Jak na dzień dzisiejszy wygląda sytuacja Polaków mieszkających na Litwie?

 

Pogarszają się relacje polsko-litewskie i bez wątpienia jest to jeden z powodów pogarszania się sytuacji naszych rodaków na Litwie. Do głosu dochodzą litewscy skrajni nacjonaliści, proponując pomysły, które z jednej strony uderzają w polską mniejszość z drugiej zaogniają relacje między naszymi krajami. Ostatnim przykładem takich działań jest przyjęta przez sejm litewski ustawa oświatowa. Jej zapisy ograniczają możliwości kształcenia w języku polskim oraz prowadzą do powolnej marginalizacji szkolnictwa polskojęzycznego na Litwie. Paradoksem jest fakt, że współczesna Litwa, członek Unii Europejskiej uchwala prawo, które w dziedzinie oświaty jest o wiele gorsze i bardziej restrykcyjne niż przepisy funkcjonujące w czasach sowieckich. Co gorsza, część polityków litewskich deklaruje, że to jest dopiero początek zmian w oświacie polskojęzycznej. Jako wzór do naśladowania wskazują model łotewski, gdzie w tzw. ”polskich szkołach” w naszym języku ojczystym wykładanych jest tylko kilka przedmiotów, a przytłaczająca większość w łotewskim. Podobne rozwiązania część litewskiej klasy politycznej chciałby wkrótce widzieć na Litwie

 


Czy polski rząd wspomaga Polaków z Litwy?

 

Jeśli chodzi o szumne deklaracje i medialne wypowiedzi to rząd polski aktywnie wspomaga Polaków na Litwie. Niestety w większości wypadków w praktyce nic za tym nie idzie. Jako przykład znowu może posłużyć litewska ustawa oświatowa. Litwini złożyli polskiemu rządowi pewną propozycję negocjacyjną, dzięki której była szansa na złagodzenie najbardziej niekorzystnych dla polskiej mniejszości zapisów ustawy. Niestety po kilku miesiącach ignorowania tej inicjatywy, polski MEN odpowiedział Litwinom dopiero w przeddzień podpisania ustawy oświatowej przez prezydent Litwy. Oczywiście na jakiekolwiek negocjacje było już za późno. Moim zdaniem to najlepszy przykład realnego poziomu zainteresowania rządu sprawami Polaków na Litwie.

 

 

Brzmi to porażająco, ale to chyba jeszcze nie koniec problemów...

 

Oczywiście, bo poza sprawami oświatowymi jest jeszcze cały katalog nierozwiązanych spraw m. in. podwójne nazwy miejscowości, pisownia polskich nazwisk, zwrot ziemi, dofinansowanie polskich placówek szkolnych i wychowawczych. Są za to ofensywne działania administracji litewskiej, konsekwentnie dążącej do lituanizacji Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

 

 

Rozmawiał: Jarosław Wróblewski