17.01.22, 07:15

Zwyczajów Starego Testamentu nie można przenosić do Nowego

PIERWSZE CZYTANIE

Bóg odrzuca Saula

1 Sm 15, 16-23

Czytanie z Pierwszej Księgi Samuela

Po zwycięstwie Saula nad Amalekitami Samuel powiedział Saulowi:

«Dosyć! Powiem ci, co rzekł do mnie Pan tej nocy». Odrzekł: «Mów!» I mówił Samuel: «Czy to nie jest prawdą, że choć byłeś mały we własnych oczach, to jednak ty właśnie stałeś się głową pokoleń izraelskich? Pan bowiem namaścił cię na króla izraelskiego. Pan wysłał cię w drogę i nakazał: Obłożysz klątwą tych występnych Amalekitów, będziesz z nimi walczył, aż ich zniszczysz. Czemu więc nie posłuchałeś głosu Pana? Rzuciłeś się na łup, popełniłeś więc to, co złe w oczach Pana».

Saul odpowiedział Samuelowi: «Posłuchałem głosu Pana: szedłem drogą, którą mnie posłał Pan. Przyprowadziłem Agaga, króla Amalekitów, a Amalekitów obłożyłem klątwą. Lud zaś zabrał ze zdobyczy drobne i większe bydło, aby je w Gilgal ofiarować Panu, Bogu twemu, jako pierwociny rzeczy obłożonych klątwą».

Samuel odrzekł: «Czyż milsze są Panu całopalenia i ofiary krwawe od posłuszeństwa głosowi Pana? Właśnie, lepsze jest posłuszeństwo od ofiary, uległość – od tłuszczu baranów. Bo opór jest jak grzech wróżbiarstwa, a krnąbrność jak złość bałwochwalstwa. Ponieważ wzgardziłeś nakazem Pana, odrzucił cię On jako króla».

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Zwyczajów Starego Testamentu nie można przenosić do Nowego

Mk 2, 18-22

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

Uczniowie Jana i faryzeusze mieli właśnie post. Przyszli więc do Jezusa i pytali: «Dlaczego uczniowie Jana i uczniowie faryzeuszów poszczą, a Twoi uczniowie nie poszczą?»

Jezus im odpowiedział: «Czy goście weselni mogą pościć, dopóki pan młody jest z nimi? Nie mogą pościć, jak długo mają pośród siebie pana młodego. Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy, w ów dzień, będą pościć.

Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania. W przeciwnym razie nowa łata obrywa jeszcze część ze starego ubrania i gorsze staje się przedarcie. Nikt też młodego wina nie wlewa do starych bukłaków. W przeciwnym razie wino rozerwie bukłaki. Wino się wylewa i bukłaki przepadną. Raczej młode wino należy wlewać do nowych bukłaków».

Oto słowo Pańskie.

Komentarze

naiwny2022.01.17 11:42
@Kołtun:"Czyli dekalog do kasacji" Tak, to prawda. Chrystus przekazał "tylko" dwa przykazania. Najważniejsze, to "Kochaj bliźniego jak siebie samego", co jest o wiele silniejsze od dekalogu (tak z tysiąc razy:).
Adeptus2022.01.17 11:46
Kazał też mieć w nienawiści siebie samego, zaś Boga kochać "z całego serca". Chrześcijaństwo to antyludzki, teocentryczny kult. Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com . Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
naiwny2022.01.17 11:39
Stary testament jest dla Żydów. Katolików nie dotyczy (nie obowiązuje).
ORKA!!!2022.01.17 9:58
Katolicy przecież nie znają - NIE CZYTAJĄ Pisma. 90% wiernych KK NIGDY nawet NT nie przeczytało
Adeptus2022.01.17 11:34
Co w sumie jest dość pocieszającego, że wyznają swoją religię, nie zdając sobie sprawy z gromu jej absurdu i zbrodniczości - do nich jeszcze jest szansa dotrzeć. Prawdziwie przerażający są ludzie, którzy znają Biblię i się z nią zgadzają... Mój blog: adeptusrpg.wordpress.com . Moja gra tekstowa nawiązująca do Biblii: https://adeptusrpg.wordpress.com/2021/11/26/ocalaly-gra-paragrafowa/
Po 11 ...2022.01.17 9:49
Zwyczajów Starego Testamentu nie można przenosić do Nowego, a zwyczajów Nowego do współczesnego życia. A co? Ja też potrafię być "teologicznie" kreatywny :)
AAAtomek2022.01.17 8:47
Bardzo lubię księgę kapłańską, to jest źródło niewyczerpanej kopalni memów. "Istoty skrzydlate 13 Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie ich jedli, bo są obrzydliwością, następujące: orzeł, sęp czarny, orzeł morski, 14 wszelkie gatunki kani i sokołów, 15 wszelkie gatunki kruków, 16 struś, sowa, mewa, wszelkie gatunki jastrzębi, 17 puszczyk, kormoran, ibis, 18 łabędź, pelikan, ścierwik, 19 bocian, wszelkie gatunki czapli, dudek i nietoperz. 20 Każdy owad skrzydlaty, czworonożny, będzie dla was obrzydliwością. 21 Ale będziecie spożywali spośród czworonożnych skrzydlatych owadów tylko te, których [tylne] kończyny wystają ponad [przednie] nogi, aby [mogły] skakać na nich po ziemi. 22 Następujące spośród nich możecie jeść: wszelkie gatunki szarańczy: wszelkie gatunki soleam, wszelkie gatunki chargol i wszelkie gatunki chagab. 23 Wszystkie inne gatunki latających owadów czworonożnych będą dla was obrzydliwością."
Anonim2022.01.19 12:10
bardzo celnie, no ale co o kaczkach ten uduchowiony text traktuje ? mozna jeść? czy tylko strzelac do nich mozna w sezonie?
Anonim2022.01.17 7:57
Piąte nie morduj.
Kołtun2022.01.17 7:51
Czyli dekalog do kasacji?