W ub. poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował się podpisać ustawę o komisji do zbadania rosyjskich wpływów w Polsce, jednocześnie w trybie następczym kierując ją do Trybunały Konstytucyjnego. W odpowiedzi na wywołane tą decyzją kontrowersje, w piątek prezydent zaproponował nowelizację ustawy. Andrzej Duda chce, aby komisja składała się wyłącznie z ekspertów, a nie parlamentarzystów. Jego zdaniem odwołania od jej decyzji zamiast do sądów administracyjnych, powinny trafiać do sądów powszechnych. Ponadto głowa państwa postuluje zastąpienie środków zaradczych jedynie opinią komisji.

Jak propozycje prezydenta ocenia Prawo i Sprawiedliwość?

- „Najbliższe posiedzenie Sejmu jest w przyszłym tygodniu i tam będzie decyzja klubu parlamentarnego w kwestii ewentualnej nowelizacji tej ustawy. Będą też decyzje w kwestii powoływania komisji”

- przekazał dziś na antenie Trójki Polskiego Radia sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Polityk był dopytywany, czy w wyborze członków rządzący wezmą pod uwagę ocenę prezydenta, wedle którego w komisji nie powinni zasiadać parlamentarzyści. Podkreślił, że żaden wariant nie jest na razie wykluczony.

- „O tym będziemy decydować w przyszłym tygodniu na posiedzeniu klubu”

- powtórzył.

Zapewnił przy tym, że niezależnie od prób zablokowania komisji przez opozycję, zostanie ona powołana i zacznie działać.