31.03.21, 14:23fot. pixabay.com

Zmarł Gianluigi Colalucci, autor najważniejszej renowacji Kaplicy Sykstyńskiej

W wieku 92-lat zmarł w Rzymie Gianluigi Colalucci, autor najważniejszej renowacji fresków w Kaplicy Sykstyńskiej. Na kilka dni przed śmiercią po raz ostatni odwiedził Muzea Watykańskie, którym poświęcił całe swoje zawodowe życie. „Był nie tylko wspaniałym człowiekiem, ale jednym z największych restauratorów minionego wieku” – podkreśla dyrektor papieskiej galerii.

Barbara Jatta przypomina, że Colalucci poświęcił pracy przy dziele Michała Anioła aż piętnaście lat. Ta restauracja miała głęboki wpływ na miłośników i historyków sztuki, ponieważ kolory i detale, które przez stulecia zostały zakryte osadem ze świec i patyną czasu, stały się znowu widoczne.

Gianluigi Colalucci jest dziedzicem wielkiej tradycji watykańskiej i włoskiej szkoły restauracji, ochrony i renowacji dzieł sztuki. Za jego czasów, na początku lat 80’, Pracownia Restauracji Muzeum Watykańskiego wróciła do swych czasów świetności sprzed pół wieku – mówi Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta. – Jego odejście to smutny dzień dla pracowników Watykanu i dla świata renowacji zabytków. Zostawia nam przesłanie ogromnego profesjonalizmu i zaangażowania w to, co się robi. Zaledwie 10 dni temu zwiedzałam z nim po raz ostatni Muzea Watykańskie i prosiłam o rady dotyczące prowadzonych prac renowacyjnych, m.in. w Salonie Konstantyna. Odszedł naprawdę wielki człowiek, który na długo pozostanie punktem odniesienia dla wszystkich, którzy zajmują się renowacją i ochroną dzieł sztuki.“

Gianluigi Colalucci urodził się w 1929 roku. W 1960 roku rozpoczął pracę w Pracownia Restauracji Muzeum Watykańskiego, której został szefem w 1972 roku. Jego dziełem życia była renowacja fresków Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej, przy której pracował nieprzerwanie w latach 1980-1994.

 

Vaticannews.va/Beata Zajączkowska – Watykan

Komentarze

KoryHahn2021.03.31 17:20
Dziś znalazłem nowe media społecznościowE, wydaje mi się, że to Nleporozumienie niż facebook i twitter, Sprawdź t0…. www.Fteeli.com
Anonim2021.03.31 14:59
Wielkie podziękowanie za renowację Kaplicy! Mam wielki szacunek dla Włochów, że tak dbają o swoje i jednocześnie światowe dziedzictwo.
B.2021.03.31 14:57
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...
Mały i zakompleksiony żydek.2021.03.31 14:51
Self-loathing kike Lesio Keller-Krawczyk marzył, aby zostać częścią amerykańskiego żydostwa, ale te WASP-u z INS-u powiedzieli mu: FUCK OFF, YOU FILTHY KIKE! - - - I do dzisiaj mały, już nieźle wysuszony self-loathing kike, Lesio Keller-Krawczyk ma głęboki uraz psychiczny. Nawet mu nie pomaga udawanie, że jest w USA, w Kanadzie, .... Bo dobrze wie, że to MONUMENTAL HORSESHIT! . . . Został mu uraz i marzenia o szerokim świecie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.03.31 14:28
już niedługo muzułmanie będą palić takie kapliczki a klechom i katolom ścinać puste łby!