Redakcja rosyjska BBC prześledziła jak działa kremlowska propaganda w internecie na podstawie przypadku filmiku, pokazującego scenę rozstrzelania Koranu przez ciemnoskórego mężczyznę ubranego w mundur USA.

Sfabrykowane filmiki, dziesiątki fałszywych kont na profilach społecznościowych i niszowych stron internetowych, setki wpisów na rosyjskich i zagranicznych forach internetowych  –  w ten sposób kremlowska propaganda stara się wywrzeć wpływ nie tylko na rosyjską, ale też na światową opinię publiczną:

Dziennikarz BBC Andriej Sosznikow wykazał, że obrażający uczucia religijne muzułmanów filmik powstał w sławetnej petersburskiej fabryce trolli, zajmującej się rozprzestrzenianiem wygodnych dla Kremla treści propagandowych.

Filmik udaje popularne w internecie testy broni – rosyjskiego karabinka automatycznego „Sajga 410k”. Strzelec ubrany w mundur z naszytą na ramieniu amerykańską flagą, strzela do książki przypominającej Koran – mocno przeklinając przy tym po angielsku. Wszystko dzieje się na terytorium przypominającym piaszczystą pustynię.

Po raz pierwszy filmik pojawił nie w rosyjskim segmencie internetu, ale na forum amerykańskich miłośników broni. Użytkownik przedstawiający się jako derr86, który kilka dni wcześniej zarejestrował się na forum – umieścił filmik z komentarzem, że rosyjski karabinek jest gorszy od swojego amerykańskiego odpowiednika z powodu zacinającego się zamka i silnego odrzutu, a materiał wideo otrzymał od znajomego żołnierza morskiej piechoty USA. I na tym zakończył swoją działalność komentatorską. Temat bowiem nie okazał się szczególnie ciekawy dla użytkowników forum, którzy po prostu go zignorowali.

Mundur z demobilu

Dziennikarz BBC przyjrzał się jednak filmikowi i odkrył, że „amerykański żołnierz” ubrany jest mundur typu Propper BDU Deser, który został ostatecznie wycofany z amerykańskiej armii jeszcze w 2011 r. i jest powszechnie dostępny w rosyjskich sklepach militarnych. Jeszcze ciekawsze jest nakrycie głowy rzekomego żołnierza – nie jest to bowiem kewlarowy hełm, ale kask do uprawiania sportów ekstremalnych Ops-Core Fast Base Jump. Zamiast kamizelki kuloodpornej mężczyzna nosi taktyczną kamizelkę i specyficzną arafatkę dostępną w rosyjskich sklepach militarnych. Dziennikarz również jest przekonany, że bohaterowi filmiku elektronicznie zmieniono głos, żeby bardziej przypominał afro-amerykański akcent.

Filmik oryginalnie pochodzi z profilu Youtube należącym do niejakiego Mayaese Johnsona, który jako swoje miejsce pracy wymienia  szkołę nr 59 w Moskwie . W Google+ znajduje się jeszcze  kilkadziesiąt profili osób o niewystępującym w żadnym języku  imieniu Mayaese, z których wielu również jako miejsce pracy wymienili tą samą szkołę. Te puste profile, zdaniem dziennikarza BBC służą do zwiększania ilości polubień filmików na youtube, co powoduje, że stają się bardziej widoczne w wyszukiwarkach.

„Takich rzeczy w Islamie nie wybaczają”

Dalej  filmik aktywnie reklamowały profile zajmujące się na co dzień rozprzestrzeniałem kremlowskiej propagandy jak np. profile rosyjskiego państwowego holdingu medialnego Rosja Siegodnia, a także na wiele innych profili sieci społecznościowych i stronach powiązanych z „fabryką troli” zarejestrowaną na ul. Sawuszkina 55 w Petersburgu. (min. Nation NewsMaxparkDirty.ru“ЯПлакалъ”“Политонлайн.Ру”“Кавполит”)

Sprawę komentował współpracownik prezydenta Czeczenii Zaur Cicajew, który napisał w swoim profilu w Instagramie, że „Takich rzeczy w Islamie nie wybaczają”. Oczywiście filmik dotarł również do wyznawców Islamu Bliskiego Wschodu , którzy zamieszczali gniewne komentarze.

Autor artykułu przypomina również, że kwestia niszczenia Koranu może nieść ze sobą poważne następstwa i przytacza przypadek spalenia świętej księgi Islamu przez fanatycznego amerykańskiego pastora Terry’ego Johnesa w marcu 2012 r., co spowodowało falę samobójczych ataków na amerykańskie wojska w Afganistanie.

Sosznikow odnalazł też w sieci mężczyznę, który prawdopodobnie jest bohaterem filmiku. To petersburski barman, znajomy jednej z pracowniczek fabryki trolli. W sieci znaleziono jego zdjęcia z geotagiem ul. Sawuszkina 55:

ZA : www.belsat.eu/pl/  http://www.bbc.com/russian