10.08.18, 09:54Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

800 milionów złotych dla rolników. Rolnicy uratowani

"Gdy tylko protokoły ws. skali zniszczeń dotrą do wojewodów, rozpoczniemy wypłatę pieniędzy w ramach wsparcia dla rolników poszkodowanych przez suszę" - stwierdził na antenie Jedynki minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Pod koniec lipca rząd przyjął program wsparcia dla poszkodowanych przez suszę. Jego elementem jest finansowa pomoc z budżetu państwa w wysokości niemal 800 milionów złotych. Zdecydowana większość środków będzie przeznaczona na dopłaty do hektara uszkodzonych upraw (zniszczonych w minimum 30 procentach).

"W kwestii suszy przyjęliśmy odpowiednie rozwiązania prawne, mamy przygotowane pieniądze, ale dalej nie można nic zrobić, bo protokoły jeszcze nie dotarły do wojewodów. Mamy w budżecie zabezpieczone ponad 800 mln złotych. Czekamy, aby rozpocząć wypłatę pieniędzy. Tymczasem zachęcam rolników do szybszego szacowania strat" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister rolnictwa zwrócił też uwagę na fakt, że "susza wypunktowała wszystkie błędy związane z gospodarką wodną". - Likwidacja małych oczek wodnych, czy brak wody do nawodnień to także przyczyny tej sytuacji. Musimy nauczyć się zarządzania wodą - dodał minister.

źródło: PolskaRadio.pl