842 mln osób cierpi głód. Połowę przedwczesnych zgonów dzieci spowodowanych jest niedożywieniem. Takie dane podano w Rzymie, podczas konferencji Organizacji Narodów ds. Wyżywienia i Rolnictwa – FAO.

Obecny na spotkaniu obserwator Stolicy Apostolskiej abp Luigi Travaglino powiedział, że w walkę z głodem angażuje się także Kościół Katolicki. – Musimy pamiętać o ogromnych wysiłkach podejmowanych także przez Kościół na rzecz walki z głodem na świecie. Znam doskonale Afrykę i Amerykę Łacińską i mogę zaświadczyć, że wszędzie, gdzie tylko to jest możliwe, przedstawiciele Kościoła wspierają potrzebujących. Trzeba te wysiłki kontynuować, stawiając zawsze w centrum naszym prac człowieka i jego godność – przypomniał Travaglino.

O bezwzględnej konieczności solidarności z najuboższymi mówił także Papież Franciszek, podczas kongresu zorganizowanego przez Papieską Radę „Iustitia et Pax”, Caritas i Kolegium Biznesu Mendoza Uniwersytetu Norte Dame (USA). Papież wezwał do zaprzestania spekulowania cenami żywności.

– Naprawdę tego potrzebujemy! Ważne jest, by etyka odnalazła swe miejsca w finansach, a rynki służyły interesom ludów i dobru wspólnemu ludzkości. Nie możemy już dłużej tolerować, aby rynki finansowe rządziły losami ludów zamiast służyć ich potrzebom, albo aby nieliczni prosperowali dzięki spekulacji finansowej, podczas gdy wielu cierpi uciążliwie tego konsekwencje – zaapelował Papież, cytowany przez Radio Watykańskie.

– Nowatorstwo technologiczne wzmogło szybkość transakcji finansowych, ale ma to sens o tyle, o ile jest w stanie polepszyć zdolność służenia dobru wspólnemu. Szczególnie spekulacje na cenach żywności to skandal, który ma poważne konsekwencje dla dostępu najbiedniejszych do pożywienia. Pilne jest, aby rządy na całym świecie zobowiązały się do stworzenia takiej sytuacji międzynarodowej, by można rozwijać rynek inwestycji o dużym wpływie społecznym, przeciwdziałając w ten sposób ekonomii wyłączenia i odrzucenia – powiedział Papież.

Tomasz Teluk