Zmiana dyrektora w MCK

Po 26 latach znakomitego kierowania Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie z funkcji dyrektora odchodzi jego założyciel - profesor Jacek Purchla. Obejmie ją 2 stycznia 2018 roku jego zastępczyni do spraw programowych (od 6 lat) doktor Agata Wąsowska-Pawlik, która odebrała już nominację od ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a zarazem wicepremiera prof. Piotra Glińskiego.

Warto podkreślić, że to przekazanie odbyło się w niezwykle sympatycznej, „pokojowej” i apolitycznej atmosferze, co ostatnio rzadko się, niestety, zdarza przy zmianach szefów poważnych instytucji, także kulturalnych.

Nowa dyrektor MCK jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, na którym obroniła doktorat z historii sztuki. W Centrum pracuje od 1996 roku zajmując się organizowaniem wielkich wystaw oraz kontaktami międzynarodowymi. Jest narodowym koordynatorem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, członkinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, współorganizatorką organizowanych od 6 lat Forów Dziedzictwa Kulturowego Europy Środkowej, od 2013 roku zasiada w Radzie Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Odchodzący po ponad ćwierćwieczu chwalebnej pracy dla dobra polskiej i europejskiej kultury oraz ukochanego przezeń rodzinnego Krakowa prof. Purchla jest wykładowcą dwóch podwawelskich uniwersytetów, które sam ukończył: Ekonomicznego i Jagiellońskiego. Należy do grona najwybitniejszych w naszym kraju historyków sztuki i znawców dziedzictwa kulturowego oraz problematyki miejskiej, jest autorem licznych publikacji przetłumaczonych na kilka języków obcych, laureatem prestiżowej Nagrody Środkowoeuropejskiej (Mitteleuropapreis).

Z jego licznych funkcji społeczno-naukowych warto wymienić przede wszystkim prezesurę Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz członkostwo tytularne i stanowisko wiceprezydenta Comite International d'Histoire de l'Art (CIHA). Od 2000 r. przewodniczy Radzie Ochrony Zabytków przy ministrze kultury i dziedzictwa narodowego. W 2016 roku wybrano go na funkcję przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego 41. sesję z ogromnym powodzeniem zorganizował i poprowadził w Krakowie latem br. (uczestniczyło w niej prawie 2 tysiące osób ze 126 krajów).

Pod jego kierunkiem MCK osiągnęło imponujące rezultaty. Przygotowano w nim wiele wystaw, sesji, konferencji na temat dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej i Wschodniej, w tym Krakowa oraz Polski, co zaowocowało wieloma publikacjami. Centrum prowadzi Akademię Dziedzictwa oraz organizuje program stypendialny MKiDN „Thesaurus Poloniae”, w którego ramach na badania dotyczące dziedzictwa kulturowego Europy Środkowej przyjeżdżają profesorowie i studenci z kilkudziesięciu krajów świata.

Nowa pani dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury otrzymuje tę ważną i prestiżową placówkę w stanie najwyższego rozwoju, a jako długoletnia wychowanka prof. Jacka Purchli z pewnością będzie umiała podtrzymać jej wysoki poziom, zwłaszcza że jej poprzednik będzie nadal aktywnie współpracował ze swoim „dzieckiem” twórczo wykorzystując swoje liczne kontakty - zwłaszcza po udanej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - w wielu krajach świata.

Jerzy Bukowski