Oszuści internetowi opracowali nową metodę wyłudzania danych i pieniędzy, wykorzystując fałszywe strony internetowe podszywające się pod NFZ. Przebieg oszustwa polega na informowaniu użytkowników o rzekomej utracie ważności karty ubezpieczenia w NFZ, co może skutkować podaniem przez nich swoich wrażliwych danych, w tym numerów kart kredytowych. NFZ jasno podkreśla, że nigdy nie prosi o tego typu informacje poprzez strony internetowe.

Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ, Paweł Florek, stanowczo potępił działania oszustów, określając je jako "oszustwo" mające na celu wyłudzenie danych i pieniędzy. NFZ nie wydaje kart ubezpieczenia, nie pobiera opłat ani nie zbiera danych przez internet w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia.

Aby uzyskać wiarygodne informacje, pacjenci powinni korzystać jedynie z oficjalnej strony NFZ: https://www.nfz.gov.pl. NFZ apeluje do wszystkich użytkowników internetu o ostrożność i unikanie klikania w podejrzane linki oraz wchodzenia na strony o wątpliwej treści. Dodatkowo zaleca się nie otwieranie linków otrzymanych w wiadomościach SMS czy przez komunikatory internetowe. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z całodobową infolinią NFZ pod numerem 800 190 590.

Oszustwa w internecie, oszukiwanie pacjentów, wycieki danych i cyberprzestępczość to poważne zagrożenia, na które NFZ zdecydowanie reaguje, informując i edukując społeczeństwo o niebezpieczeństwach związanych z działaniami przestępczymi w sieci.