11.05.16, 08:06(fot. Hrechorowicz, KPRP)

Kanada popiera wzmocnienie NATO w Polsce

Na lipcowym szczycie NATO w Warszawie Kanada ma wesprzeć pomysł wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Według słów prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego takie zapewnienie otrzymał wczoraj w Ottawie prezydent Andrzej Duda, który rozmawiał z premierem Justinem Trudeau. – Premier Trudeau potwierdził swoją obecność na szczycie NATO w Warszawie, ale także potwierdził to, że na tym szczycie Kanada przedstawi stanowisko mówiące o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO, o tym, że NATO powinno działać wspólnie – powiedział Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się wczoraj z premierem Kanady Justinem Trudeau. Rozmowy delegacji polskiej i kanadyjskiej pod przewodnictwem polskiego prezydenta i kanadyjskiego premiera odbyły się w siedzibie parlamentu Kanady w Ottawie.

Szczerski powiedział także, że zdaniem premiera Kanady w Warszawie należy podkreślić znaczenie jedności NATO, a także fakt, że wszyscy sojusznicy muszą wspólnie odpowiedzieć na nowe zagrożenie, które przyszło ze Wschodu. – Negocjacje dotyczące szczegółowych technicznych ustaleń zaangażowania wszystkich państw w decyzje warszawskiego szczytu wciąż się toczą – dodał.

Wczoraj prezydent odwiedził również kanadyjską bazę wojskową Petawawa, gdzie spotkał się z żołnierzami i podziękował w imieniu Polski "za służbę, która w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmacniała i wzmacnia bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej". – Wasza obecność w naszym kraju pokazywała, że nad problemem bezprawnego naruszenia granic w Europie nie przechodzimy do porządku dziennego, że nie ma na to zgody – powiedział Duda.

JJ/Telewizja Republika