26.06.20, 14:59Zmniejsza się liczba chrześcijan w Syrii/Vatican Media

Zmniejsza się liczba chrześcijan w Syrii

O ponad milion spadła liczba chrześcijan w Syrii od czasu ropoczęcia konfliktu w 2011 r. W samym Aleppo na początku wojny domowej społeczność chrześcijańska liczyła 180 tys. i była jedną z największych wspólnot chrześcijańskich nie tylko w Syrii, ale w całym regionie Bliskiego Wschodu. Obecnie chrześcijan jest tam niecałe 30 tys.

Tylko w ostatnim roku ubyło ich ok. trzech tys. „Oznacza to, że populacja chrześcijan w Aleppo zmniejszyła się o ponad 80 proc. w ciągu zaledwie ośmiu lat” – mówi ks. Andrzej Paś z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

- Widać dalszy spadek liczby wiernych. Arcybiskup Tobji powiedział, że 40 procent chrześcijan pozostałych w jego diecezji to osoby starsze, potrzebujące specjalistycznej opieki medycznej. Wizyty PKWP w Syrii ujawniły, że młodzi mężczyźni chcą wyjeżdżać z kraju, aby uciec przed służbą wojskową. Abp Tobji opisał trwającą emigrację chrześcijan jako „naszą krwawiącą ranę”, mówiąc że ludzie chcą uciec przed pogłębiającym się kryzysem humanitarnym w Syrii – powiedział ks. Andrzej Paś. Spotkania przedstawicieli PKWP z mieszkańcami tego kraju pokazały, że niektórzy chrześcijanie są zdeterminowani, aby pozostać i powrócić do takich miast jak Homs. Jednocześnie należy zauważyć, że wygrana walka z Daesh nie powstrzymała migracji miejscowej ludności. Wywiady PKWP z chrześcijańskimi uchodźcami w sąsiednim Libanie i Jordanii pokazują, że wierni mają niewielką chęć powrotu. Raporty PKWP podkreślają rosnącą marginalizację chrześcijan w społeczeństwie wraz z rosnącą dyskryminacją w miejscu pracy i przestrzeni publicznej.

 

Vaticannews.va/Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Komentarze

Po 11 ...2020.06.26 23:11
Tragiczne jest coś innego. Zmniejszyła się liczba Syryjczyków wśród polskich chrześcijan. Rozumiecie, kmioty???
elkiej2020.06.26 17:13
Czy wy przypadkiem na fronda.pl nie przekonywaliście, że ci chrześcijanie przyjechali po prostu do Europy gwałcić kobiety i należy ich tam siłą odesłać?
Seks kamerki2020.06.26 16:34
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.frircikvip.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.
Elektor2020.06.26 15:30
Latami był sobie p. Asad i był spokój, nikomu to nie przeszkadzało. Poza żydami i ich pistoletami z Ameryki. Całe szczęście że Rosjanie zrobili porządek z rozrabiakami. Niestety cenę za to zapłaciła ludność cywilna. Dalej by się tam mordowali, gdyby nie stanowcze wejście ruskich oddziałów. Zdarza się, drodzy frondziarze, że ruscy niosą pokój. Dziwne co?
taro2020.06.26 16:38
to,ze przez przypadek tam sie troche uspokoilo, to chec powrotu rosjan na arene miedzynarodowa, ta syria wpadla im jak slepej kurze ziarnko. Jesli cofnalbys sie w czasie, to zobaczybys rosjan siedzacych w przyslowiowym kacie, obrazonych na wszystkich i puszacych sie na wszystkich spotkaniach na szczycie. Bambus z nimi nie rozmawial, merkel i macron cos tam z nim dukali, a na koncu wyszlo tak, ze na jednym ze spotkan putin siedzial sam przy stole, na oficjalnej wizycie. Bog czasem wykorzystuje szatana do swoich celow.
Andrzej2020.06.26 15:26
Trzeba się za nich modlić. Oni dają świadectwo swojej wiary.
Artur2020.06.26 15:03
Kościół wymaga naszej modlitwy za siebie nawzajem. Czekają nas chrześcijan czasy trudne, zapowiedziane od dawna. Jesteśmy członkami najbardziej nękanego i mordowanego wyznania. Nienawiść do tego co dobre jest coraz powszechniejsza. Módlmy się i prośmy Maryję naszą Matkę w tych czasach próby.
katolicka kretynizacja polski2020.06.26 17:09
jak widać ludzie na całym świecie odchodzą z szamba zwanego kościołem katolickim!
Jagoda2020.06.26 20:07
"kretynizacjo"! CZYŻBYŚ ZAPOMNIAŁ? PAN JEZUS TWORZĄC SWÓJ KOŚCIÓŁ POWIEDZIAŁ: ..." OTO TWORZĘ SWÓJ KOŚCIÓŁ, A BRAMY PIEKIELNE GO NIE PRZEMOGĄ.."ROZUMIESZ ? Boli cię, nie możesz wytrzymać wyrzutów sumienia i lejesz jad nienawiści, bo to ty siedzisz w najgorszym szambie pedalskim! Z BOGIEM NIKT NIGDY NIE WYGRAŁ I NIE WYGRA! NIE TĘDY DROGA! TYLKO SIĘ POGRĄŻASZ!