Jak zadecydowała premier Beata Szydło, uzasadniając decyzję przewidywanym 11 listopada „zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego”, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości policję wesprze Żandarmeria Wojskowa.

„W związku z przewidywanym na terenie kraju zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Żandarmerii Wojskowej, w dniu 11 listopada 2016 r., udzielą Policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w opublikowanym wczoraj w "Monitorze Polskim" zarządzeniu premier.

Na 11 listopada w stolicy zarejestrowano aż 15 zgromadzeń publicznych, a ponadto jak co roku odbędzie się Bieg Niepodległości i uroczystości państwowe z udziałem prezydenta.

Nad bezpieczeństwem uczestników będzie czuwać tego dnia ponad 7 tys. policjantów. Stołeczna policja wystąpiła także do KGP o wsparcie ze strony policjantów z innych garnizonów z kraju.

Najwięcej uczestników mają zgromadzić trzy marsze, które przejdą ulicami Warszawy.

Według deklaracji Komitetu Obrony Demokracji w marszu „KOD Niepodległości” ma wziąć udział ok. 100 tys. osób. Środowiska narodowe natomiast po raz kolejny organizują Marsz Niepodległości, w tym roku pod hasłem „Polska bastionem Europy”. Jak deklarują z kolei narodowcy, Marsz Niepodległości ma zgromadzić 50 tys. osób. Na błoniach stadionu PGE Narodowy zaplanowane jest zgromadzenie, w którym uczestniczyć ma ok. 1000 osób, zarejestrowane przez Stowarzyszenie „Marsz Niepodległości”.

Według zarządzenia premier, 11 listopada żołnierze ŻW będą mieli w stosunku do cywilów część uprawnień przysługujących policjantom. Będą mogli między innymi wylegitymować każdą osobę, a w razie uzasadnionego podejrzenia, że popełniła przestępstwo- zatrzymać ją i dokonać kontroli osobistej. Jeśli ktoś nie podporządkuje się ich poleceniom, Żandarmeria Wojskowa ma prawo zastosować środki przymusu bezpośredniego, a nawet – w określonych ustawą przypadkach – użyć broni palnej.

Na co dzień w obowiązkach ŻW leży zapewnienie porządku i bezpieczeństwa żołnierzy w służbie czynnej, pracowników wojska (jednak wyłącznie w ściśle określonych przypadkach), jak również osób przebywających na terenie należącym do armii.

Również w poprzednich latach Żandarmeria Wojskowa zabezpieczała obchody Święta Niepodległości.

JJ/PAP, TVP Parlament, Fronda.pl