonawczego, grozi nam poważne ryzyko, że przedstawiciel PiS (partii w Polsce) z frakcji ECR w PE zostanie wybrany przewodniczącym Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych PE" – napisał 2 lipca w liście do organizacji członkowskich i członków Komitetu Wykonawczego EKZZ Luca Visentini, sekretarz generalny.

Uprzejmie proszę, abyście jak najszybciej skontaktowali się z posłami do PE z waszego kraju, aby podkreślić głęboką troskę ruchu związkowego z powodu tej negatywnej możliwości i potrzebę natychmiastowego działania, aby uniknąć takiego wyniku" – czytamy dalej.

 

W odpowiedzi Piotr Duda napisał:

NSZZ Solidarność jako członek Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych uznaje za niedopuszczalne, aby bez konsultacji z naszą organizacją Sekretarz Generalny w imieniu Komitetu Wykonawczego wzywał organizacje zrzeszone w EKZZ do działań przeciwko wyborowi kandydata z Polski na funkcję Przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Tym bardziej że w sprawie takiego wystąpienia w Komitecie nie odbyło się żadne głosowanie. Nie ma Pan zatem mandatu, aby w imieniu Komitetu wypowiadać się w tej kwestii".

Piotr Duda przypomniał, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ, jak również nie odbyło się w tej sprawie jakiekolwiek głosowanie.

Odnosząc się do samej treści listu i jego załącznika (listu do liderów S&D), gdzie wprost mówi się o „głębokim zaniepokojeniu EKZZ”, zwracam Panu uwagę, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ w tej sprawie, aby mógł Pan występować w jego imieniu. Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną, a takim postępowaniem odebrano nam możliwość wypowiedzenia się i zgłoszenia np. zdania odrębnego" – czytamy.

Wybór przewodniczącego Komisji, gdzie kandydatem ECR na to stanowisko jest europarlamentarzysta z PiS, odbędzie się 10 lipca.

 

Cały list przewodniczącego Piotra Dudy poniżej:

 

Gdańsk, 4 lipca 2019 r.

Sz.P.

Luca Visentini

Sekretarz Generalny EKZZ

 

NSZZ Solidarność jako członek Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych uznaje za niedopuszczalne, aby bez konsultacji z naszą organizacją Sekretarz Generalny w imieniu Komitetu Wykonawczego wzywał organizacje zrzeszone w EKZZ do działań przeciwko wyborowi kandydata z Polski na funkcję Przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Tym bardziej że w sprawie takiego wystąpienia w Komitecie nie odbyło się żadne głosowanie. Nie ma Pan zatem mandatu, aby w imieniu Komitetu wypowiadać się w tej kwestii.

Bulwersuje nie tylko sam list – dotyczący spraw personalnych w Parlamencie Europejskim, w co Komitet Wykonawczy nie powinien się angażować – ale też jego forma, gdzie w sposób nieformalny Sekretarz Generalny występuje w imieniu „całego ruchu związkowego”, do czego zwyczajnie nie ma prawa.

Odnosząc się do samej treści listu i jego załącznika (listu do liderów S&D), gdzie wprost mówi się o „głębokim zaniepokojeniu EKZZ”, zwracam Panu uwagę, że nie ma żadnego formalnego stanowiska EKZZ w tej sprawie, aby mógł Pan występować w jego imieniu. Jak na razie jesteśmy organizacją demokratyczną, a takim postępowaniem odebrano nam możliwość wypowiedzenia się i zgłoszenia np. zdania odrębnego.

Niezależnie od powyższego zwracam uwagę, że wymienione w Pańskich listach ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość oraz były polski minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska są z punktu widzenia polskich pracowników odpowiedzialni za najlepszy okres polityki społecznej i pracowniczej w ostatnich kilkunastu latach. A szczególnie minister Rafalska, dzięki której wielkie programy społeczne zostały przeprowadzone z sukcesem, przyczyniając się do znaczącej poprawy sytuacji pracowników i polskich rodzin w wielu dziedzinach naszego życia.

Inaczej niż podczas ośmioletnich rządów PO i PSL, których polityka była dokładnym zaprzeczeniem tego, o co zabiega EKZZ. Dlatego ewentualny wybór Elżbiety Rafalskiej na funkcję przewodniczącego Komisji PE ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych jest z punktu widzenia europejskich pracowników i europejskich związków zawodowych bardzo dobrym i pożądanym wyborem.

Z poważaniem

Piotr Duda

Przewodniczący KK NSZZ Solidarność

Członek Komitetu Sterującego EKZZ

Członek Komitetu Wykonawczego EKZZ


Tysol.pl