Jak w roku 2019 rozumieć wspólnotę narodową? Czym jest współcześnie suwerenność polityczna i intelektualna? Dla odpowiedzi na te pytania nie przydadzą nam się stare modele. Dzisiaj suwerenność to mądre nawigowanie między różnymi formami współzależności - mówi prof. Andrzej Zybertowicz.


"Od 2015 roku, od majowego zwycięstwa Andrzeja Dudy uruchomił się proces rekonstytucji elit patriotycznych, dla których wizja Polski podmiotowej, suwerennej jest ważna. Zarazem nastąpił postęp cywilizacji naukowo-technicznej, przyspieszyła rewolucja cyfrowa, która wytwarza zjawisko zerwania ciągłości pokoleń. Młody człowiek zanurzony w smartfonie podlega bombardowaniu strumieniom impulsów, spośród których, jak wykazują analizy, te impulsy, które mówią o naszym dziedzictwie, o przeszłości są nieważne. Zanurzenie w bodźce cyfrowe oznacza zanurzenie we współczesność, kosztem pamięci o dokonaniach przeszłych pokoleń i kosztem myślenia o przyszłych pokoleniach" - powiedział toruński uczony.


"Jeśli mówimy o współczesnym rozumieniu wspólnoty narodowej, wspólnoty, która chce być suwerenna intelektualnie i politycznie, to musimy porzucić proste czy nawet prostackie i nieaktualne historycznie rozumienie suwerenności. Dzisiaj suwerenność to jest inteligentne nawigowanie między różnymi formami współzależności: rynkowej, kulturalnej, militarnej i politycznej. W świecie wysokiej mobilności trzeba nauczyć się, że suwerenność bywa współdzielona, a suwerenność intelektualna polega na tym, żebyśmy w Warszawie decydowali z kim i na jakich zasadach będziemy ją współdzielili" - dodał.