Wartość PKN Orlen we wtorek sięgała ponad 75 mld zł. Zmieniło się to wczoraj, kiedy wartość polskiego koncernu spadła o 5,5 mld zł. To konsekwencje projektu nowej większości sejmowej który przewiduje zamrożenie cen energii i pokrycie kosztów ze składki w wysokości 15 mld zł nałożonej na Orlen. Suma ta stanowi około połowę rocznego zysku koncernu.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, że zwrócił się o interwencję do prezydenta.

- „W związku z działaniami posłów KO i Polski 2050, wymierzonymi w stabilność finansową Orlenu, skierowałem do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy list z prośbą o wnikliwą analizę proponowanych - w ocenie Zarządu Orlenu - niekorzystnych rozwiązań. Ich wprowadzenie będzie szkodliwe zarówno dla dalszego rozwoju koncernu, polskiej gospodarki, jak i bezpieczeństwa energetycznego Polski”

- napisał na X.com.

- „Orlen niejednokrotnie udowodnił, że aktywnie włącza się w działania, które służą polskim obywatelom, jednocześnie realizując ważne inwestycje rozwojowe, m.in. w ramach transformacji energetycznej. Jeżeli proponowana przez KO i Polskę 2050 ustawa wejdzie w życie, działalność koncernu na taką skalę jak obecnie nie będzie możliw”

- dodał.