Gałka muszkatołowa na przeziębienie

Ma przyjemny korzenny zapach i ciekawy gorzko-słodki smak. Chętnie dodajemy ją do pasztetu, kremów, grzańca. Ma sporo olejków lotnych, tłuszczów, skrobi, pektyn i barwników. Zmniejsza nadkwasotę i działa przeciwzapalnie.

Warto wypróbować: W czasie przeziębienia sięgnij po kubek ciepłego mleka z miodem i szczyptą gałki muszkatołowej.

Anyż na wzdęcia

Jego owoce mają świąteczny kształt gwiazdki i intensywny aromat. Świetnie komponują się z kompotem z suszu, ponczem. Działają uspokajająco i pomagają pokonać kłopoty gastryczne.

Warto wypróbować: Łyżeczkę sproszkowanych owoców zalej szklanką wrzątku. Gotuj 10 minut. Pij przy wzdęciach.

Kminek na trawienie

Ma charakterystyczny aromat, który idealnie pasuje do dań mięsnych, kapusty czy zup (np. grzybowej). Zapobiega wzdęciom, ułatwia trawienie.

Warto wypróbować: Jeśli po posiłku poczujesz ciężar w żołądku, sięgnij po napar z kminku – szklanką wrzątku zalej łyżeczkę zmiażdżonych nasion kminku i parz 15 minut. Potem wypij.

[koniec_strony]

Goździki na ból

Ich charakterystyczny ostry aromat sprawia, że nadają się do kompotów, win, ciast i marynat, a także do szpikowania mięsa. A zawarty w nich olejek pomaga przy bólach zębów i świetnie rozgrzewa.

Warto wypróbować: Łyżeczkę sproszkowanej przyprawy rozpuścić w 1/4 szklanki ciepłej wody. Takim roztworem płukać jamę ustną, gdy boli cię ząb.

Majeranek na zaparcia

Ma charakterystyczny aromat. Wzbogaca smak mięs, sosów. Warto go dodawać do dań ciężkostrawnych, bo ułatwia pracę jelit (np pomaga pokonać zaparcia, a tym samym zmniejsza ryzyko np. hemoroidów).

Warto wypróbować: Pół łyżeczki majeranku zalej szklanką wrzątku. Parz 15 minut. Przecedź. Napar pij w przypadku niestrawności.

Jałowiec na kłopoty z pęcherzem

Jego owoce mają słodki, korzenny zapach. Dodawać je można do sosów, ryb marynowanych, pieczeni, pasztetów, a także kapusty kiszonej. Jeśli chodzi o wpływ na zdrowie, to jałowiec słynie przede wszystkim z silnych właściwości moczopędnych i bakteriobójczych.

Warto wypróbować: Rozdrobnij łyżkę owoców jałowca i zalej szklanką wrzątku. Parz 30 minut. Przecedź i pij 1-2 łyżki po posiłku jako środek moczopędny, żółciopędny i bakteriobójczy.

Wanilia na skołatane nerwy

Stosowana jest do przyprawiania słodkości: czekolady, ciast, tortów, kremów, bitej śmietany. Wanilia nadaje im delikatny smak, nie tłumiąc jednak ich naturalnego smaku. Doskonale harmonizuje z innymi świątecznymi zapachami, np. z cynamonem, imbirem, goździkami. Dla zdrowia znaczenie ma przede wszystkim jej aromat, który ma działanie uspakajające.

Warto wypróbować: Do wody w wannie wlej kilka kropel olejku waniliowego. Zanurz się na 20 minut. To cię odpręży.

Cynamon na apetyt

Jako przyprawę stosuje się korę – w kawałkach albo sproszkowaną. Ma słodkawy zapach i brązową barwę. Cynamon dodaje się do ciast, kompotów, soków owocowych i grzanego wina. Ma właściwości pobudzające apetyt i trawienie. Jego olejki działają również uspokajająco i rozluźniająco.

Warto wypróbować: Łyżeczkę sproszkowanego cynamonu zalej 250 ml wrzącej wody. Pij szklankę naparu 2-3 razy dziennie jako środek wspomagający trawienie, grzybobójczy, bakteriobójczy.